Görüş Bildir

Teslim olun!

Teslim olun!

Diyarbakır annelerinden evlatlarına "teslim ol" çağrısı

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin, 3 Eylül 2019'da başlattığı oturma eylemi 592. gününde sürüyor.

Anne Güzide Demir, evlatları için başlattıkları eylemi kararlılıkla devam ettirdiklerini söyledi.

Demir, 1,5 yıldır eylem çadırında olduğunu ifade ederek, HDP'nin evladını kandırıp dağa götürdüğünü ve kendisinden bir daha haber alamadığını belirtti.

Oğlunu çok özlediğini ve HDP'den istediğini dile getiren Demir, "Oğlum neredeysen gel güvenlik güçlerimize teslim ol. Seni çok özledim, eve dön. Orası senin yerin değil." diye konuştu.

Baba Şevket Bingöl de 592 gündür evlatları için başlattıkları eyleme devam ettiklerini aktardı.

Oturma eylemini sonuna kadar sürdürmekte kararlı olduklarını bildiren Bingöl, "HDP'nin ipini pazara çıkaracağız. Artık çocuk götürmesin, başka anne ve babaları yakmasın. Oğlum beni görüyor ve duyuyorsan nerede polisi, askeri görürsen teslim ol." ifadelerini kullandı.

'EMEKLERİMİZ BOŞA GİTMEDİ'

Geçen yıl 16 yaşındayken terör örgütü PKK tarafından kaçırılan oğlu Yusuf için evlat nöbetini sürdüren Celil Begdaş, 592 gündür sürdürdükleri eylemde emeklerinin boşa gitmediğini söyledi. Evlatlarını kavuşmadan HDP önünde ayrılmayacaklarını aktaran Begdaş, "Yaz demeden kış demeden herkes buraya evladı için geldi. Emeğimiz boşa gitmedi. Bu çadırdaki ailelerin 24'ünün çocuğu geldi. Bu bir başarıdır ve her tarafa yayılıyor. İnşallah herkes çocuğuna kavuşur da bu bayram çifte bayram yaparız. Tek umudumuz budur. Ramazan ayında, koronavirüste, kar, kış, her zaman buradayız. Hakkımız olan evladımızdır. Evladımızı almadan gitmeyeceğiz. Çocuk hiçbir şeye benzemez. Bu ciğerdir. Geceleri bazen uykumuz gelmiyor. Artık herkes elini taşın altına koysun. Son evladımız gelene kadar buradan ayrılmayacağız. Bunda herkes kararlıdır" diye konuştu.