TURKOVAC kaldıraç

Aşılamanın en düşük illerden biri olan ve son günlerde vaka sayısı hızla artan Diyarbakır'da TURKOVAC aşısı randevusuz yapılabilinecek

TURKOVAC kaldıraç

Vaka sayısının geçen haftalara göre patlama yaptığı ve beş kat arttığı bildirilen Diyarbakır'da aşılama oranın düşük olması, haritayı kırmızıya çevirirken, dün itibariyle Diyarbakır başta olmak üzere Batman ve Mardin'de Yerli aşı TURKOVAC uygulanmaya başlandı.

Covid-19 tablosunda yüzde 63,7 oranla aşılamada Türkiye'de sıralamada sondan 4’üncü il olan Diyarbakır’a ilk etapta 4 bin doz yerli aşı geldi. Turkovac aşısı yaptırmak isteyen vatandaşların, kentteki hastanelere randevulu ya da randevusuz bir şekilde giderek aşılarını yaptırabileceği belirtildi.

İl Valisi Münir Karaloğlu, Valilikteki makamında düzenlendiği programda TURKOVAC aşısı yaptırdı. Karaloğlu, Kovid-19 ile mücadelenin tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

VAKA SAYISI ARTTI

"Diyarbakır'da vakaların 20 gün önceye göre ciddi manada arttığını görüyoruz. Artık pandemiden korunmanın en kestirme yolunun aşı olduğu çok aşikar. Maalesef aşılama oranında Diyarbakır olarak Türkiye'nin en düşük illerinden biriyiz. Bu hastalıktan korunmak, hastalığı en azından ayakta geçirmek için mutlaka aşı olunması gerekir" diyen Karaloğlu, bunu bilim insanlarının dile getirdiğini aktardı.

AŞI OLMA ÇAĞRISI

Diyarbakır'da aşılama oranını artırmak için TURKOVAC aşısını bir kaldıraç olarak gördüklerine işaret eden Karaloğlu, "İnşallah TURKOVAC ile Diyarbakır'ımızı da diğer mavi iller kategorisine hep beraber almamız lazım ki hastalıkla daha sağlıklı mücadele edebilelim. Yoksa hastalık can almaya devam ediyor. Yazıktır, günahtır." diye konuştu.

Bilgilendirmede,  İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri de hazırda bulundu.

BATMAN'DAKİ AŞILAMA

İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Pamukçu, Batman Eğitim Araştırma Hastanesinde 5. doz aşısını TURKOVAC yaptırdı.

Pamukçu, gazetecilere, kentte yerli aşı olan TURKOVAC'ın uygulanmaya başlandığını kaydetti.

5. doz aşı olarak tercihini TURKOVAC'tan yana kullandığını ifade eden Pamukçu, "Aşımız, tüm güvenlik testlerinden ve Dünya Sağlık Örgütünün uygun gördüğü tüm standartlardan geçtikten sonra ülkemizde kullanılmaya başlandı. Yerli aşımız olmasının ayrı bir gücü var." sözlerini sarf etti.

Kovid-19 salgının sona ermesi için tüm Batmanlıları yerli TURKOVAC aşısı yaptırmaya davet eden Pamukçu, "Bütün halkı aşı yaptırmaları için Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesine davet ediyoruz." ifadesini kullandı.

Pamukçu son 15 günde kentte vaka sayılarının attığına dikkati çekerek, vatandaşlara maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat etmeleri çağrısında bulundu.

Batman'da aşılama oranının yüzde 62,8 seviyesinde olduğunu kaydeden Pamukçu, bir an önce yüzde 65'in üzerine çıkılıp, sarı iller kategorisine ulaşmak istediklerini belirtti.

MARDİN'DE YERLİ AŞI

Mardin Eğitim Araştırma Hastanesinde yerli aşı TURKOVAC uygulanmaya başlandı.

İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, aşı yaptırmak isteyenlerin internet veya telefonla randevu alabileceklerini aktardı.

Yavuz, "Bu hastalıktan korunmanın en etkili yöntemi olan aşı için kolları sıvamaya hazırız." diye konuştu.

TURKOVAC aşısı yaptıran vatandaşlardan Bünyamin Aytaç ise böyle bir imkan sunulduğu için mutlu olduklarını dile getirdi.

Yerli aşının Mardin'e ulaştığını öğrendiklerinde hemen randevu alarak hastaneye geldiklerini anlatan Aytaç, "Aşımızı olduk, mutluyuz ve gururluyuz. Herkes aşısını olursa toplum olarak daha güzel yerlere geliriz." dedi.

Kızıltepe ilçesinde yaşayan 9 çocuk 23 torunu bulunan 68 yaşındaki Abdullah Alkan da daha önce 3 kez aşı yaptırdığını, 4. doz olarak TURKOVAC'ı tercih ettiğini vurguladı.

Alkan, herkese aşı olmaları tavsiyesinde bulunarak, "TURKOVAC yaptırdım. En güzeli bizim yerli malımız." görüşünü paylaştı.

Kaynak: Diyarbakır Söz