Görüş Bildir

"Türk'ü Kürt'ü Arap'ı bir yapan ruh İslam'dır"

Batılı güçlerin kimsenin bedenine, etnik kimliğine bakmadığını ifade eden Batman Üniversitesi Rektörü Aydın Durmuş, "Bedenlerimiz ne olursa olsun insana kişilik veren ruhtur; Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ıyla bizi bir yapan bu ruhtur İslam'dır." dedi.

Ensar Vakfı Batman Şubesi tarafından organize edilen "Geçmişten Günümüze Bir İslam Diyarı Balkanlar" konulu konferans Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş'un katılımı ile gerçekleştirildi.

Ensar Vakfı Batman Şubesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliğiyle yürütülen "Batman Ensar Gençlik ve Yaşam Merkezi" projesi kapsamında gerçekleştirilen "Geçmişten Günümüze Bir İslam Diyarı Balkanlar" konulu konferans, Kosovalı Tarihçi Eldar Uka tarafından Batman Üniversitesi Batı Raman Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu'nda verildi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferansa Batman Üniversitesi öğrencileri, personeli ve vatandaşlar katıldı.

Konferansta konuşan Rektör Durmuş, üniversitede etkinlikleri çoğaltmaya çalıştıklarını belirterek, "Geçenlerde Ortadoğu coğrafyasını anlatan bir konferans düzenlemiştik, bugün de Balkan coğrafyasını anlatan bir konferans düzenleniyor. Aslında sizlere İslam coğrafyasını anlatmaya çalışıyoruz. İslam coğrafyasındaki kanın, gözyaşının neden aktığını sizlere anlatmaya çalışıyoruz." dedi.

Osmanlı'nın Balkanlara hâkim olduğunu, ama sonrasında bizden koparıldığını ve daha sonra ise katliama uğradığını ifade eden Durmuş, "O coğrafyayı kan gölüne çevirdiler. Kimse kimsenin bedenine bakmadı. Boşnak demedi, Arnavut demedi, Bulgar demedi, kimsenin kökenine bakmadan hangi inanca sahip olduğuna baktı ve Müslüman kardeşlerimizi katlettiler." diye konuştu.

"Batılın hedefinde İslam'ı yok etmek var"

Batılı güçlerin kimsenin bedenine, etnik kimliğine bakmadığını vurgulayan Durmuş, "Benim bedenim Türk bedeni, arkadaşımınki Kürt bedeni, Arap bedeni ama ruhumuz İslam. Bedenlerimiz ne olursa olsun insana kişilik veren ruhudur. İşte biz bir yapan bu ruhtur yani İslam'dır. Batılın hedefinde de İslam'ı yok etmek vardır." ifadelerini kullandı.

Coğrafyada yaşanan olayların asıl meselenin hak ve batıl çarpışması olduğunu dile getiren Durmuş, gençlerin bunu çok iyi analiz etmesi gerektiğini belirtti.

"Çanakkale kaybedilseydi, Balkanlar'da tek bir Müslüman kalmazdı"

"Geçmişten Günümüze Bir İslam Diyarı Balkanlar" konulu konferansı veren Araştırmacı Tarihçi Eldar Uka, 1914'te Prizren Bayraklı Camii'nde çok tarihi bir karar alındığını ifade ederek, Osmanlı İmparatorluğu'nun başında bulunan Halife'nin cihat çağrısı ile Balkanlardan 30 bin kişi Çanakkale Savaşı'na gönüllü katıldığını söyledi.

Uka konferansına şöyle devam etti: "Çanakkale ne kadar Türkiye için önemliyle Balkanlar için de o kadar önemlidir. Çanakkale düşseydi Balkanlarda bir tane Müslüman kalmazdı. Benim dedem Çanakkale şehididir. Balkanlardan Çanakkale'ye yalın ayak gitmişledir dedelerimiz. Çanakkale'de gazi olanlar geriye dönmemiştir Balkanlara. 1917 yılında Galiçya'ya gitmişlerdir. Orada şehit olmuşlardır. Bu ne demektir? Halife çağırdığı için, cihat emri olduğu için Çanakkale'ye geldiler. Sadece Gora bölgesi Desteliça köyünden 110 kişi Çanakkale'ye gitti, 106'sı şehit oldu, sadece 4 kişi gazi olarak geri dönebildi. Şimdi diyorlar ki Osmanlı Balkanlardan ayrıldıktan sonra orda kalanların gönül bağı kalmadı. Öyle bir şey yok. Osmanlı 1912 yılında Balkanlardan çıktı. 1915 yılında Çanakkale muharebesi oldu ve 30 bin kişi yalın ayak Balkanlardan gitti. Bu demek oluyor ki Balkanlar ile Türkiye'nin daima bir gönül bağı vardır."

Konferansın sonunda Rektör Durmuş, Araştırmacı Yazar Eldar Uka'ya üniversiteyi ziyareti anısına bir plaket hediye etti.
Etiketler: | | | |