Görüş Bildir

Van'da teröristler okul yaktı

Van'da teröristler okul yaktı

Van’ın Edremit ilçesindeki Kinyas Kartal İlkokulu’na dün gece teröristler tarafından Molotof kokteylli saldırı düzenlendi. Saldırıda okul kullanılamaz hale gelirken eğitime ara verildi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığı bilgiye göre, Hacıbekir Mahallesindeki üç katlı Kinyas Kartal İlkokuluna dün gece saatlerinde terör örgütü PKK yandaşlarınca molotofkokteyli saldırı gerçekleştirildi.

Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını kontrol altına aldı, okulun bazı kısımları kullanılamaz hale geldi.

Teröristlerin okulun güvenlik kameralarını etkisiz hale getirdikten sonra binanın camlarını kırarak içeriye molotofkokteyli attığı öğrenildi.

"BU BİR VAHŞET ÖRNEĞİDİR DEHŞET VERİCİ BİR DURUMDUR"

Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, teröristlerce ateşe verilen okulda incelemelerde bulundu.

Kırekin, burada yaptığı açıklamada, okullara saldırmanın kimseye bir fayda sağlamayacağını belirterek, eğitim kurumlarına yönelik saldırılarla sürekli karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

"Okul, korkulukları dışarıdan kesilerek içeriye yanıcı ve patlayıcı madde atılarak yakılmak istendi. Okul kullanılamaz hale getirilmiştir." diyen Kırekin, şöyle devam etti:

"Okulun elektrik otomasyon sitemleri bütün donatım sitemleri maalesef tahrip edilerek yakılmış. Bu acı ve üzüntü verici bir olay. Dünyanın hiçbir yerinde en ağır savaş hallerinde bile ibadethaneler, eğitim kurumları ve sağlık kurumları talan edilmemiş yakılmamıştır. Bu bir vahşet örneğidir, dehşet verici bir durumdur. Bu olayı yapanları bölgemizin insanları adına kınıyorum."

"OKULUMUZU ESKİSİNDEN DAHA GÜZEL HALE GETİRECEĞİZ"

Okulda ilk belirlemelere göre yaklaşık 200 bin liralık hasarın meydana geldiğini kaydeden Kırekin, kısa sürede okulu tadilattan geçirerek eğitim öğretime yetiştireceklerini ifade etti.

Kırekin, şöyle konuştu:

"İdare kısmı, öğretmen odası ve bilgi işlem odası çok ağır hasar aldı. İnternet, elektrik ve telefon tesisatı ile donanımımız tamamen yandı. Çıkan yangından dolayı okulun büyük bir kısmı dumandan dolayı karardı. Bu çocukların geleceğini karartmak isteyen güçler, neye hizmet ettiklerini anlayamadan bu çocukların geleceklerini karartmaya çalışıyorlar. Veliler geliyor ve 'biz çocuklarımızı nereye göndereceğiz' diye soruyor. En kısa zamanda bu okulumuzu eskisinden daha güzel hale getireceğiz."

Mahalle sakinleri de okullarının yakılmasının üzüntü verici olduğunu, bunu yapanların bir an önce bulunup adalete teslim edilmesini istedi.

AA
Etiketler: | | | |