Görüş Bildir

Yardıma giden sağlık ekipleri darbedildi

Yardıma giden sağlık ekipleri darbedildi

112 acil servis ekibinde görev yapan 2 kişi, olay yerine geç geldikleri iddiasıyla bir grup hasta yakını tarafından bıçakla ve darbedilerek yaralandı.

Şanlıurfa'da 112 acil servis ekibinde görev yapan 2 kişi, olay yerine geç geldikleri iddiasıyla bir grup hasta yakını tarafından bıçakla ve darbedilerek yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Karaköprü ilçesinin Narlıkuyu Mahallesi'ndeki bir evde tansiyon hastasının fenalaşması üzerine 112 Acil Servis ekiplerinden yardım talep edildi.

Belirlenen adrese gelen 112 acil servis çalışanlarına, geç kaldıkları gerekçesiyle bina önünde bekleyen bir grup hasta yakını tepki gösterdi.

HASTA YAKINLARI SALDIRDI

Çıkan tartışmasının büyümesi üzerine acil tıp teknisyeni Hüseyin Yıldırım kalçasından bıçaklandı, ambulans şoförü Fırat Ataş ise darbedildi.

Olayın 112 acil komuta merkezine bildirilmesi üzerine yaralanan Yıldırım ile Ataş, başka bir ambulansla Mehmet Akif İnan Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Hastaneden rapor alan sağlık çalışanları, şüpheliler hakkında polis merkezine giderek suç duyurusunda bulundu.

Olayla ilgili soruşturma başlatan polis ekipleri, saldırganların yakalanması için çalışma başlattı.

SALDIRI SAĞLIKÇILARCA KINANDI

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Şanlıurfa Şubesince, son iki günde sağlık çalışanlarına yönelik saldırılar kınandı. Şubeden yapılan açıklamada, büyük bir özveri ile görevlerini yapan sağlık çalışanlarının, hemen hemen her gün hasta veya hasta yakınları tarafından yeni bir şiddete maruz bırakıldığı belirtildi.

Her kim tarafından ve her ne nedenle yapılırsa yapılsın, sağlık çalışanlarını hedef alan sözlü ve fiili saldırıların aslında sadece sağlık çalışanlarına değil, toplumun sağlığına yapılmış, çirkin ve kabul edilemez hareketler olarak kabul edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kendisini veya yakınını iyileştirmek için var gücüyle çalışan sağlık çalışanlarına sözlü ve fiili şiddet uygulamak, akli muhakeme ve vicdani muhasebe içinde olanların asla yapmayacağı ve yapamayacağı, hastalıklı ve kabul edilemez bir tutumdur. Tüm sağlık çalışanlarının tehlike içinde olduğu, can güvenliğinden yoksun çalıştığı bir ortamda olduğumuza dikkat çekerek, insan yaşamını kutsayan, hayatın devamı için çalışan insanların can güvenliğinin olmadığı bir ortamda sağlık üretilebilmesinin ne kadar mümkün olabileceğini kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Bu menfur saldırıyı esefle ve nefretle kınıyoruz. Saldırının faili ya da failleri hakkında hukukun ivedi ve aktif olarak harekete geçirilmesi için Sağlık-Sen şubesi olarak adli ve idari soruşturmaların takipçisi olacağımızı tekrar tüm kamuoyuna deklere ediyoruz."
Etiketler: | |