Görüş Bildir
1 Haziran 2023 Perşembe
 • Dolar
 • 20,77
 • Euro
 • 22,47
 • C
 • 2156,34
 • Bist 100
 • 4886,91
 • ALTIN/ONS
 • 1963,67
 • BRENT
 • 72,23
 • DOĞALGAZ
 • 2,32
21 °C açık

Yarısı dağda yarısı toprakta

Evlat nöbetindeki anne: Gençlerimizin yarısı dağda yarısı toprağın altında

Yarısı dağda yarısı toprakta

Diyarbakır’da çocuklarının terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını söyleyen 233 aile, evlat nöbetinde 746'ncı güne girdi. 2017 yılında oğlu Bayram'ı (19) işe gönderdikten sonra bir daha haber alamayan Ayten Elhaman, evladını alana kadar mücadelesini sürdüreceğini belirterek, "Gençlerimizin yarısı dağda yarısı toprağın altında, istemiyoruz artık. Beni duyuyorsan, görüyorsan kaçıp, gel oğlum. Bak 4 yıldır burada mücadele veriyorum, seni her yerde aradım" dedi.

Diyarbakır'da oğlu Mehmet Akar'ın terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını düşünerek HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi başlatan Hacire Akar'ın evladına kavuşması, diğer aileler için de umut oldu. Hacire Akar'ın da çağrısıyla çocuklarını bulmak isteyen aileler, 3 Eylül 2019'da HDP binası önünde oturma eylemine başladı. 233 ailenin 746 gündür sürdürdüğü evlat nöbetinde Hacire Akar ile birlikte çocuklarına kavuşan aile sayısı 32 oldu.

'OĞLUMU ALACAĞIM'

Diyarbakır'da, 2017 yılında oğlu Bayram'ı işe gönderdikten sonra bir daha haber alamayan Ayten Elhaman, çocuğunun PKK ve HDP tarafından kaçırıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"4 yıldır evladıma hasretim. PKK ve siyasi uzantısı HDP evlatlarımızı kaçırıp götürmüş. Evlatlarımızdan ne istediler? Getirsinler evlatlarımızı. Şunu bilsinler ki biz bu çadırı terk etmeyeceğiz. Sonunda ölüm bile olsa bu mücadeleye devam edeceğiz. Evlatlarımızı alacağız inşallah. 4 yıldır evladımın sesine, kokusuna hasret kaldım. Biz kendi halinde geçinen insanlardık. Ben evladımı işe yolladım, sabah işe gitti, gidiş o gidiş. Ne hakları var? Niye bizden çalıp götürüyorlar evlatlarımızı? 5-6 ay önce kendi internet sitelerinde oğlumu 'öldü' diye yayınlamışlar. Ben oğlumun öldüğüne inanmıyorum. Oğlumu oradan alacağım. Artık çocuklar ölmesin, gençlerimiz ölmesin; gençlerimiz okusunlar. Ellerinden kalemi alıp da götürüp dağlarda taşlarda öldürmesinler. Gençlerimizin yarısı dağda yarısı toprağın altında, istemiyoruz artık. Evlatlarımızı yetiştirmek istiyoruz. Niye bir polis ya da doktor olmasınlar ki? HDP milletvekillerinin çocukları Avrupa'da okuyor, bizim çocuklarımızı da dağlarda taşlarda çürütüyorlar. Oğlum beni duyuyorsan, görüyorsan kaçıp, gel. Bak 4 yıldır burada mücadele veriyorum. Seni her yerde aradım. Güçlü bir devletimiz var. Kaç, gel, güçlü devletimize sığın."

ANNELERİN EYLEMİ

Van'dan 7 yıl önce 15 yaşındayken dağa kaçırılan oğlu Faruk için Kars'tan gelen anne Rahime Taşçı, oğlunu çok merak ettiğini, şu ana kadar ondan bir haber alamadığını söyledi.

Evladını çok özlediğini, onun için sürekli gözyaşı döktüğünü anlatan Taşçı, "Faruk seni çok özlüyorum. Geri gel artık. Evladımı HDP ve PKK'dan istiyorum, o benim tek çocuğum. Oğlumu kandırdılar, 15 yaşında dağa götürdüler. Ne olur bırakın artık." diye konuştu.

Baba Celil Begdaş ise her türlü zorluğa rağmen eylemlerini devam ettirdiklerini dile getirdi.

Mücadeleleri sonucu birçok çocuğun dağdan dönmesini sağladıklarını ifade eden Begdaş, tüm çocukların dağdan inmesini temenni ettiklerini aktardı.

Oğlunu HDP'den istediğini belirten Begdaş, şöyle devam etti:

"HDP çocuklarımızı bıraksın. Eğer gerçekten Kürtleri savunuyorlarsa, samimi iseler bu çocukları bıraksınlar. Tüm anne ve babalara sesleniyorum; herkes çocuğuna sahip çıksın. Oğlum, arkadaşlarınla birlikte kaçın gelin, devlete sığının. Anne ve babalarınızın kucağına gelin. Herkes anne ve babasının yanında ve mutlu, gelin bu mutluluğu biz de yaşayalım."


Yorum Yap