Görüş Bildir

YDG-H Üyesi öğrencisini, İzmir Kız Öğrenci Yurduna büyük terör operasyonu, 7 kişi gözaltına alında!

YDG-H Üyesi öğrencisini, İzmir Kız Öğrenci Yurduna büyük terör operasyonu, 7 kişi gözaltına alında!

Elebaşı Abdullah Öcalan'a özgürlük isteyen YDG-H üyesi bir grup Konak Pier önünde eylem gerçekleştirmek istedi. Polis gruba engel olmak isteyince taş ve sopalarla karşılık verdiler. Kameralara yansıyan saldırganların kimlikleri tespit edildi. Operasyon kamsamında redi Yurtlar Kurumu'na ait Kız Yurdu'da vardı yurtta arama yapan polis eşgalini belirlediği kızı bulamadı. Bu operasyonda 7 örgüt üyesi yakalında. Evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel döküman ele geçirildi.

İzmir'de, terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'ye yönelik düzenlenen operasyonda 7 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında Kredi Yurtlar Kurumu'na ait Kız Yurdu'nda da arama yapıldı, ancak gözaltına alınacak kız öğrencinin bulunamadığı öğrenildi.

Geçen 20 Aralık tarihinde, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'a özgürlük isteyen bir grup, Konak Pier önünde, Türkiye'deki ilk eylemi gerçekleştirmek istedi. Yürüyüşe izin vermeyen polis ile göstericiler arasında arbede çıktı. Bu sırada polise taş, sopa ve şişelerle saldırılarda bulunuldu. Gösteri sonrasında polis kameralarına yansıyan görüntülerde, saldırıda bulunan kişilerin kimlikleri tespit edildi.

5 İLÇEDE OPERASYON YAPILDI

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde Menemen, Karabağlar, Kemalpaşa, Konak ve Bornova ilçelerinde belirlenene adreslere gitti. Bu adreslerden birisi de Kredi Yurtlar Kurumu'na ait Ege Üniversitesi içindeki Kız Yurdu oldu. Operasyonda 7 kişi gözaltına alındı. Yurttaki kız öğrenci ise bulunamadı.

Gözaltına alınan kişilerin terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyesi oldukları evlerindeki aramalarda da, çok sayıda örgütsel doküman bulunduğu bildirildi. Gözaltına alınan kişiler, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (kısaca YDG-H, Kürtçe: Tevgera Ciwanen Welatparêz Yên Şoreşger), PKK sempatizanlarının kurduğu gençlik yapılanması.

Türkiye'de Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı birçok ilde ve ilçede 2013 yılı başlarında ortaya çıkmaya başlamıştır. Bununla birlikte bazı kaynaklarda hareketin çözüm süreci ile birlikte hızla yayılma gösterdiği belirtilmiştir.

YDG-H, daha sonraki süreçte Öz Savunma Birlikleri[7] adlı örgütlenme ile birlikte tek çatı altında toplanarak Sivil Savunma Birlikleri (Yekîneyên Parastina Sîvîl; YPS) adında yeni bir oluşum meydana getirmiştir.

YDG-H üyeleri, düzenlediği protesto eylemlerinde genellikle polisler ve devlet güçleriyle çatışmakta, ve özellikle molotof kokteyli, havai fişek ve taş kullanmaktadırlar. Ayrıca çoğunlukla sokağa çıkma yasağının ilan edildiği yerlerde olmakla birlikte ateşli silah da kullandıkları belirtilmiştir.[9][10]

Aralık 2015'de PKK dağ kadrolarının il ve ilçe merkezlerine gelerek "Öz Savunma Birlikleri" adı verilen yapılar ile birlikte tek çatı altında toplanarak Sivil Savunma Birlikleri adında bir yapılanma oluşturduğunu bildirilmiştir.

Şırnak ilinin Cizre ilçesinde kendi yapılanmalarına ait t-shirt bastırıp diploma dağıtarak varlıklarını ilan etmişlerdir. Bu olay üzerinde birçok operasyon yapılmış ve çok sayıda üyesi gözaltına alınmıştır. Bu yapılanma üyeleri ve devlet güçleriyle arasında zaman zaman çatışmalar yaşanmaktadır.

2015-16 Şırnak çatışmalarında birçok YDG-H'li aktif olarak yer almıştır.