24

Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı

Yemek ücretlerine yapılan zammı protesto eden 3 öğrenci süresiz yurttan atıldı. Öğrenciler, yurt müdürü tarafından, Sizinle emniyette görüşürüz diye tehdit edildi.

Dicle Üniversitesi Halid Bin Velid Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)'da kalan üç öğrenci,  yemek fiyatlarında yapılan artışları protesto ettikleri için, yurttan atıldı. Bütünleme sınavlarının olduğu süreçte atılan öğrencilerden Mehmet Can Eşkin ile Müslüm Urdun, yaşadıkları süreci anlattı.  

YURT MÜDÜRÜNDEN TEHDİT 

Yurttan atılan öğrencilerden Mehmet Can Eşkin, yemek fiyatlarına getirilen zamla öğrencilere verilen yemek kartına aktarılan paraya getirilen zamların bir birini tutmaması üzerine durumu protesto ettiklerini söyledi. Yurtta olduğu sırada öğrencilerin eylem başlatmasıyla kendisinin de dahil olduğunu söyleyen Eşkin yaşananlara ilişkin şunları aktardı: “Birkaç dakika geçtikten sonra, yurt müdürü yanımıza gelerek, ‘Sizler provokatörsünüz. İnsanları galeyana getiriyorsunuz. Bu kanı bozukların, galeyanına gelmeyin’ şeklinde tehditler savurdu. Biz yurt müdürüne neye dayanarak öyle konuşuyoruz deyince, bize, ‘Sizin işiniz bitti. Emniyette görüşürüz dedi’ şeklinde ifadeler kullandı.”  

Bir gün sonra yurt müdürü tarafından ifadeye çağrıldıklarını ve yazılı ifade verdiklerini dile getiren Eşkin, sonrasında ise kendilerine gönderilen tebligatla süresiz yurttan atıldıklarını öğrendiğini söyledi. 

Maddi durumlarının iyi olmadığını ve çalışarak okul ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıkları belirten Eşkin, bazı arkadaşlarının katı atık topladığını, bazılarının sebze halinde çalıştığını söyleyerek, “Zaten verdikleri bursun yetersiz olduğu yetmezmiş gibi birde bizleri yemek fiyatlarıyla ezmeye çalışıyorlar” diye tepki gösterdi. “Yurt müdürünün bizlere karşı davranışları kötü ve düşmancaydı” diyen Eşkin, karara itiraz ettiğini sonuç alamaması halinde de suç duyurusunda bulunacağını ifade etti. 

'EŞYALARIMIZI BİLE TOPLAYAMADIK'

Aynı gerekçe ile yurttan süresiz şekilde uzaklaştırılan Müslüm Urdun ise yaptıkları protestonun haklı olduğunu aktardı. “Bizi süresiz yurttan çıkardılar. Çıkmamız için de 15 dakika zaman tanıdılar. Eşyalarımızı, 15 dakika içerisinde toparlayamadık bile. Arkadaşlarımız bize sonradan eşyalarımızı getirdi” diye konuştu. Urdun, “Yurttan süresiz atıldığımız için bursumuzun da iptali yapıldı. Ne ev tutabilme gücüm var ne de başka bir şey. Müdür politik yaklaşımlar sergiledi” dedi.

Etiketler:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.