50 lira kazansam şükrediyorum!

15 yıldır Diyarbakır'daki semt pazarlarında tezgah açan Sultan Sema Yıldız'la Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde hayatını ve çalışma koşullarını konuştuk: "Kadın diye alışveriş yapmayan bile oluyordu."

50 lira kazansam şükrediyorum!

Diyarbakır'daki semt pazarlarında 15 yıldır tezgah açıp geçimini sağlamaya çalışan Sultan Sema Yıldız, “Hayat şartları çok zorlaştı, her şey çok pahalı. Ay sonunu getirene kadar birçok masraftan kısıyoruz” diyor.

59 yaşındaki Sultan Sema Yıldız, yaklaşık 15 yıldır Karacadağ’ın Karabahçe Köyü’nde bulunan arazisinde ektiği biberleri fabrikada pul biber haline getirip, Diyarbakır Bağlar'da kurulan semt pazarlarında satıp geçimini sağlamaya çalışıyor. Yıldız, haftanın altı günü sabahın erken saatlerinde tezgah açıp pazar bitene kadar satış yapıyor.

'KAZANDIĞIM SADECE EVİN GİDERLERİNE YETİYOR'

Yıldız, ülkede yaşanan ekonomik sorundan dolayı hayat şartlarının zorlaştığını söylüyor. Yaşadığı maddi sorunlar nedeniyle geçim sorunu yaşadıklarını belirten Sultan Sema Yıldız, “Bu ülkede artık her şey çok pahalı. Ben 59 yaşındayım, kendimi bildim bileli çalışıp duruyorum ama hiçbir birikimim yok. Çünkü ne kazanırsak hepsi ihtiyaçlara gidiyor. Bir bakıyorsunuz elde avuçta hiç bir şey kalmamış. Sabahtan akşama kadar buradayım, satış yapmaya çalışıyorum kazandığım da ancak evin giderlerine yetiyor. Yaz kış demeden kadın halimle pazardan tezgah açıp çalışıyorum. Bir kaç sene öncesine kadar kazandığımla hiç olmazsa günü kurtarıyordum. İki yıldır onu bile yapmak çok zorlaştı. Günde 50 lira kazansam şükrediyorum. Bazı günler bu parayı bile kazanmakta zorlamıyorum. Çocuğumuz yok, bize bakacak kimse yok, eşimle yalnızız. O da kışın bazen inşaatlarda çalışıyor bazen de köyde bulunan arazide ektiğimiz biberlerle uğraşıyor” diyor.

'RAHAT ALIŞVERİŞ YAPAMIYORUZ'

Yaşam şartlarının kendileri için  gün geçtikçe daha fazla zorlaştığını dile getiren Yıldız, “Her şey çok pahalı. Giydiğimiz kıyafetten tutun da yediğimiz her şeyin fiyatı üç dört katına çıkmış durumda. Artık gönül rahatlığıyla alışveriş bile yapamaz olduk. Ben burada tezgah açmasam eve ekmek bile alamam. Kadın halimle elimden geleni yapıyorum ama gene de yetmiyor bazı şeylere. Elektrik, su faturası ve evin kirasını zar zor çıkartıyoruz. Ay sonunu getirene kadar bir çok masraftan kısıyoruz” diyor.

'KADINLARA HEP FARKLI ŞEKİLDE BAKILIYOR'

Semt pazarında kadın olarak çalışmanın zor olduğunu da belirten Yıldız, şunları söylüyor: “Kadınlar nerede çalışırsa çalışsın onlara hep farklı bir şekilde bakılıyor. Burada tezgah açanların hepsi erkek, kadın olarak tek ben varım. Önceleri çok zorlanıyordum, kadın olduğum için alışveriş yapmayan bile oluyordu. Daha sonra insanlar yavaş yavaş alıştı ama kendimi kabul ettirene kadar çok zorluk yaşadım. Pazara gelen kadınlar bile benden hiçbir şey almıyordu. Kadınların kendi ayakları üstünde durabildiğini herkese göstermesi lazım. Bizim kimseye ihtiyacımız yok. Erkekler ne yapıyorsa aynısını yapabiliriz. Ben bugün erkeklerin tezgah açtığı pazarda tezgah açıyorsam bu kimsenin sayesinde değildir. Benim isteyerek yapmaya karar verdiğim bir durumdur.”

Kaynak: Diyarbakır Söz