Görüş Bildir

612 yıllık minare yeni yerinde yükseliyor

612 yıllık minare yeni yerinde yükseliyor

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde Ilısu Barajı alanında kaldığı için taşları sökülerek arkeoparka taşınan Süleyman Han Camisi'nin taş kapı ve çeşme bölümü yeni yerine yerleştirildi.

Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesinde yapımı tamamlanan Ilısu Barajı'ndan etkilenen ve arkeoparka taşınan Süleyman Han Camisi'nin 612 yıllık minaresi yeni yerinde yükseliyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımı tamamlanan, Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) vizyonu olan Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen Batman'ın Hasankeyf ilçesinde tarihin, çevresel ve kültürel değerlerin korunması, gelecek nesillere aktarılması için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Baraj gölü sahasından çıkarılan Hasankeyf'teki tarihi eserlerin taşındığı yeni yerleşim biriminde güçlendirme ve inşa çalışmaları sürüyor.

Bu kapsamda taşları sökülerek arkeoparka taşınan, 1407 yılında Süleyman Han tarafından inşa ettirilen Süleyman Han Camisi'nin 132 sıradan oluşan 36 metre yüksekliğindeki minaresinin yeniden inşası devam ediyor.

Minarenin 101 metresi numaralandırılmış taşların titizlikle birleştirilmesiyle yeniden örüldü.

Taşların aslına uygun şekilde birleştirilmesi için mart ayında başlanan çalışmaların yaklaşık bir ay daha sürmesi bekleniyor.

Çalışmalar sıfır hasarla titizlikle sürüyor

DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı,  Ilısu Projesi kapsamında yürütülen kültürel faaliyetler kapsamında Hasankeyf'teki anıt eserlerin taşıma ve koruma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

1407 yılında Eyyubi Sultanı Süleyman Han tarafından inşa ettirilen cami ve minaresinin yeni yerinde yapımının ve korunması için çalışmaların devam ettiğini dile getiren Kösalı, "Süleyman Han Camisi'nin minaresi 132 sıradan oluşmaktaydı. Bunu özel tekniklerle tek tek sökerek yeni yerine taşıdık ve inşasına başaladık. Şu anda 132 sıranın 101 sırası tamamlandı. Sıfır hasarla devam eden çalışmalarımız titizlikle sürüyor." dedi.

Süleyman Han Camisi'nin aslına uygun örneği inşa edilecek

Kösalı, çalışmalar kapsamında bütünsel olarak taşınan tarihi caminin kapı ve çeşmesinin yeni yerindeki yerleştirme işleminin tamamlandığını belirtti.

Süleyman Han Camisi ve Koç Camisi'nde bulunan alçı süslemelerin de özel tekniklerle müzeye taşındığını dile getiren Kösalı, "Süleyman Han Camisi'nin de aslına uygun bir örneğini yeni yerinde inşa ederek çalışmamızı tamamlayacağız. Böylece Süleyman Han Camisi minaresi, taş kapı ve çeşmesiyle arkeoparktaki yerini almış olacak." ifadelerini kullandı.
Etiketler: | |