Görüş Bildir

7 ülkeden 35 gençle 'Obez olma hareketli ol' projesi

7 ülkeden 35 gençle 'Obez olma hareketli ol' projesi

Yozgat'ın Sorgun ilçesinde 'Hareketli Gençlik Grubu' tarafından hazırlanıp, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi tarafından desteklenen 'Obez olma hareketli ol' adlı projenin uygulanmasına başlandı. Projeye7 ülkeden 35 genç katılıyor.

Proje ortağı Polonya, Estonya, Litvanya, Bulgaristan, Makedonya ve Romanya'dan Sorgun İlçesine gelen toplam 35 genç bir hafta süreyle sağlıklı beslenme, obezite ve hareketlilik konuları üzerine atölye çalışmaları, simülasyonlar, sunumlar ve takım kurma oyunu etkinliklerinde bulundu. Proje koordinatörü Engin Çavuş, projenin asıl amacının ülkeler arasındaki bir takım ön yargıları ortadan kaldırmak olduğunu söyledi. Romanya Alexandru İoan Cuza Üniversitesi Dekanı Beatrice Abalasei ise, Türkiye’ye 7’nci gelişinin olduğunu belirterek, “Üniversitemiz Türkiye’deki birçok üniversitelerle ortaklıklar kurmaktadır. Her defa gelişimde Türkiye’de misafirperver, mutlu insanlarla karşılaşıyorum. Türkiye’yi diğer ülkelerden Avrupa ülkelerden farklı buluyorum. Bu projeler, özellikle bizim ülkelerdeki problemlerle ilgili projeler. Çünkü biz benzeriz. Obezite bizim ülkemizde de söz konusu. Bir araya gelerek güç birliği yapabiliriz” dedi.

Estonya Grup Lideri Haarya Sıllhots ise, ilk izlenimlerinin çok güzel olduğunu ve Türklerin gerçekten misafirperver olduğunu, yemeklerinin ise çok lezzetli olduğunu söyledi.

Makedonya Grup Lideri Besa İmeri ise, Türkiye’ye 10’uncu gelişi olduğunu, her gelişinde ayrı bir güzellik gördüğünü söyledi.
Etiketler: |