Görüş Bildir

Aileler direniyor

Aileler direniyor

Diyarbakır'da, PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 72 aile, HDP il binası önündeki oturma eylemini 140'ncı günde de sürdürüyor. 2015'te İstanbul'da çalışırken PKK tarafından kaçırılıp Suriye'ye götürüldüğünü söylediği oğlu Ömer (25) için oturma eylemini sürdüren Salih Gökçe, gözyaşları içerisinden oğluna teslim ol çağrısında bulunarak, "Ömer'im neredeysen kaç gel" dedi.

Hacire Akar'ın yanı sıra eyleme katılanlardan Hatice Ceylan'ın oğlu Cafer, Hüsniye- Hüseyin Kaya çiftinin kızları Mekiye ile Halime Kadran'ın torunu Halil İbrahim Kadran'ın terör örgütünden kaçarak, güvenlik güçlerine teslim olmasıyla HDP önünde oturma eylemi yapan ailelerden 4'ü, evlatlarına kavuştu. Hatice Ceylan, Hüsniye- Hüseyin Kaya çifti ile Halime Kadran, diğer ailelere destek olmak için oturma eylemlerine devam ediyor. 72 aile, HDP önündeki evlat nöbetini 140'ncı günde de sürdürüyor.

'OĞLUMU HDP GÖTÜRDÜ'

5 yıl önce İstanbul’da çalışırken kaçırılıp Suriye’ye götürüldüğünü söylediği oğlu Ömer için 17 Eylül'den beri oturma eylemi yapan Ağrılı Salih Gökçe, oğlunun örgüte HDP tarafından götürüldüğünü söyledi. Oturma eyleminde vazgeçmeyeceklerini anlatan, gözyaşları içinde oğluna teslim olması yönünde çağrıda bulunan Gökçe, şunları söyledi:

"Bugün 139'uncu gündür buradayız. Ben oğlumu istiyorum. HDP oğlumu götürdü. HDP oğlumu getirsin. Benim oğlumu getirmeden ben buradan kalkmam. Kendime bir söz verdim, kar da yağsa, fırtına da kopsa buradan gitmiyorum. Ne istediler benim garibimden. Anneleri yoktu, ben onları büyüttüm. 16 sene ben neler çektim. Ben bir ekmeği dörde bölüyordum, sofraya bırakıyordum, çocuklarıma veriyordum. Oğluma bir çağrım var. Bak Ömer'im, aç kaldım, susuz kaldım, yemedim içmedim, giymedim. Allah şahidimdir. Bir gün olsun ben mağazadan bir elbise giymedim. Hep ikinci el elbise aldım. El alem bana veriyordu ben giyiyordum, çocuklarım giysinler. Sen biliyorsun, bak seni kandırıp götürdüler. Allah aşkına benim neler çektiğimi sen biliyorsun. Devlet güçlerine teslim ol. Gelenlere ceza vermiyorlar. Kurban olayım sana dön gel. Karakaşlım, kurban olurum ben sana. Oğlumu getirsinler, bize teslim etsinler, ne istiyorlar bizden."

KIZIMIN YOLUNU GÖZLÜYORUM

Annelerden Fatma Akkuş yaptığı açıklamada, 5 yıldır kızı Songül'den haber alamadığını söyledi.  Eyleme katılan ailelerin evlatlarını almadan HDP binası önünden ayrılmayacağını belirten Akkuş, anne ve babaların kararlı olduğunu vurguladı.

Kızı Songül'e seslenen Akkuş, "Biliyorum ki HDP seni gönderdi. Neredeysen geri dön devlete teslim ol. Seni çok özledik. Kapım sana açıktır. Kızım hepimiz seni çok özledik. Kokunu, sesini çok özledik." dedi.

GİLİNLİK GİYDİRMEK İSTİYORUM

Van'dan, 8 yıl önce 15 yaşında dağa kaçırılan kızı Şerima için gelen anne Nazlı Sancar da kararlılıkla eylemine devam edeceğini söyledi.

Kızının hayatta olup olmadığını dahi bilmediğini dile getiren Sancar,  "HDP'den kızımı istiyorum. Kızımın hayalleri vardı, okumak istiyordu orada kalmasın." ifadesini kullandı.

Kızına geri dönmesi için seslenen Sancar, "Beni görüyorsan duyuyorsan gel kızım. Bütün annelerin çocukları da gelsin. Senin için canımı feda ederim. Kar da taş da yağsa buradayım. Sana gelinlik giydirmek istiyorum. Seni çok seviyorum. Gel Şeyma artık dayanacak gücümüz kalmadı." diye konuştu.

SENİ ÇOK ÖZLEDİK OĞLUM

Şırnak'ın İdil ilçesinden 5 yıl önce dağa kaçırılan oğlu Mahmut için oturma eylemine dahil olan baba Emin Arslan da evladını almadan eylemi sonlandırmayacağını belirterek, "(HDP) Siz kim oluyorsunuz ki 14-15 yaşındaki çocuklara silah veriyorsunuz? Vicdansızlar. Oğlum sesimi duyuyorsan korkmadan çekinmeden devletine teslim ol, hiç bir ceza almasın. Seni çok özledik." dedi.
Etiketler: | | |