Görüş Bildir

Amed Şehir Tiyatrosu 'Dario Fo' oyunuyla dönüyor

Amed Şehir Tiyatrosu 'Dario Fo' oyunuyla dönüyor

Amed Şehir Tiyatrosu oyuncuları, bu ayın sonunda "Dario Fo" oyunuyla seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Oyunculardan Berfin Emektar, tüm tiyatro severleri oyunu izlemeye çağırdı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne 2016’da atanan kayyım tarafından sözleşmeleri feshedildikten sonra Amed Şehir Tiyatrosu’nu kuran tiyatro oyuncuları, imece usulüyle kurdukları yeni sahnelerinde izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Koronavirüs Kovid-19) salgını nedeniyle uzun bir süre ara verdikleri çalışmalarını internet üzerinden sürdüren oyuncular, 540 metrekare kullanım alanı olan yeni mekanlarında salgın tedbirlerini de alarak Ekim ayının son haftası ve Kasım ayının ilk haftasında “Dario Fo” adlı oyunla izleyici karşısına çıkmayı planlıyor.

AY SONU PLANLAMASI 

Oyunculardan Berfin Emektar, 7 aydır sahneye çıkamadıklarına dikkati çekerek, “2 aydır taşındığımız yeni yerimizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni oyunlarımızın provalarını burada devam ettiriyoruz. Bu ayın sonunda izleyici ile buluşmak için hummalı bir çalışma içerisindeyiz” dedi. Salgın sürecinin sanat alanına büyük bir darbe vurduğunu kaydeden Emektar, “Bu alanlardan biri de tiyatro. Uzun bir süre yasak olan tiyatro az izleyici kapasitesi ile tekrardan açıldı. Bu da tiyatrocuları ekonomik olarak zorlayan bir durum. Virüs korkusundan kaynaklı salonlar hep boş kalıyor. Birçok tiyatro yeri de kapanma ile karşı karşıya” şeklinde konuştu. 

'DARİO FO' OYUNU 

Ekim ayının son haftası ve Kasım ayının ilk haftasında Kraliçe Elizabeth'in “trajikomik 2 gününü” anlatan "Dario Fo" oyunuyla sahne alacaklarını aktaran Emektar, “Daha önce sahnelediğimiz Tartuffe, Xewna Şevek Havînê, Bûn an Nebûn oyunlarını da sahnede sergileyeceğiz. Pandemi sürecinden kaynaklı önümüzü görememe durumu var. Bu nedenle şimdilik bu oyunlarla izleyici ile buluşacağız. Pandemi süreci endeksli yeni oyunlar ya da oyun sayısın artırma gibi adımlar atacağız. Duruma göre aylık tiyatro programın izleyici ile paylaşacağız” bilgilerini paylaştı.

PANDEMİ ÖNLEMLERİ

Oyuna gelecek olan izleyiciler için bir dizi tedbirler de aldıklarını dile getiren Emektar, “Salonumuz 2 saatte bir dezenfekte ediliyor. Maskesiz ve ateş ölçülmeden kimseyi içeri alamayacağız. Kapasitenin yarısını içeriye alıp mesafe kuralını devreye koyacağız. Hem seyirci hem tiyatrocular için tedbirleri sıkı tutacağız. Seyircilerin tiyatroya olan özlemini gidermek için elimizden geleni yapacağız. Bunun için herkesi tiyatro buluşmalarına davet ediyoruz” şeklinde konuştu. 
Etiketler: | |