Görüş Bildir

Arazi katliamı faili üç kişi mi?

Arazi katliamı faili üç kişi mi?

Şanlıurfa Valiliği, Siverek ilçesinde 6 kişinin öldüğü, 6 kişinin de yaralandığı olay ile ilgili 3 kişinin tutuklandığını açıklarken sosyal medyadaki iddiaları ise yalanladı.

Şanlıurfa Valiliği, İzol aşiretine mensup akrabalar arasında çıkan, 6 kişinin öldüğü ve 6 kişinin yaralandığı olay ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, olay ile ilgili 3 kişinin tutuklandığını, 3 şüphelinin de hastanede tedavi edildiğini belirtilerek adli ve idari soruşturmanın titizlikle yürütüldüğünü belirtildi.

ÜÇ KİŞİ TUTUKLANDI

Açıklamada, "İlimiz Siverek ilçesine bağlı Çeltik Mahallesinde 15 Haziran 2019 günü saat 09.00 sıralarında arazi anlaşmazlığı nedeniyle aynı aileye mensup taraflar arasında çıkan ve 6 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 6 kişinin de yaralandığı olayla ilgili olarak, ilk andan itibaren gerekli müdahaleler yapılmış ve en üst düzeyde güvenlik tedbirleri alınarak kamuoyu bilgilendirilmiştir. Büyük bir titizlikle adli makamların gözetiminde yürütülen adli soruşturma kapsamında bugüne kadar adliyeye sevk edilen 3 şüpheli tutuklanarak cezaevine konmuştur. Hastanede tedavi altında olan diğer 3 şüphelinin de durumları yakından takip edilmekte olup, sağlık koşulları uygun olur olmaz adli makamların önüne çıkarılacaktır." denildi.

BASINDAKİ İDDİALAR

Açıklamanın devamında olay ile ilgili sosyal medyadaki iddialara vurgu yapılarak, "Çeşitli basın kuruluşları ve sosyal medya platformlarında dile getirilen, tarafsız ve bağımsız bir şekilde yürütülen adli ve idari soruşturmaya gölge düşürecek iddialar gerçeği yansıtmamakta olup, bu tür iddialara itibar edilmemesi gerekmektedir." denildi.

MECLİSE SORU ÖNERGESİ

Öte yandan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, arazi anlaşmazlığı sonrasında yaşanan kavgada 6 kişinin yaşamını yitirmesini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. Olayın arazi anlaşmazlığından ziyade planlı bir katliam olduğunun kamuoyuna yansıdığını kaydeden Kaçmaz, “Sosyal medyada da yer alan görüntülerde uzun namlulu silahlarla planlı bir şekilde köyde saldırı yapılmış, bu saldırı sonucunda neredeyse bir aile yok edilmiştir. Çeltik Mahallesinde çıkan olayda  Zozan İzol (42), Mustafa Serdar (24), Meral İzol (42) ve Hakkı İzol (49) yaşamını yitirdi. Rıdvan Buluş (30), Serdar Delen (31) ise kavgayla ilgileri olmadıkları halde olay sonrası bölgeyi terk edenlerin otomobilinin çarpması sonucu yaşamını yitirmişlerdir” denildi.

CEVAP ARANAN SORULAR

Kaçmaz, yanıtlaması istemiyle Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“* Söz konusu görüntülerle ilgili soruşturmada gözaltına alınan, tutuklanan kaç kişi vardır?

* Olayın gerçek faillerinin eski bir siyasetçinin korumaları ve kardeşleri olduklarına dair basında yer alan haberlere ilişkin Bakanlığınızın yürütmüş olduğu herhangi bir çalışma var mıdır?

* Olayda kullanılan uzun namlulu silahların tedarikiyle ilgili Bakanlığınızın yürütmüş olduğu herhangi bir çalışma var mıdır?

* Olayın geçtiği Çeltik Köyünde son durum nedir? Olayın devam etmemesi için Bakanlığınız ne tür tedbirler almıştır?

* Basında ve sosyal medyada yer alan haber ve görüntülerden haberdar mısınız?”
Etiketler: | | |