Görüş Bildir

Arkadaşların seni bekliyor!

Arkadaşların seni bekliyor!

Şehitoğlu, "Sedat'ı o kadar özledim ki her an her dakika onu bekliyorum. Dayıların seni bekliyor, teyzelerin, arkadaşların seni bekliyor. Seni bekliyorlar, hiç düğüne gitmediler. Allah'a emanet ol" dedi.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin partinin il binası önünde başlattığı oturma eylemi 63 gündür devam ediyor. Ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla oturma eylemine devam eden anneler, özlem duydukları evlatlarına kavuşmak için bekleyişlerini sürdürüyor.

Kaçırılan asker yeğeni için eylemde bulunan Macide Halime Şehitoğlu, "Sedat'ı o kadar özledim ki her an her dakika onu bekliyorum. Dayıların seni bekliyor, teyzelerin, arkadaşların seni bekliyor" dedi.

Anne Süheyla Demir "Çocuklarımızın eli silah tutsun istemiyoruz, elleri kalem tutsun. Yeter artık anneler ağlamasın. Çocukları annelerinden koparıyorlar. Bütün annelere sesleniyorum, sizin de çocuklarınız dağa çıkmış, gelin bizim yanımızda olun. El ele verelim, çocuklarımızı o zalimlerin ellerinden kurtaralım" derken, Anne Mevlüde Üçdağ "Çocuklarımızı versinler, bu zulüm yeter artık" dedi.

Ahmet DEMİR/Tahir KARAKEÇİ

DİYARBAKIR-Dağa kaçırılan çocuklarının bulunması için HDP il binası önünde oturma eylemi yapan ailelerin bekleyişi 64'üncü günde de devam etti. Kaçırılan asker yeğeni için eylemde bulunan Macide Halime Şehitoğlu, "Sedat'ı o kadar özledim ki her an her dakika onu bekliyorum. Dayıların seni bekliyor, teyzelerin, arkadaşların seni bekliyor" dedi.

'ARKADAŞLARIN SENİ BEKLİYOR'

Oturma eylemine 11 Eylül günü katılan Macide Halime Şehitoğlu, yeğeni Sedat Sorgun'un 2015'te Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, izin dönüşü birliğine giderken yol kesen PKK'lı teröristlerce kaçırıldığını anlatarak, "Annesi vefat etti, Sedat'ı liseden sonra ben büyüttüm. Benim yanımdan aldılar. Beraber Erzurum'a gidiyorduk. Beni bıraktılar arabada, onu aldılar. Allah'ın izni, devletimizin gücüyle gelecek. Sedat'ı o kadar özledim ki, her an her dakika onu bekliyorum. Dayıların seni bekliyor, teyzelerin, arkadaşların seni bekliyor. Seni bekliyorlar, hiç düğüne gitmediler. Allah'a emanet ol" diye konuştu. Şehitoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onu bekliyorum. Allah'ın izniyle gelecek. Askerlerimize bere örüyoruz. Askerimizden polisimizden Allah razı olsun. Rabbim onları korusun. Onlar olmasa bizler olmazdık. Onlar var biz varız. Sedat kuzum ve arkadaşları, rabbime emanet olsun."

BİZİ ACIYA MAHKUM ETTİLER

Ağrı'dan gelen anne Süheyla Demir, kızı Hayal'e kavuşana kadar eylemi sürdüreceğini söyledi. Kızına kavuşmanın hayalini kurduğunu vurgulayan Demir, şöyle devam etti: "Çocuğum 5 yıldır onların elinde, bizi bu acıya mahkum ettiler. Şimdi dünyaya haykırıyoruz, sesimizi duysunlar, yeter artık. Yeter artık anneler ağlamasın. Çocukları annelerinden koparıyorlar. Üstelik 'Kendi iradesiyle gitmiş.' diyorlar. 14 yaşındaki çocuğun iradesi mi olur? Çocukların beyinlerini yıkıyorsun, alıp götürüyorsun ve sonra diyorsun ki 'Kendi iradeleriyle gelmişler.' Gözü yaşlı anaları arkalarında bırakıyorsunuz."

Demir, HDP'nin gençlik kollarının çocukları kandırdığını öne sürerek, "Evlatlarımızı dağa yoluyorsunuz, çocuklarınız üniversitelerde, Avrupa'da okuyor. Biz ise burada acı çekiyoruz. Bizim ve çocuklarımızın hayalleri yıkıldı. Çocuklarımızın eli silah tutsun istemiyoruz, elleri kalem tutsun. Bütün annelere sesleniyorum, sizin de çocuklarınız dağa çıkmış, gelin bizim yanımızda olun. Hep birlikte el ele verelim, çocuklarımızı o zalimlerin ellerinden kurtaralım." diye konuştu.

OĞLUM GELENE KADAR BURDAYIM

Oturma eylemine 6 Eylül'de oğlu Ramazan için katılan anne Mevlüde Üçdağ, evladı için ölmeye bile razı olduğunu belirtti.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a seslenen Üçdağ, "Nasıl Kürt hakkını koruyorsunuz, herkes bunu artık biliyor. Bu Kürt davası değildir." dedi.

Üçdağ, "Çocuklarımızı versinler, bu zulüm yeter artık. Biz ne suç işledik? Allah huzurunda da hesap vereceksiniz. Oğlum 23 cüzü ezbere bilen biriydi. Onun eline Kur'an yakışır, kalem yakışır, silah değil. Oğlum gelene kadar buradan gitmeyeceğim. 5 yıldır çocuğumun sesini duymak istiyorum. Oğlum, sizi ABD'nin tuzağına düşürmüşler." ifadelerini kullandı.
Etiketler: | | |