Görüş Bildir

Bölgesel Kürt Yönetimi'nden bir heyet Bağdat'ta

Bölgesel Kürt Yönetimi'nden bir heyet Bağdat'ta

IRAK Bölgesel Kürt Yönetimi'nden bir heyet, Kerkük'ün Kürt yönetimine bağlanması ve Kürt bölgesinde bağımsızlık referandum yapılması konularında görüşmelerde bulunmak üzere Bağdat'a gitti. Heyet, Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Irak Başbakanı Haydar Abedi ve Meclis Başkanı Selim Cuburi ile görüşecek.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, Mesut Barzani'nin lideri olduğu IKDP Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani ve Celal Talabani'nin lideri olduğu IKYB Politbüro üyesi Adnan Mufti'den oluşan bağımsızlık komitesi, bağımsızlık referandumu ve Kerkük konusunu görüşmek üzere Bağdat'a gitti.

BAĞDAT GÖRÜŞMESİ

Irak'ın Başkentinde iki gün sürecek temaslarda Kürt heyeti, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Başbakan Haydar Abadi, Meclis Başkanı Selim Ciburi ve diğer üst düzey yetkililerle bir araya gelecek. Görüşmelerde, Kürt yönetimi ile Bağdat arasındaki ilişkiler, Kürt bölgesinde yapılması beklenen bağımsızlık referandum ve sonuçları ile Kerkük'te Bölgesel Kürt Yönetimi bayrağının göndere çekilmesinden sonra yaşanan gelişmelerin ele elanacağı belirtildi.

Ziyaret ile ilgili konuşan IKYB Politbüro üyesi Adnan Müfti, Erbil ve Bağdat arasında yaşanan sorunları diyalog ve barışçıl yöntemlerle çözmek istediklerini söyledi.
Etiketler: | | |