Görüş Bildir

Çocuğumuz için ölmeye hazırız!

Çocuğumuz için ölmeye hazırız!

Kaya, devletin müsaade etmesi durumunda kızını bulmak için Kandil'e gitmek istediğini söyleyerek, "Kızım için gerekirse ölürüm" dedi.

PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 56 aile, HDP il binası önündeki oturma eylemini 78'nci günde de sürdürdü. Ourma eylemine katılan annalerden Hüsniye Kaya, devletin müsaade etmesi durumunda kızını bulmak için Kandil'e gitmek istediğini söyleyerek, "Kızım için gerekirse ölürüm" dedi.

'TESLİM OLMAZSAN SÜTÜMÜ HELAL ETMEM'

Diyarbakırlı Hüsniye Kaya da 5 yıldır haber alamadığı kızı Mekiye'yi bulmak için 8 Eylül günü oturma eylemine başladı. Kızının, Suriye'de olduğunu öğrendiğini ifade eden Kaya, Mekiye'nin 14 yaşında, çocukken kaçırıldığını belirtti.  Devletin müsaade etmesi durumunda, kızını bulmak için Kandil'e gitmek istediğini söyleyen anne, Mekiye'ye "Devlete teslim ol, eğer teslim olmazsan sütümü helal etmeyeceğim" şeklinde çağrıda bulundu.

GEREKİRSE KANDİLE KADAR GİDECEĞİM

Hüsniye Kaya, "Yağmur olsa, kar olsa biz buradan gitmeyeceğiz. Kızım için canımı feda ederim. Kızım gelesiye kadar nöbet tutmaya devam edeceğim. Kızımı okuldan arkadaşları HDP'ye teslim ettiler, buradan da dağa götürdüler. Kaç defa HDP'ye geldim, kızımı sordum, rica ettim, bana 'tanımıyoruz' dediler. Sonra öğrendim ki bir ay boyunca kızımı burada saklamışlar, sonra dağa götürmüşler. Kızım 14 yaşındaydı, 14 yaşında ne yapabilir ki? Daha çocuktu. Devlet müsaade ederse kandile gideceğim, kızımı bulmak için canımı feda ederim. 5 yıl oldu, zaten ölmüşüm. Bir kulağım pencerede, bir kulağım kapıda, bir kulağım telefonda bir haber bekledim hep" diye konuştu. Anne Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

SEKİZ BAYRAMDIR KIZIMDAN UZAĞIM

"Sekiz bayram oldu kızım evde değil. Artık dayanamıyorum, kızımı istiyorum. Devlete ve her kesime rica ediyorum, HDP'yi sıkıştırsınlar çocuklarımızı getirsinler. Kendi çocukları yabancı ülkelerde okuyor, bizim çocuklarımızı götürüyorlar. Kızıma çağrıda bulunmak istiyorum, Mekiye kızım, sesimi duyarsan bil ki bu yol ölüm yoludur. Ya ölürsün ya da yakalanırsın. Başka çare yok, evine dön, annene dön. Kurban olayım kızım, sen gelmezsen hakkımı helal etmem sana, sütümü helal etmem sana. Devlet güçlüdür, bize söz verdi; 'Teslim olsun ona ceza vermeyeceğim, hapse atmayacağım' dedi. Teslim ol. Perişan olduk."

MÜSLÜM'E KAVUŞMANIN UMUDU

Ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla bekleyişini sürdüren annelerden Songül Altıntaş, 5 yıl önce dağa kaçırılan oğlu Müslüm'e kavuşma ümidiyle oturma eylemine devam ettiğini söyledi.

Oğlundan haber alamadığını, onu çok özlediğini anlatan Altıntaş, "Onsuz evimiz bomboş. Ne doğru dürüst yemek yapıyor ne de sofraya oturabiliyoruz. Oğlumsuz bir hayat bizim için yok. Oğlum olmadan adeta yaşayamıyoruz." dedi.

Altıntaş, "Oğlumun arkadaşları askerden geldi, işini, yuvasını kurdu, çocukları var. O çocukları görünce duygulanıyorum. Şimdi torunlarım olmuştu, sevinecektim. PKK bizi bunların hepsinden mahrum bıraktı. Allah'tan, peygamberden korkun, artık yeter." diye konuştu.

Eylemlerinden vazgeçmeyeceklerini dile getiren Altıntaş, "Kar da gelse kış da gelse buradan gitmiyorum. Çocuğumu almadan gitmiyorum. 77 gündür buradayız. 77 yıl da geçse buradayım. Ömrüm yettiği kadar buradayım." ifadelerini kullandı.

KAPIMI KİLİTLEDİM BURAYA GELDİK

Ağrı'dan 4 yıl önce dağa kaçırılan oğlu Mehmet için gelerek eyleme katılan baba Salih Gökçe ise evladına kavuşmak istediğini belirtti.

Teröre tepkisini dile getiren Gökçe, tüm anne ve babalardan kendilerine destek vermesini istedi.

Gökçe, "Evlatlarımız için geldik buraya. Kapımı kilitledim geldim. Buradan da gitmeyeceğim. Desteğinizi esirgemeyin. Mücadele ediyoruz, gelin bu kervana siz de katılın." dedi.
Etiketler: | |