Görüş Bildir

Cumhurbaşkanlığı Sarayı kapıları açıldı, Gazeteciler ilk kez gördü!

Cumhurbaşkanlığı Sarayı kapıları açıldı, Gazeteciler ilk kez gördü!

Cumhurbaşkanlığı Sarayı içerisinde bulunan 1150 odadan 1024’ünün bulunduğu binalar basın mensuplarına tanıtıldı. Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, basın mensuplarına inşaatının başladığı günden itibaren tartışma konusu olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kuzey ve güney idare binaları gezdirilmesi yaklaşık 2 saat 30 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanlığı’ndaki 1150 odadan 1024’ü güney ve kuzey ve idari binalarda yer alıyor. Bu binalar, Bodrum, alt zemin, zemin ve 3 kattan oluşuyor. Güney ve kuzey binalarında başdanışmanlıklar, danışmanlar, toplam 13 başkanlık, başyaverlik ile muhafız alayına ait çalışma odaları yer alıyor. Binaların her birinde bin kişinin çalışabileceği makam, 2’şer ve 4’er kişilik yaklaşık 500 oda bulunuyor. Her birimin kullanacağı toplantı salonları var. Birleşmiş Milletler Binası Ofis Standartlarına uygun biçimde 3,2 metre x 6 metre boyutlarında olan ofislerle, genel itibariyle 2 kişilik tasarlanmış. Bu tercihin, oda sayasını ARTırmakla birlikte, çalışmadaki verimin artmasını da beraberinde getirdiği ve yerleşim planı olarak da birimlerin her birinin bir arada çalışabilmesine de olanak sağladığı belirtildi. Alt zemin katların belirli bölümleri, 500’şer kişilik yemekhane, mutfak, mescit ve depoların yanı sara, yine idari ofislere ayrılmış durumda. Bodrum kat, 250 araçlık otopark ve sığınak olarak kullanılıyor.

MEDYA TAKİP MERKEZİ                                    

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda en dikkat çeken bölümlerden biri de 24 saat medyanın takip edildiği birim. Cumhurbaşkanı Basın Başdanışmanı Lütfüllah Göktaş, Analiz Şube Müdürlüğü’nde daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde kurduğu medya takip sistemini daha da geliştirerek Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda oluşturduklarını söyledi. Göktaş, televizyon, gazete ve internet sitelerindeki sıcak Gündem haberlerinin yanı sıra diğer haberlerinde takip edildiğini, internet haberlerindeki izleme oranlarına kadar görebildiklerini anlattı.

ENERJİ TASARRUFLU OFİS

Cumhurbaşkanlığı Protokol görevlisi Fatih Gürkan, güney ve kuzey binalarda koridorların 185 metre uzunluğunda olduğunu belirtirken, harekete duyarlı aydınlatma sayesinde, aydınlanmanın sadece hareket anında ilgili kısımlarda olmasının sağlandığını söyledi. Gürkan, "Mesai bitiminde ofis aydınlatması otomatik olarak devre dışı kalmakta, ihtiyaç olan noktalarda ışıkların kullanıcılar tarafından devreye alınması gerekmektedir" dedi. Külliye içindeki binalarda gri su yöntemi ile belirli noktalardaki atık sular arıtılarak, klozetlerde kullanıldığını belirten Gürkan, bununla da tasarruf sağlandığını kaydetti.

Gürkan, yemekhanelerde günlük olarak değerlendirilmeyen yemeklerinde hayvan barınaklarına gönderildiğini söyledi.

750 BİN METREKARE ALAN

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki arazinin toplam yüzölçümü 750 bin metrekare. Saray dahilinde makamın bulunduğu ana bina, güney ve kuzey idare binalar, resmi konut yer alıyor.

HALKA AÇIK BÖLÜMLER

Beştepe Millet Camisi’nin yanında yer alacak ve bu yıl içinde tamamlanması planlanan kongre ve gösteri merkezi, ayrıca 5 milyon kitabı bünyesinde barındıracak olan Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi, sarayın halkın kullanımına açık olan bölümlerini oluşturacak. Proje tamamlandığında halka açık kısımlar da dahil olmak üzere Saray’ın toplam 6 girişi olacak. Sarayın mimarı Can Gökoğuz, saray dahilindeki yapıların Selçuklu ve Osmanlı mimarlık tarihinin bir sentezi olmalarının yanı sıra ‘akıllı bina’ niteliği taşıdığını söyledi. Gökoğuz, "Biz bunun yorumlanmasına ’art deco’ diyoruz. Geçmişteki bir takım motifleri veya o izleri bugünün malzemesiyle kullanmak anlamında yorumlanıyor" dedi.

PEYZAJ ALANI 6 BİN 500 METREKARE

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın toplam peyzaj alanı ise 6 bin 500 metrekare. Bu peyzaj alanında 5 bin 600 adet yetişkin ağaç, 72 bin adet çalı grubu bitki dikilmiş. Peyzaj alanının su ihtiyacının bir kısmı yağmur sularının biriktirildiği depolardan sağlanıyor. Bina formlarının ’E’ olarak inşa edilmesiyle ilgili olarak da Gökoğuz, "Alana fazla yayılmamak adına, maksimum kulanım alanının minimum yerde çözmek için düşünülmüş bir formdur bu" dedi. Gökoğuz, bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın mimarisine ilişkin bazı konular dışında fazla bir müdahalesinin olmadığını söyledi.

ODA SAYILARI ÖRNEK!

Gezi sırasında, Ankara’da çeşitli bakanlıklarda oda sayıları da örnek gösterilirken Sayıştay Başkanlığı’nda bin 155 tane, Dışişleri Bakanlığı’nda ise750 adet hizmet odası olduğu görsellerle anlatıldı.

Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanı İlker Astarcı da birimlerinin faaliyetleri hakkında gazetecilere bilgi verirken, 57 kişiyle çalışmalarını devam ettirdiklerini ve birimlerinin en önemli görevinin vatandaşlardan gelen talepleri almak ve değerlendirmek olduğunu söyledi. Vatandaşların internet üzerinden ya da başvuru ofisi üzerinden taleplerini ilettiğini anlatan Astarcı, günlük yaklaşık bin 500 civarı talep aldıklarını ve bu taleplerin en çok sevgi ifadelerini içeren mektupların olduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafının istendiğini kaydetti.

HALKA AÇILACAK

Sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin resmi başvurularının ardından külliyede misafir ettiklerini anlatan Astarcı, bireysel anlamda başvuruların ise 1-1,5 ay içerisinde almayı planladıklarını, bu başvurular sonrasında da vatandaşların gruplar halinde konuk edeceklerini söyledi.

BİNALAR AKILLI

Bilgi Teknolojileri Başkanı Ali Taha Koç, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın aydınlatma, otomasyon, ili teknolojileri altyapısının belli merkezlerden korunduğunu ve binaların ’akıllı’ olduğunu söyledi. Teknolojik müdahale olmaması için çalıştıklarını belirten Koç, en çok sağır odanın olup olmadığı soruldu. Koç ise, sağır odanın dışarıya bilgi sızmasını önlediğini yönünde teknik bilgiler verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN METİNLERİ

Basın mensuplarına gezi sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın metin yazarı Hamdi Kılıç’ın odası da ziyaret ettirildi. Kılıç, 4-5 kişilik ekiple çalıştıklarını anlatırken, kurumlardan verilerin ve rakamların takip edildiğini, sıcak gündem ve siyasetin izlendiğini anlattı. Kılıç, gelen bilgilere göre konuşma metinlerinin hazırlandığını anlattı.

MAKAM KATI DA İZLENİYOR

Cumhurbaşkanlığı Koruma Başkanı Ramazan Bal, Cumhurbaşkanlığı’nın 24 saat kameralarla izlendiğini ve herhangi bir sorun yaşanması halinde kısa sürede en yakın koruma birimine bilgi verilerek gerekli müdahalenin yapıldığını söyledi. Bal gerekli hallerde makam hariç, makam katının da izlendiğini sözlerine ekledi. Gazetecilerin sorularına Bal, kamera ve koruma sayılarını güvenlik nedeni ile açıklamaktan kaçındı. Bal, bu sorulara, "Külliyeyi korumaya yetecek kadar var" şeklinde yanıt verdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde bugüne kadar herhangi bir olumsuz durum yaşanmadığını dikkati çeken Bal, bir soru üzerine açılışı gerçekleştirilen Beştepe Millet Camisine vatandaşların herhangi bir arama yapılmadan ve sınırlama olmadan gelebileceğini dile getirdi.

1950 YILINDA KURULMUŞ

Cumhurbaşkanlığı Sarayı içerisindeki kütüphaneye ilişkin bilgi veren Aylin Esen, Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin 1950 yılında kurulduğunu ve sadece cumhurbaşkanlığı bünyesinde hizmet verdiğini söyledi. Kütüphanede 22 bin 188 yayının mevcut olduğunu belirten Esen, bunun dışında 352 adet nadir eser, basma ve yazma eserin de bulunduğunu, bağış ve satın alma yoluyla materyallerin sağlandığını söyledi.

5 MİLYON ESER

Yeni yapılacak Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin 5 milyon eserle Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olacağını belirten Esen, bu çerçevede 250 bin kitabın alındığı bildirildi. Yeni kütüphanenin külliyenin halka açık bölümlerinden biri olacağı ve kullanıcılara 24 saat boyunca hizmet vermesinin hedeflendiği açıklandı.