Görüş Bildir

Diyarbakır'da uyuşturucu operasyonunda 390 kilo esrar ele geçirildi

DİYARBAKIR'IN Lice İlçesi kırsal kesiminde düzenlenen operasyonda 390 kilo esrar ele geçirildi.

Diyarbakır Valiliği, Kulp, Lice, Hani ilçeleri kuzeyi ile Bingöl il sınırı arasında barınan ve kış üslenmesine giren, aralarında terör örgütü PKK'nın üst düzey yöneticilerin de bulunduğu değerlendirilen örgüt üyelerini etkisiz hale getirmek, uyuşturucu üretim ve ticareti yapanlara yönelik düzenlenen operasyonla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

YARIM TON ESRAR ELE GEÇİRİLDİ

"Lice ilçesi mülki sınırlar içerisindeki 5 köy ve mezralarında toplam 139 ev ve eklentileri ile arazide icra edilen arama faaliyeti neticesinde, 1 adet av tüfeği, çok sayıda örgütsel döküman ele geçirilmiş, 3 şüpheli şahıs göz altına alınmış. Tesis edilen 28 yol kontrol noktasında yapılan kontroller neticesinde; 661 araç ve 952 şahsın sorgulaması yapılmış. Bölücü terör örgütü mensuplarına ait  2 sığınak, 2 terörist mevzi tespit edilmeyi müteakip kullanılamaz hale getirilmiş, sığınaklar içerisinde bulunan çok sayıda örgütsel doküman ile yaşam ve giyim malzemeleri Cumhuriyet Savcılığının talimatı gereğince yerinde imha edildi.

NARKO-TERÖRİZM

Teroristlerce 100 kilo amonyum nitrat ile güçlendirilmiş 1 adet el yapımı patlayıcı düzeneği tespit edilmeyi müteakip, Patlayıcı Madde İmha Timi marifetiyle yerinde tahrip edilmiştir. Narko-terörizmle mücadele kapsamında; 150 kilo toz, 240 kilo kubar esrar olmak üzere toplam 390 kilo uyuşturucu madde ele geçirilmiş olup, ele geçirilen malzemeler Cumhuriyet Savcılığının talimatı gereğince muhafaza altına alınmıştır. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara olumsuz hava ve iklim şartlarına rağmen artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir."
Etiketler: | | |