Görüş Bildir

Eşyalarıyla sokağa atılan çifte belediye sahip çıktı

Eşyalarıyla sokağa atılan çifte belediye sahip çıktı

Diyarbakır'da iki yıl önce evlenen, kiralarını ödeyemedikleri gerekçesiyle ev sahibi tarafından eşyalarıyla sokağa atılan bir çocuklu Ozan çiftine, görevlendirme yapılan Kayapınar Belediyesi destek sundu.

Diyarbakır'da iki yıl önce evlenen, kiralarını ödeyemedikleri ve geçim sıkıntısı nedeniyle tartıştıkları gerekçesiyle sokağa atılan Emine Bilal Ozan çiftine görevlendirme yapılan Kayapınar Belediyesi sahip çıktı.

Eğil ilçesinde yaşadıkları dönemde Bilal Ozan halasının kızı Emine Ozan'a aşık oldu. Ailenin evliliği uygun görmemesi üzerine, gündelik işlerde çalışan Bilal Ozan, Emine Ozan'ı kaçırdı. Dini nikahla evlenen Ozan çiftinin çocukları dünyaya geldi.

Zamanla geçim sıkıntısı yaşayan genç çift, kira ödemedikleri ve evde kavga ettikleri gerekçesiyle ev sahibi tarafından eşyalarıyla sokağa atıldı.

Çocuklarıyla geceyi dışarıda geçiren aileyi fark eden çevredeki vatandaşlar, durumu İçişleri Bakanlığınca görevlendirilen Kayapınar Belediyesine bildirdi. Belediyenin "Kayapınar Hızır Projesi" kapsamında aileye destek sağlandı.

Bir yıllık kiraları ödenen çiftin gıda ihtiyaçları da karşılandı.

- "Allah razı olsun Hızır ekibi bize ev tuttu"

Bilal Ozan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halasının kızı olan eşiyle 8 yıldır birbirlerini sevdiklerini ve 2 yıl önce evlendiklerini söyledi.

Üç kez istemelerine rağmen halasının kızını vermemesi üzerine eşini kaçırdığını anlatan Ozan, bu nedenle ailelerinin kendileriyle görüşmediğini belirtti.

Ailelerin kendilerine destek vermemesi üzerine zor duruma düştüklerini dile getiren Ozan, şöyle konuştu:

"Kaçırdığım zaman hiçbir şeyim yoktu. Yeni bir ev kiraladım ama bir halım dahi yoktu. Önce halı, sonra ikinci el buzdolabı, sonra televizyon aldım. Devamlı bir işim yoktu. Kiramı veremiyordum, evime zor ekmek götürüyordum. Çocuğumun ihtiyaçlarını zor karşılıyordum. Maddi sıkıntılardan dolayı eşimle tartışıyorduk. Ev sahibimiz hem kirayı ödeyemediğim için hem de tartışmalardan dolayı bizi de eşyalarımızı da sokağa attı. Sabaha kadar eşyalarımızın arasında sokakta kaldık. Komşular bize bakarak acıdı, belediyeyi aradılar. Allah razı olsun, hızır ekibi bize ev tuttu, gıdamız yoktu, dolabımızı doldurdu. Eksik neyimiz varsa tamamladılar."

- "Evlendiğimden beri dolabımda ilk defa gıda var"

Emine Ozan da eşinin düzenli bir işi olmadığı için maddi sıkıntı yaşadıklarını anlatarak, bu nedenle zaman zaman tartıştıklarını söyledi.

"Birbirimizi çok seviyoruz. Eşim bana hiç şiddet uygulamamış. Maddi sıkıntıdan dolayı bazen tartışıyorduk hepsi o kadar." diyen Ozan, sokağa atıldıktan sonra Hızır ekibinin kendilerine sahip çıktığını belirtti.

Ozan, "Evlendiğimden beri buzdolabımda ilk defa gıda var, çok mutluyum. İnşallah, eşimle de bundan sonra düzgün bir yuvamız olur, maddi sıkıntılarımız giderilir. Belediye Başkanımız ve Hızır ekibi bugüne kadar yaşadığımız tüm sıkıntıları giderdi. Eşime sabit iş bulmalarını istiyorum. Maddi sorunumuz çözülürse eşimle hiçbir sorunumuz kalmaz, mutlu mesut yaşarız. Bir çocuğumuz var, bir geleceğimiz olsun istiyorum, bizim çektiğimiz sıkıntıları o çekmesin istiyoruz." diye konuştu.

- "Gelinlikle nikah kıymak istiyorum"

Hızır ekibinin yardımıyla resmi nikaha kavuşacaklarını dile getiren Ozan, "Nikahımızı da kıyacaklar, Allah onlardan razı olsun. İki yıldır evliyiz, nişan yüzüğümüz bile yok. Maddi durumumuz yok o yüzden eşim alamadı ama hevesim içimde kaldı. Gelinlik giyerek nikah kıymak istiyorum." ifadelerini kullandı.

- "Rica ediyoruz bizi barıştırsınlar"

Bir genç kızın en büyük hayalinin gelinlikle babasının evinden çıkmak olduğunu ancak bunu yaşayamadığını belirten Ozan, aileleriyle barışmak istediklerini dile getirdi.

Ozan, "Barışmak istiyoruz. Belediye Başkanımız bu konuda bize yardımcı olsun istiyoruz. Rica ediyoruz, bizi barıştırsınlar. Eğer barıştırırlarsa en büyük iyiliği yaparlar." dedi.

- 18 bin hanenin sorunu çözüldü

Kayapınar Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Çelik, Kayapınar Hızır Projesi kapsamında ilçedeki 64 bin haneyi ziyaret ettiklerini ve bunlardan 18 bininin sorununu çözdüklerini aktardı.

Proje kapsamında oluşturdukları "Hızır Hattı'na bir vatandaş tarafından gelen ihbarı değerlendiren ekiplerin olay yerine gittiklerinde aileyi sokakta bulduğunu belirten Çelik, "Eşyaları sokağın ortasında üst üste atılmış, çocukları kucaklarında, eşyalarının başında ağlar vaziyette gördük aileyi. Ev bulduk kendilerine, ev sahibine de 12 aylık kirayı peşin ödedik. Evin temizliğini de bizim ekip yaptı, eşyaları yerleştirdik. Evin içerisinde eksik olan eşyaları tamamladık. Mutfakları, buzdolapları boştu, yaklaşık bir aylık bütün gıda ihtiyaçlarını aldık." diye konuştu.

Eşiyle birkaç defa kavga ettiğini tespit ettikleri Bilal Ozan'dan bundan sonra iyi geçinmeleri için söz aldıklarını aktaran Çelik, Ozan'ın kendilerine eşini ve çocuğunu üzmeyeceğine ve yeni bir hayat kuracağına dair söz verdiğini kaydetti.

Proje kapsamında görev yapan psikologların haftada bir aileyi ziyaret edeceğini, aile için üzerlerine düşeni yapacaklarını dile getiren Çelik, en yakın zamanda çiftin resmi nikahının da kıyılacağını sözlerine ekledi.
Etiketler: | |