Görüş Bildir

Evlilik hazırlıklarının maliyeti 50 bin lirayı buluyor

Evlilik hazırlıklarının maliyeti 50 bin lirayı buluyor

Gelinliklerin fiyatı bin liradan başlayıp 12 bin liraya kadar çıkarken, damatlık fiyatları 300 ila 12 bin lira arasında takım elbise veya smokin olarak değişiklik gösteriyor.

Bahar aylarının gelmesi ve düğün sezonunun yaklaşmasıyla hazırlık ve koşuşturma süreci başlarken hayatlarını birleştirmek isteyen çiftler, gelinlikten damatlığa, davetiyeden nikah şekerine, düğün salonundan ikram edilecek kurabiyeye kadar birçok karar sürecinden geçiyor.

Çiftlerin hayatlarını birleştirmek için yaptıkları düğün töreni, bu törende giydikleri damatlık ve gelinlik, davetiye, nikah şekeri ve yüzükler en az 4 bin 700 TL tutuyor.

Söz konusu rakam düğünün yapıldığı mekana, burada verilen ikramlara, gelinlik, damatlık ve takı fiyatlarına göre 50 bin lirayı bulabiliyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre, geçen yıl 594 bin 493 kişi dünyaevine girdi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bahar aylarında "evet" diyen çiftlerin sayısının Ramazan ayına kadar giderek artması, Ramazan Bayramının ardından da evliliğe mola veren çiftlerin sayısının tekrar artış göstermesi bekleniyor.

Düğün sezonunda hazırlıklar için çiftlerin koşuşturması devam ediyor. Gelinlikten damatlığa, davetiyeden nikah şekerine, düğün salonundan pasta ve fotoğrafçıya kadar pek çok şey çiftlerin ihtiyaçları arasında bulunuyor.

- Gelinlik ve damatlıklardaki çeşit baş döndürüyor

"Her genç kızın rüyasıdır" denilen gelinliklerin model, güpür, taş, kumaş özelliklerindeki çeşitlilik baş döndürüyor. Tam hayalindeki gelinliği bulamayan gelin adayları, gelinlikleri diktirmeyi tercih ediyor.

Hazır gelinliklerin fiyatı bin liradan başlayıp 5 bin liraya kadar çıkarken, geline özel dikilen gelinliklerin fiyatı 3 bin ila 12 bin lira arasında değişiyor.

Gelin adayları hazır olan ya da kendine özel diktirerek gelinlik kiralayabiliyor. Bunu da gelinlik fiyatından 500-600 lira az ödeyerek yapabiliyor.

Gelin adaylarının kına gecesinde giydiği klasik bindallılar 200 lira ila 1000 lira arasında satışa sunulurken, Osmanlı motifleriyle işlenmiş kaftanlı bindallıların fiyatları 2 bin 500 lirayı bulabiliyor.

Kiralık bindallılara, kiralık gelinliklerin aksine daha uygun fiyatlarla ulaşılabiliyor.

Damatlıklar, modeli, markası, kumaşın kalitesi, takım elbise ya da smokin olmasına göre fiyatlarda değişiklik gösteriyor. 300 liradan başlayan takım elbise fiyatları 5 bin lirayı buluyor.

2 bin liradan başlayan smokin fiyatları ise 12 bin liraya kadar çıkmakta.

- 100 davetiye 75-900 lira, nikah şekeri 100-1100 lira

Diğer ürünlerde olduğu gibi davetiye ve nikah şekerinde de birçok çeşit bulunuyor.

Davetiyelerde inci ya da renkli taşlardan eklenmesi, lazer kesim yapılması, püskül ve baskı kalitesine kadar birçok ayrıntı fiyat belirleyici oluyor.

100 davetiyenin fiyatı ise 75 lira ila 900 lira arasında değişiklik gösteriyor. Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının artmasının ardından online olarak da davetiye siparişi verilebiliyor.

Nikah şekerlerinin ise tanesi 1 ila 11 lira arasında satışa sunuluyor. Nikah şekerleri arasında da farklı seçenekler bulunuyor. İçinde kolonya bulunan süs 10 liradan satılırken, çiçeklerle süslenmiş vosvos 7-8 liradan alınabiliyor.
Etiketler: | | |