Görüş Bildir

Failler meçhul!

Diyarbakır'da, Efe Tektekin'i ezerek ölümüne neden olan zırhlı aracın ne plakası ne de sürücüsü polis memurunun kimliği tespit edildi. Ailenin avukatı Sedat Çınar, "Delillerin karartılması kaygısı taşıdıklarını" söyledi.

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi'nde ekmek almaya giderken Emek Caddesi'nde seyir halindeki TOMA'nın altında kalarak dedesi Mehmet Tektekin gibi yaşamını yitiren Efe Tektekin'in (6) ölümüne ilişkin soruşturmada, hiçbir ilerleme olmadığı iddia edildi. 11 Eylül'de meydana gelen olaydan 2 gün sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Efe Tektekin'in ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmada, ne zırhlı aracın plakası ne de TOMA'nın sürücüsü polis memurunun kimlik tespiti yapıldı. Şüpheli sıfatıyla kimsenin ifadesi alınmadığı soruşturmada sadece, Tektekin'in otopsi raporu yer alıyor.

SORUŞTURMA SAYIDAN İBARET

Tektekin ailesi avukatı Sedat Çınar, delillerin karartılması kaygısını taşıdıklarını ileri sürdü. Avukat Çınar, 25 Eylül'de anne Nazime Tektekin'in zırhlı aracı kullanan polise karşı şikayetini ve delillerin toplanmasını içerir dilekçeyi Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunmasına rağmen dosyada hiçbir gelişme yaşanmadığını kaydetti. Soruşturma dosyasının bir sayıdan ibaret olduğunu ifade eden avukat Çınar, toplanmasını istedikleri delillerin şuana kadar toplanıp, soruşturma dosyasına konulmamış olmasının manidar olduğunu vurguladı.

‘KİMSENİN İFADESİ ALINMADI'

Zırhlı araç plakasının henüz tespit edilmemiş ve MOBESE kayıtlarının toplanmamış olmasına dikkat çeken avukat Çınar, "Deliller toplanmamış. Zırhlı aracı kullanan polisin adı, ehliyetinin olup olmadığı belli değil. Kaza tespit tutanağı tutulmuş mu, görgü tanıklarının ifadesi, çevredeki kamera ve zırhlı araca ait görüntü kayıtları alınmış mı alınmamış mı bilmiyoruz. Şuana kadar sadece baba Ahmet Tektekin’in ifadesi alındı. Şüpheli sıfatıyla hiç kimsenin ifadesi alınmadı. Zırhlı aracın plakası tespit edilmedi" diye konuştu.

‘DELİLLER TOPLANSIN’

Araç numarası, olay yeri incelme, kaza tespit tutanağı ve şuana kadar şüpheli sıfatıyla kimsenin sorgulanmamış olmasının tuhaf olduğunu belirten avukat Çınar, biran önce MOBESE ve zırhlı araç görüntülerinin toplanmışsa dosya arasına konulmasını, olayın görgü tanıkları ve faillerin tespit edilmesini istedi.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır'da 11 Eylül'de merkez Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi'nde fırına ekmek almaya giderken Emek Caddesi üzerinde zırhlı araç çarpmasıyla beyin kanaması geçiren Efe Tektekin kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 2 günün ardından yaşamını yitirdi. Tektekin'in ölümüne ilişkin açılan soruşturmada ise şuana kadar kimsenin şüpheli sıfatıyla dahi ifadesi alınmadı. Öte yandan Tektekin’in dedesi Mehmet Tektekin de 6 Haziran 2018 tarihinde aynı bölgede TOMA’nın çarpmasıyla ölmüştü. Sanık polis, TOMA’yla ezerek ölümüne neden olduğu yaşlı adamın kırmızı ışıkta, ‘aracın kör noktasından geçtiğini’ iddia etmişti. Savcılığın doğru kabul ettiği bu iddiaları MOBESE görüntüleri yalanladı. Ancak tutuksuz yargılanan TOMA sürücüsü polis memuru 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Etiketler: | | |