Görüş Bildir

FETÖ'nün dijital evlilik kataloğu ortaya çıktı

FETÖ'nün dijital evlilik kataloğu ortaya çıktı

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik İstanbul'da açılan bir davada "örgüt üyesi olmak" suçundan yargılanan E.Ç'nin el konulan dijitallerin incelenmesi sonucunda, FETÖ'nün hazırladığı dijital evlilik kataloğu bulundu.

İstanbul ağır ceza mahkemesinde görülen 48 sanıklı FETÖ'ye yönelik  davada, yargılanan şahısların el konulan dijital materyal incelemesi  tamamlanarak, bilirkişi raporu alındı.

Söz konusu raporda sanıklardan E.Ç'nin hafıza kartının içinde bulunan  bir dosyada, FETÖ mensuplarının bekar örgüt mensuplarını evlendirmek amacıyla  hazırlanmış ve katalog olarak adlandırdıkları dijital belge bulundu.

Daha önce örgüt mensuplarının katalogla evlendirildikleri, bunun için  örgütün kendi içinde hiyerarşik bir yapının kurulduğu soruşturmalar sonucunda  ortaya çıkmıştı. Bulunan belge ile örgütün katalog evlendirme faaliyetini  dijitale döktüğü ve bunu da filtreleme şeklinde yaptıkları tespit edildi.

Dosyanın içerisindeki tüm belgeler tek tek incelenerek bilirkişi  raporunda hem görsel hem yazılı olarak yer verildi.

EVLİLİK KATALOĞU

Dijital katalogta, evlenecek örgüt mensubunun kişisel bilgileri,  örgütle irtibat bilgileri ve görevi, boy-kilo, ten rengi, mesleği, eğitim durumu,  karakteri, ailesinin durumu, kaç yıldır örgüt içerisinde yer aldığı, karşı  tarafta olmasını beklediği özellikler (açık görüşlü, asabi, gelenekçi, kibar,  girişken, maceracı, sosyal, bakımlı...), başından geçen söz-nişan-evlilik durumu  şeklinde filtreleme yapıldığı ortaya çıktı.

Yine dijital katalogta dikkat çeken filitrelemelerden bazılarında,  evlenecek kişinin tercih ettiği meslekler grubunda ''silah kullanılan meslekler''  yazdığı, yine eş seçiminde, ''dindarlık, fiziki görünüm, huy güzelliği, maddi  durum, eğitim-kariyer, örgütsel irtibatı'' şeklinde 6 seçim yer aldığı, bunları  da numaralandırılarak seçtikleri görüldü.

Dijital katalogta filtreleme haricinde, ''Eşiniz ile ilgili formda yer  almayıp belirtmek istedikleriniz nelerdir?'' başlıklı yazı alanı da yer alıyor.  Dijital belgeyi dolduran örgüt mensubunun vesikalık ve boydan fotoğrafları da  bulunuyor.

Örgüt mensupları doldurdukları bu bilgileri, kendisinden sorumlu  izdivaç sorumlusuna ilettiği, akabinde tüm bunların tek bir programda toplandığı  tespit edildi.
Etiketler: | |