Görüş Bildir

Geliri yetime harcanacak!

Geliri yetime harcanacak!

Yetim-Der'in Diyarbakır'da organize ettiği ve geliri yetim çocuklara bağışlanacak olan konser büyük ilgi gördü. Seyrantepe spor salonu doldu taştı.

Yetim, Öksüz ve Mağdurlar ile Yardımlaşma Dayanışma Derneği'nin Diyarbakır dahil olmak üzere ülke genelindeki yetim çocuklara destek sağlamak amacıyla organize ettiği konser, Diyarbakır'da gerçekleştirildi. Seyrentape spor salonunda verilen konsere bir çok sanatcı katıldı.

Binlerce kişinin katılım gösterdiği ve salonun hınça hınç dolduğu konseri, HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcıları M. Hüseyin Yılmaz ile Vedat Turgut, İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, İttihad'ul Ulema Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Şenlik ile Mehmet Beşir Şimşek, Mustazaflar Cemiyeti Diyarbakır Şube Başkanı Osman Aktaş, Peygamber Sevdalıları Platform Başkanı Adnan Akgönül, yetim çocuklar ve binlerce Diyarbakırlı vatandaş izledi.

KUR'AN TİLAVETİ

Sunuculuğunu M. Emin Gülsever'in yaptığı etkinlik Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Açış konuşması yapan Yetim-Der Genel Başkan Yardımcısı Sertaç Tekdal, dünyanın adeta bir "yetimler deryasına" dönüştüğünü belirterek, dünya geneline 400 milyon yetim olduğunu söyledi. Tekdal şöyle dedi;

"Gönül isterdi ki bizler bu tür etkinlikleri ve konserleri İslam ümmetinin zaferleri ve vahdeti ve yine küfrün zilletle hezimeti için gerçekleştirseydik. Ama maalesef İslam ümmetinin içerisinde bulunmuş olduğu yangın ve Müslümanların yaşamış olduğu acılar bir hakikat olarak karşımızda duruyor. Dünya, bir yetimler deryasına dönmüş durumdadır ve bu rakam 400 milyon civarındadır. Bu rakamın Türkiye'deki karşılığı 600 bin civarındadır. Yetim sayısı maalesef her geçen gün tüm İslam coğrafyalarında artış göstermektedir. Bir hazin tablo var karşımızda.  Bu yetimlerin, ümmete bir emanet olduğu gerçeği de var. Bu yetimlere sahip çıkmak ümmetin bir görevi ve misyonudur. Bu misyon Rabbimiz tarafından ümmete yüklenmiş bir sorumluluktur."

YETİMLERİ SAHİPLENMEK

"Rabbimiz, bizlere yetimleri gözetmeyi ve onları asla üzmememizi emretmektedir." diyen Tekdal şöyle dedi; "Peygamber Efendimiz (S.A.V) yetimdi ve Rabbimiz onun hamisi oldu. Bu bir imtihan. Allah Resulü, 'yetim ağladığı zaman arş titremektedir' buyurmaktadır. Rabbimiz, O gözyaşlarına karşılık "Kim ki bir yetimi sevindirirse ben de kıyamet günü onu sevindireceğim.' diye emir buyurur. Nasıl ki âlemlere rahmetin adresi Mekke'nin yetimi Peygamber Efendimiz(S.A.V) ise bugün de kurtuluşun ve rahmetin vesilesi yetimlerdir. Yetimler dünya yatırımının en önemli vesileleridirler."

Tekdal'ın konuşmasının ardından ses sanatçıları Mehmet Ali Oğuz, Ender Tekin, Bilal, Muzaffer Gürler, Selami Güneş, Grup Tillo, Mustafa Altuntop ve Yunus Emiroğlu birbirinden güzel ilahi, ezgi ve şiirleri seslendirdi. Seslendirilen parçalarda kimi zaman duygusal anların yaşandığı görülürken kimi zaman da katılımcıların tekbir getirip nakaratlara eşlik ettiği görüldü. Konserde ayrıca bir kermes de düzenlenirken etkinliklerden elden edilen gelirler yetimlerini yararına kullanılacak.
Etiketler: | | |