Görüş Bildir

Geri dönüşüm sergisi

Geri dönüşüm sergisi

Dicle Üniversitesi, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı tarafından düzenlenen “Geri Dönüşüm-Yerleştirme Sergisi” sanatseverlerle buluştu.

DİYARBAKIR'da, Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğrencileri, farkındalık yaratmak amacıyla plastik şişe kapağı, çöp torbaları, paslı teller, çiviler, gazete kağıtları, tabak ve kaşık, budanmış dallar, çalı ve dikenlerden oluşan malzemelerle yaptıkları eserleri sergiledi.

GERİ DÖNÜŞÜM SERGİSİ

Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğrencilerinin Sanat Galerisinde geri dönüşümü anlatan sergisini, Üniversite Genel Sekreter Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ufuk Bircan ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mesut Ergin açtı. Farkındalık yaratmak amacıyla böyle bir projeye başladıklarını belirten proje koordinatörü Emine Dilek Yalçın, "Temel tasarım atölyesinde yürüttüğümüz projelerden biri olan bu çalışmada, aslında ne kadar tüketici olduğumuza dair farkındalık yaratmak isteyen bir proje olarak başladık. Ancak, zamanla her bir öğrencimizin farklı düşüncelerini somutlaştırmasıyla, yaşadığımız mekana ve zamana dair çok çarpıcı ifadeler ve mesajlar içeren bir sergiye dönüştürdük. Bu bağlam üzerine kurulu olan çağdaş sanatta hangi malzemeyi kullandığınızdan ziyade, o malzeme ile anlam arasında nasıl bir ilişki kurduğunuz önemlidir. Öğrencilerimiz eserlerini meydana getirirken yakın çevrelerinde atık ya da atıl olarak bulunan objeleri derleyip yeniden kullanarak onları bir sanat nesnesi haline dönüştürmeye çalıştı" dedi.

23 ARALIK'A KADAR AÇIK

Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği öğrencilerinin plastik şişe kapağı, CD'ler, çöp torbaları, içecek kutuları, paslı teller, çiviler, gazete kağıtları, tek kullanımlık piknik tabak ve kaşık, bıçakları, doğadan devşirilen taş ve budanmış dallardan yarattıkları eserler 23 Aralık tarihine kadar sergilenecek.