Görüş Bildir

Hakkarili dağcılar İran'ın Sabalan Dağı zirvesinde Türk bayrağı açtı

Uluslararası Dağcılık Fedarasyonu (UIAA ) ile İran Dağcılık Federasyonu'nun gençlik kampı kapsamında ortaklaşa düzenlediği İran'ın Sabalan Dağı tırmanışında Türkiye'yi temsil eden 5 kişiden 4'ü Hakkarili dağcılar oldu.

İran’nın en yüksek dağlarından biri olan 4 bin 811 rakımlı Sabalan Dağı tırmanışına Yeni Zelanda, Almanya, Afganistan, Hindistan, Pakistan ve Türkiye'den dağcılar davet edildi. 23-30 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen tırmanışa Türkiye'yi temsilen İzmir'den Zirve Dağcılık Kulübü Genel Merkez Yöneticisi Aygül Kaplanseren ile Hakkari Zirve Dağcılık İl temsilcisi Hacı Tansu, üyeler Turgut Besi, Prof. Dr. Mehmet Nuri Bodur ve Cilo Dağcılık Kulübünden Ahmet Ertuş katıldı.

ZİRVEYE TIRMANDILAR

Tırmanış sonrası Hakkari'ye dönen ve açıklamalarda bulunan Zirve Dağcılık Kulübü Hakkari Temsilcisi Hacı Tansu, "Bizler ülkenin en büyük dağcılık kulübü yönetici ve üyeleri olarak davet edildik. Böyle bir fırsatı ilimiz dağcılığı lehine çevirebilmek için ilimizde faaliyet gösteren Cilo Dağcılık kulübünü dahil etmek istedik. Çok kaliteli ve oldukça güzel organize edilen bu faaliyette bulunmaktan son derece mutlu olduk. Gerek UIAA yöneticileri ile gerek İran Dağcılık Federasyonu yöneticileri ile ve gerekse diğer ülkelerden katılan federasyon yetkilileri ve dağcılar ile ilimizin dağ ve dağcılık potansiyelini konuştuk. Bir sonraki uluslararası gençlik kampının Hakkari’de yapılabilmesi için bölgedeki çatışmalı sürecin bitmesi ve dağlardaki yasakların kalkmasını bekliyoruz" dedi.
Etiketler: | |