Görüş Bildir

HDP önündeki eylemde 84'üncü gün

HDP önündeki eylemde 84'üncü gün

PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 57 aile, HDP il binası önündeki oturma eylemini 84'üncü günde de sürdürdü. PKK'lılar tarafından kaçırılan polis oğulları Vedat Kaya (28) için eşiyle birlikte oturma eylemini sürdüren Mardinli Şeyhmus Kaya, 3 oğlunun da öğretmen olduğunu belirterek Öğretmenler Günü'nü kutladı, kaçırılan oğluna da kavuşacağını ümit ettiğini söyledi.

İstanbul'da polis memuruyken, Muş'tan kardeşinin düğün konvoyuyla memleketine dönerken, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yol kesen PKK'lı teröristler tarafından kaçırılan oğulları Vedat Kaya (28) için Eşi Emine kaya ile birlikte Mardin'in Derik ilçesinden gelip, 5 Eylül'de oturma eylemine katılan Şeyhmus Kaya'nın 3 oğlu da öğretmenlik yapıyor. Kaçırılan oğluna kavuşmayı ümit ettiğini belirten Kaya, "3 çocuğum öğretmen, tüm öğretmenlerin '24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum. Şehit olan Abdullah öğretmen ve Aybüke öğretmenin mekanı cennet olsun, ailelerine başsağlığı diliyorum. Oğlum Vedat'a da inşallah kavuşacağım. Buradaki ailelerin de çocuklarına kavuşacağını ümit ediyorum'' dedi.

DİCLE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİ

Ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla bekleyişini sürdüren Ordu'dan gelen anne Latife Ödümlü, yaptığı açıklamada, Dicle Üniversitesi (DÜ) Kimya Bölümünde okurken kandırılarak dağa kaçırılan oğlu Özgür için oturma eylemine katıldığını anımsattı.

Evladını istemekten vazgeçmeyeceğini dile getiren Ödümlü, şunları kaydetti:

 "Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Oğlum mezun olsaydı öğretmen olacaktı. Oğlumun Öğretmenler Günü'nü kutlayacağım ama o burada yok. Eli kalem tutacağına eline silah vermişler. Oğlumu istiyorum. Oğlum geri gelsin. Oğlum kaç. Ben seni arıyorum. Bir yere gitmeyeceğim. Seni bekliyorum."

84 YIL DA GEÇSE DE BİZ BURADAYIZ

  Annelerden Hatice Levent ise kızı Fadime için oturma eylemi yaptığını belirterek, katıldığı oturma eylemini kararlıkla sürdüreceğini söyledi.

Anneler olarak çocukları için eylemde olduklarını dile getiren Levent, "84 gündür buradayız, 84 yıl da geçse buradayız. Ne olur o silahı at elinden. Senin elin kalem tutuyordu. Okuyup bana bakacaktın yavrum. Dön dizimin dibine Fadime'm seni çok özledim. Evimin kapısı her çalındığında senin geldiğini sanıyorum. Dünyayı değişmem Fadime'min saçının teline. Ben yavrumu istiyorum, yavrularımızı verin."

- "Oğlum gelirse dünyalar benim olur"

5 yıl önce dağa kaçırılan oğlu Müslüm'e kavuşmak ümidiyle oturma eylemi yapan Songül Altıntaş da  evlatlarını almadan parti binası önünden gitmeyeceklerini söyledi.

Altıntaş, şunları kaydetti:

"HDP'de PKK'da çocuklarımızı vermeye hiç niyetleri yok ama önce Allah'ımız sonra devletimiz evladımı kurtaracak. Canımızı bu yola koymuşuz. Oğlumun içinde olmadığı eve gitmek istemiyorum. Oğlum gelirse dünyalar benim olur. Öyle özlemişim ki anlatamıyorum, anı düşünemiyorum. Allah o günü herkese göstersin, bize de göstersin. Oğlumun sesini, kokusunu özlemişim."


Etiketler: | |