Görüş Bildir

KALEDE KAMULAŞTIRMA!

Silvan'da başlatılan surları koruma amaçlı imar planı çerçevesinde istimlak çalışmalarının ilk etabı başlatılıyor.

KALEDE KAMULAŞTIRMA!

Diyarbakır'ın Silvan İlçe Belediyesi'nin başlatmış olduğu surları koruma amaçlı imar planı çerçevesinde istimlak çalışmalarının ilk etabı başlatılıyor.

Dünyada dolgu sistemiyle yapılan kale şehri olan Silvan ilçesindeki tarihi surlar gün ışığına çıkarılması için Silvan Belediye Başkanı Fadıl Erdede, proje çalışmalarını anlattı. Silvan Belediyesi başkanlık makamında yapılan basın toplantısına Belediye Başkanı Fadıl Erdede, Silvan yerel basın yanı sıra ulusal basın temsilcileri katıldı. Silvan Belediyesi tarafından yapılan tarihi surları kurtarma projesi hakkında bilgilendirme toplantısını Belediye Başkanı Fadıl Erdede yaptı. Silvan kalesini kurtarma çalışmaları çerçevesinde ilk etapta güneydoğu cephesinde bulunan aslanlı burç ile zembilfroş burcu arasında kalan kısmının kamulaştırma işlemlerinin gerçekleştiği belirtildi.

KALEDE KAMULAŞTIRMA

Tarihi Surları Kurtarma Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan, Başkan Erdede, "Tarihi Silvan kalesi ve surları ile ilgili çok kıvanç verici ve sevindirici kararları sizlere aktaracağız. Tarihi Silvan surları ve kalesi yüzlerce yıllık bir maziye sahiptir. Ama tahrip edile 2011 yılına kadar gelmiş ve sadece belli kısımları ayakta kalmıştır. Geri kalan kısımlar ise tahrip edilerek üzerine evler inşa edilmiş ve surlar işgal edilmiştir. Şimdi biz 2009 dan bugüne kadar tarihi kültürel varlıklarımıza vermiş olduğumuz önem çerçevesinde bu kalenin kurtarılması için çok yoğun bir çaba içinde çalışıyoruz" dedi. Daha öncede basınla bir toplantı yaparak koruma amaçlı imar planını bitirdiklerini ve bunu basınla paylaştıklarını belirten Erdede, konuşmasına şöyle devam etti:

TARİHİ SURLAR İÇİN

"Tarihi Silvan surlarını kurtarma yollarını aradık. Bu yollar rölevesi, restitüsyonu, restorasyon projesi ve koruma amaçlı imar planı yapılmadan en ufak bir çivi dahi çakılmazdı. Bizim 2.5 yıl zarfında yapmış olduğumuz budur. Surların rölüvesi yapılarak kuruldan geçti. Restorasyon yapılması için restütisyon projesi yapılarak kuruldan geçti. Koruma amaçlı imar planıda yapılarak kuruldan geçti. İlk etapta güneydoğu cephesinde bulunan aslanlı burç ile zembilfroş burcu arasında kalan kısmının kamulaştırma

işlemleri gerçekleştirilecektir. Bunlardaki amaç Silvan tarihi surlarının eski doğal haline kavuşmasıdır. Tüm halkımızın, sivil toplum kuruluşlarının ve medyanın da bu çalışmaya sahip çıkmasını istiyoruz. Silvan tarihi kalesinin restorasyon çalışmasının tamamlanması ile birlikte Silvan için ekonomik olarak büyük katkısı olacaktır."

Başkan Erdede'nin ardından konuşan Silvan Belediyesi İmar Müdür Nihat Çen ise, "Daha önce çıkarmış olduğumuz imar planında bulunan 413 parselden birinci etap olarak 65 parselin istimlakı yapılacaktır" dedi.

Silvan Belediyesi'nin yapmış olduğu bu projeden memnuniyetlerini dile getiren basın mensupları, belediye başkanı ve ekibine teşekkür etti.

Etiketler: