Görüş Bildir

Minareye neden yıldırım isabet etti

Minareye neden yıldırım isabet etti

Uzmanlar, Diyarbakır'da Sümer Camii'nin minaresine isabet eden ve hasara neden olan yıldırımın, minaredeki antenlerden ve paratoner olmayışından kaynaklandığını belirtti.

Dicle Üniversitesi Mühendislik Elektrik Tesisleri Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi  Sadi Serdar Güneli, Sümer Camii'nin minaresine yıldırım çarpmasının, minaredeki antenlerden ve paratoner olmayışından kaynaklandığını belirtti.

CİDDİ TEHLİKE OLUŞTURUYOR

Güneli, yüksek yapıların mutlaka paratonerlerle koruma altına alınması gerektiğini söyledi.

Cami minarelerinin genellikle alanlardaki en yüksek yapılar olduğunu hatırlatan Güneli, "O yüksek yapıların da mutlaka paratonerle koruma altına alınması gerekir. Bunun da mutlaka yönetmenliğe uygun ve belirlenmiş standartlarda yapılması gerekir. Aynı zamanda gördüğümüz kadarıyla birçok baz istasyonu ve telefon antenleri de varmış. Bu antenlerin tamamında paratonerlerin topraklanmasıyla irtibatlandırıp, eş potansiyel sağlanması lazım ki herhangi bir zarar oluşmasın. Ve buranın topraklanması yapıldıktan sonra da her 6 ayda bir ölçüm alınması gerekir. Acaba direnç gerçek değerinde midir değil midir diye.  Ama şu anda gördüğümüz kadarıyla herhangi bir koruma yok gibi gözüküyor. Toprakla birleşen bakır iletkenleri aradık ama gördüğümüz kadarıyla iki minarede de yoktur. Eğer orada anten varsa ve paratoner yoksa o koruma alınmamışsa o ciddi bir tehlike oluşturuyor." dedi.

Güneli, "Buradaki yıldırım çarpması ise bu taşların içinde su var. Bunları birbirine tutan harç var. Gökyüzündeki o parlak ışık betonun içinden geçiyor. Haliyle betonun içindeki bütün o suyu kurutur. Kuruttuğu için de minare çöküyor. O yapı çöktüğünde etrafında insan olsa yıkılan bir taş bile ölüme sebep olabilir." ifadelerini kullandı.

GÜNELİ UYARILARDA BULUNDU

Son zamanlarda yıldırım çarpmasıyla ilgili önemli uyarılarda bulunan Güneli, şunları söyledi:

"Yıldırım çarpmasında insan çok yüksek bir gerilime muhatap oluyor. O gerilime muhatap olduğunda genellikle ölümle sonuçlanır. Çok nadiren yaralanma vakası olur. O yaralanma vakası da tamamen o yıldırımın şiddetine bağlıdır. Orda herhangi bir koruma olmadığından kaynaklanıyor. Açık alanda korunmanın yolu zordur. Ağaç, saçak altında veya yıldırımın düşmesi muhtemel yerler tehlikelidir. Paratonerin olduğu bölgede yıldırım çarpmaları olmaz. O bölgeyi koruma altına alır."

Bir süre önce camiinin minaresine GSM firmalarının kapsama alanını genişletmek için kurduğu baz istasyonlarına vatandaşlar tarafından gösterilen tepki, basına yansımıştı.
Etiketler: | | | |