Görüş Bildir

'Oğlumu bana verın'

'Oğlumu bana verın'

Dağa kaçırıldığını iddia ettiği oğlu için HDP önünde oturma eylemine başladı.

Diyarbakır'da iki gündür haber alamadığı 21 yaşındaki oğlunun HDP'lilerce dağa kaçırıldığını iddia eden 70 yaşındaki Hacire Akar, camını kırdığı partinin Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başlattı.

Alınan bilgiye göre, Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesi Soğanlı Mahallesi'ndeki evinden iki gün önce çıktıktan sonra kendisinden haber alınamayan Mehmet Akar'ın (21) annesi Hacire Akar (70), polis merkezine giderek kayıp müracaatında bulundu.

Oğlunun HDP'liler aracılığıyla dağa kaçırıldığını düşünen anne Akar, daha sonra HDP Diyarbakır İl Başkanlığına giderek partililerle tartıştı.

Anne Akar, camını kırdığı parti binasının önünde oturma eylemine başladı.

Acılı annenin HDP'li görevlilerce tartıştığı ve parti binasının camını kırdığı anlar güvenlik kameralarınca görüntülendi.

HDP'liler hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenilen anne Akar'ın diğer oğlu Fırat Akar'ın da 1994 yılında terör örgütü PKK'lılarca kaçırıldığı, 2017 yılında dağda öldürüldüğü öğrenildi.

Anne Akar'ın HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki eylemi sürüyor.

"Oğlum HDP binasına girdi bir daha çıkmadı"

Yakınları ile HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki oturma eylemini sürdüren anne Akar, yaptığı açıklamada, oğlu kendisine teslim edilinceye kadar eylemini sürdüreceğini söyledi.

20 gün sonra oğlunun düğününü yapacağını belirten anne Akar, "Ciğerim için buradayım. HDP oğlumu kaçırdı. Oğlum HDP binasına girdi bir daha çıkmadı. Ben oğlumu istiyorum. Yerde yoksa gökten de olsa getirecekler oğlumu. Bu binadan çıkmıyorum oğlum getirilene kadar."

Kurban Bayramı'ndan 3 gün sonra oğlunu nişanladığını vurgulayan anne Akar, düğün hazırlıklarını tamamladıklarını, düğün için gün saydıklarını dile getirdi.

"Hani nerede bu HDP'nin adaleti"

İnsan hakları savunucularına çağrıda bulunan anne Akar, şöyle devam etti:

"Oğlum nişanlı, bayramdan 3 gün sonra nişan yaptık. 20 gün sonra düğünü olacak. Altınlarını aldım, evini döşedim, düğün salonunu kiraladım gelip buraya girmiş. Suyun içine hap koyup vermişler onu bilinçsizleştirip götürmüşler. Eli kınalı damadımı götürdüler. Hani nerede bu HDP'nin adaleti, nerede insan hakları? 20 günlük damat kaçırılır mı? İki çocuğumu daha önce bunlar kaçırıp götürdüler bu üçüncüsü. Her yıl birini götürüyorlar. 16-17 yaşına geldiler mi kaçırıyorlar."

"Oğlum gelene kadar evim burası"

Daha önce de bir yıl arayla iki oğlunun kaçırılarak dağa götürüldüğünü dile getiren Akar, elindeki tek oğlunun kaçırılmasına yüreğinin dayanmadığını söyledi.

Oğlunun telefonla aranarak partiye çağrıldıktan sonra kendisinden haber alamadıklarını vurgulayan anne Akar, "Ferhat ve Salih'imi kaçırdılar elimde bu damat olan oğlum kalmıştı. Hani nerede insan hakları. Getirin o insan haklarını. Kimse gelip bizimle konuşmuyor, kapıyı kapatmaya çalışıyorlar, izin vermiyorum. Benim oğlum gelene kadar buradayım. Oğlum gelene kadar evim burası. Her gün oğlumu telefonla arayıp çağırıyorlardı. En son telefonu aldık ondan arayan kişi 'İl başkanlığındayım gel.' dedi. Daha sonra oğlum çıkıp buraya geldi ve artık haber alamıyoruz. Oğlum gelene kadar buradayım ya getirecekler oğlumu ya da ben buradan gitmiyorum. Burada gelip bana hakaret ediyorlar, 'Oğlun hırsızların arasındadır.' diye hakaret ediyorlar oysa oğlumu buraya çağırıp kaçırdılar." şeklinde konuştu.

"Zenginler arkada duruyorlar fakirleri götürüyorlar"

Yengesine destek vermek amacıyla HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önüne gelen hala Süreyya Aslan da yeğeni getirilene kadar yengesine destek vereceğini söyledi.

Yeğeninin düğünü için gün saydıklarını vurgulayan hala Aslan, şunları kaydetti:

"Yengeme destek olmak için buradayım. Yeğenim ortadan kayboldu, buraya götürmüşler. Duyar duymaz da buraya geldim. Burada bekleyeceğiz. Bir yeğenimi kaybettim, diğerini kaybetmek istemiyorum. Kim canlı oğlunu kaybetmek ister ki biz isteyelim. Yeğenim nişanlıdır, düğününe az kaldı. Bizler düğün gününü beklerken, o heyecanla beklerken bir anda ortadan kayboldu. Biz oğlumuzu istiyoruz, gelene kadar burada bekleyeceğiz. Oğlumuzu HDP'den istiyoruz. Madem ki amacı buysa insan gibi gönüllü olanları götürsünler niye zorla götürüyorlar, fakirleri götürüyorlar. Zenginler fakirleri kullanıyorlar, zenginler arkada duruyorlar fakirleri götürüyorlar."

Geceyi HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde geçiren acılı annenin yorgun olduğu gözlendi.

HDP'lilerden eylemi takip eden gazetecilere tepki

Bu arada HDP Diyarbakır İl Başkanlığından çıkan bir partili, eylemi takip eden gazetecilere tepki gösterdi.

"Gidin buradan, çekim yapmayın. Ne istiyorsunuz bizden?" diyen partili, bir gazetecinin, "Sizden açıklama bekliyoruz." demesi üzerine, "Neyin açıklamasını bekliyorsunuz. Bir kadın, bir anne işte burada oturmuş. Çekme diyorum, hadi gidin buradan." ifadelerini kullandı.

Gazetecilere tepki gösteren kişi daha sonra partililerce içeri alındı.

“Bir çocuğumuzun daha kurban edilmesine izin vermeyeceğiz!”

HDP tarafından kaçırılan Mehmet Akar'ın yengesi (amcasının eşi) Fatma Akar, daha öncede iki gençlerinin kaçırıldığını bunun da kaçırılmasına razı olmayacaklarını söyledi.

Akar, "Çocuğu nişanlandırmış, hazırlıklarını yapmış, evini sermiş, altınlarını almıştılar. Bu hafta düğününü yapacaktılar. Fakat çocuğu buraya getirmişler ve kandırmışlar. Biz bu gencimizin gelmesini istiyoruz. Başka bir şey istemiyoruz. Bugün 3 gündür kayıptır. Biz gencimizi, eli kınalı damadımızı istiyoruz. 2 tanesini götürüp kurban ettiler bunu da kurban etmelerine izin vermeyiz." dedi.

"HDP, ‘buraya gelmemiş, hırsızlık yapmaya gitmiş olabilir’ diyor"

Konuyla ilgili HDP il yönetimiyle görüştüklerini ancak kendilerine verilen cevaba tatmin olmadıklarını belirten yenge Akar, şöyle konuştu:

"Parti, 'buraya gelmemiş, hırsızlık yapmaya gitmiş olabilir, belki de hükümet onu yakalamış' diyor. Kayıtlar, fotoğraflar herkes onun burada olduğunu söylüyor. Bizde onun buraya geldiğini söylüyoruz. Bu çocuğun bir hatası, kusuru yoktu. Eli kınalı damadın düğününü yapmak istiyoruz."

"Buraya (HDP İl Binasına) geldiğinden eminiz. Emin olmasaydık buraya gelmezdik." diyen Akar, "Polisler, gencimizin fotoğrafını her yere asmışlar ve arıyorlar. Şu ana kadar sınır dışına çıkmamışsa bu süreçten sonra çıkamayacağını, buna izin vermeyeceklerini söylüyorlar." şeklinde konuştu.

"Kanımız dökülse de buradan ayrılmayacağız"

Eltilerine destek vermek için oturma eylemine katıldıklarını belirten Akar, "Gencimiz gelmesini, Müslümanlar arasına barışın gelmesini istiyoruz. Hepimizin kanıda dökülse buradan ayrılmayacağız. Ben ile çocuğun annesi sabaha kadar kapıyı kapatmalarına izin vermedik." diyerek tepkisini dile getirdi.
Etiketler: | |