Görüş Bildir

Pir'e yasak!

Pir'e yasak!

Mahkeme, duruşmaya gelmeyen Pir hakkında "zorla getirme" ve "yurt dışına çıkış" yasağı kararı aldı.

8'inci Ağır Ceza Mahkemesi, hakkında 33 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davaya katılmayan HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir hakkında, yurt dışı çıkış yasağı ve zorla getirilme kararı verdi.

Pir hakkında 33 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın duruşması, Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. HDP'li Pir'in katılmadığı duruşmada avukatı Reyhan Yılçandağ Baydemir hazır bulundu. Avukat Baydemir, müvekkilinin duruşmaya katılamadığını belirterek, savunma için ek süre verilmesini istedi.

ZORLA GETİRME KARARI

Baydemir, "Soruşturma aşamasında adli kontrol kararı verilmişti. İddianamenin kabulüyle birlikte bu adli kontrol kararı ortadan kalkıyor. Ancak, denetimli serbestlik bürolarından zaman zaman yazıların gitmediğini biliyoruz. Heyetinizden talebimiz bugünkü ara kararla birlikte müvekkil hakkındaki adli kontrol kararlarını ortadan kalktığına dair müzekkerenin yazılmasını talep ediyoruz" dedi.

Kararını açıklayan Mahkeme, sanık Pir’in usulüne uygun davetiye tebliğine rağmen duruşmaya gelmediği için hakkında zorla getirilmesi için karar verirken, Pir'in şimdiye kadar savunma yapmaması nedeniyle hakkında yurt dışına çıkış yasağı kararı da verdi.

3 AYRI SUÇTAN YARGILANIYOR

İddianamede, HDP Diyarbakır Milletvekili Pir hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçlarından 9 yıl 6 aydan 23 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.
Etiketler: | |