Görüş Bildir

Sabah namazında buluşma!

Sabah namazında buluşma!

Görmez, İslam'ın 5. Harem-i Şerif'i olarak kabul edilen Sur ilçesindeki tarihi Ulu Cami'de sabah namazını kıldırdı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyarbakır'ın sıradan bir şehir olmadığını belirterek, "Bir daha bu sahabe şehrinde hiçbir çocuğumuz ölmesin, kötülüğe bulaşmasın." dedi.

Görmez, İslam'ın 5. Harem-i Şerif'i olarak kabul edilen Sur ilçesindeki tarihi Ulu Cami'de sabah namazını kıldırdı. Dualar okuyan Görmez, camiye gelen vatandaşlarla sohbet etti.

Mehmet Görmez, yaptığı konuşmada, Diyarbakır'ın fethinin 1378'inci yıl dönümünü dün kutladıklarını söyledi.

SABAH NAMAZINDA BULUŞMA

Diyarbakır'ın sıradan bir şehir olmadığını dile getiren Görmez, "Yaşadığınız bu mübarek şehrin kıymetini bilin. Bu şehir sıradan bir şehir değil, Anadolu'nun Müslümanlaşmasını başlatan, İslam medeniyetinin merkezi olan bir şehirdir." ifadelerini kullandı.

Sabah namazının önemine değinen Görmez, vatandaşların kendilerini 5 vakit namazdan mahrum bırakmaması gerektiğini vurguladı.

İslam aleminin büyük zorluklardan geçtiğine dikkati çeken Görmez, şöyle konuştu:

"Sizler de zorluklar yaşadınız. Cenabı Hak Diyarbakır'da, bölgemizde yaşadığımız tüm sorunları ve kötülükleri arka tarafa bırakmayı bize nasip eylesin. Bir daha bu sahabe şehrinde hiçbir çocuğumuz ölmesin, kötülüğe bulaşmasın. Bunun yolu da bizim ruhumuz, özümüz, canımız, kalbimiz olan İslam'a yapışmak, Allah'ın kitabı Kur'an-ı Kerim'den ayrılmamak ve Allah'ın resulüne ümmet olmaktır."

Namazın ardından İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) gereği görevlendirme yapılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekiplerince vatandaşlara çorba ikramında bulunuldu.

ÇINAR'DA AÇILIŞ TÖRENİ

Diyarbakır gezisinin ilk günün akşamı Görmez, Çınar ilçesinde, toplantı salonu, Diyanet Vakfı Etüt Merkezi, yüz kişinin eğitim alacağı Kur'an kursu, çocuk kreşi ve lojmanın da yer aldığı ilçe İlçe Müftülüğü hizmet binasının açılışını yaptı.

İkindi namazını Çınar'daki Yeşil Cami'de kılan Görmez, daha sonra açılışı yapmak için Çınar İlçe Müftülüğü binasına geçti. Görmez, Diyarbakır'da çok büyük güzellikler yaşadıklarını ifade ederek, Diyarbakır'ın fethinin bütün Diyarbakırlılara hayırlı olması temennisinde bulundu.

Diyarbakır'ın fethinin çok önemli olduğunu vurgulayan Görmez, "Bu fetih günün hiçbir zaman unutmayın çocuklarınıza da anlatın. Ebediyete kadar fethe kapılarını açan Diyarbakır ebediyete kadar bir İslam şehri olarak, bir selam şehri olarak, bir iman şehri olarak, bir eman şehri olarak ebedi ve baki kalsın inşallah." dedi.

Diyarbakır'da yapımı bitmek üzere olan Diyarbakır Uluslararası İmam Şafii Diyanet Akademisi kompleksini ziyaret ettiğini anlatan Görmez, şöyle konuştu:

"Beni en çok sevindiren şey, sayın valimizle birlikte Diyarbakır Uluslararası İmam Şafii Diyanet Akademisi’nin bitmek üzere olan binalarını gördük. Oradan Dicle'ye bakarak alim yetiştiren bir merkez olması için Allah'a dua ettik. Oda bizim için sevinçli bir hadiseydi. Sonra Diyarbakır'ın fethini idrak ettik. Diyarbakırlılar hıncahınç doldurmuşlardı salonu. Büyük bir mutluluk duydum. Şimdi de Çınar ilçesinde çok güzel bir müftülük binasının, Kur'an kursunun açılışında beraberiz. Cenab-ı Hakk'a sonsuz hamdusenalar olsun. Hayırlı olsun, Allah mübarek etsin."

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve İl Müftüsü Burhan İşliyen de törende birer konuşma yaptı.

HİZMET BİNALARI İÇİN

Yapılan duanın ardından müftülük binasının açılışı gerçekleştirildi. Açılıştan sonra görmez binada incelemelerde bulunarak vatandaşlarla sohbet etti.

Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla,  Çınar Kaymakamı İsmail Şanlı, İlçe Müftüsü Şemsettin Şimşek, Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Abdurrezzak Ateş, kanaat önderleri ve vatandaşlar katıldı. Daha sonra Diyarbakır'a geçen Görmez, Yenişehir ilçesinde yapımı devam Merkez Camisi'nde incelemelerde bulunarak inşaat hakkında bilgi aldı.
Etiketler: | | |