Görüş Bildir

Safiye, Kimsesizler Mezarlığı'na defnedilecek

Safiye, Kimsesizler Mezarlığı'na defnedilecek

Eşiyle yaşadığı sorunlar yüzünden Diyarbakır'dan İzmir'e giden ve burada izini bulan eşi Safiye Karakoç, öldürüldü. Cenazesine sahip çıkılmayan Karakoç, kimsesizler mezarlığına defnedilecek.

Geçen 10 Mayıs'ta Bozyaka Semti 3099 Sokak'ta meydana gelen olayda, Diyarbakır'da sorun yaşadığı eşini terk edip İzmir'e geldiği öğrenilen 28 yaşındaki Safiye Karakoç, burada kız arkadaşıyla yaşamaya başladı. Yaklaşık 6 ay önce kaçan Safiye Karakoç'u her yerde arayan ailesi, izini İzmir'de buldu. Bozyaka'da oturan Karakoç'un yolu, eşinin yeğeni 20 yaşındaki Abdullah K. tarafından kesildi. Yolda amcasının eşiyle tartışan Abdullah K., yanında bulunan tabancayla, Safiye Karakoç'u yaraladı. Olay yerinde ilk müdahalesi yapılan Karakoç, kaldırıldığı Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Olay yerinden ayrılmayan ve namus meselesi yüzünden Safiye Karakoç'u öldürdüğünü itiraf eden katil zanlısı Abdullah K., tutuklandı.

AİLESİ CENAZESİNİ ALMADI

Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsiden sonra Safiye Karakoç'un cenazesini ailesi teslim almadı. Bir süre burada kalan Karakoç'un cenazesi, daha sonra Mezarlıklar Müdürlüğü'ne götürüldü. Yasalar gereği 15 gün yakınlarınca teslim alınmayan kişilerin cenazeleri, Kimsesizler Mezarlığı'na gömüldüğü için Safiye Karakoç için de bu karar alındı. Ancak Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İzmir Kadın Dayanışma Derneği başta olmak üzere çeşitli dernekler, töre kurbanı olduğunu ifade ettikleri Safiye Karakoç'a yarın cenaze töreni yapacaklarını açıkladı. Kadınların teslim alacağı Safiye Karakoç'un cenazesi, Doğançay Mezarlığı'ndaki kimsesizler bölümünde toprağa verilecek.
Etiketler: | |