Görüş Bildir

Saygısızlığa seyirci kalınamaz

Taksim'de göstericilerin ezana karşı yaptığı protestoya tepki gösteren Diyanet-Sen Diyarbakır Şubesi, ezana yapılan saygısızlığa seyirci kalmayacaklarını belirtti.

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, Taksim'de göstericilerin ezana karşı yaptığı ıslıklı ve alkışlı protestoya yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

Evsen, Taksim'de kadın grupların yürüyüş düzenledikleri esnada yatsı ezanının okunmasını ıslıkları ile protesto ederek Müslüman bir ülkede kesinlikle olmaması gereken bir densizliğe imza atıldığını belirtti.

Evsen, "Bin yıldan uzun süredir İslam’ın bayraktarlığını yapan bir ülkede ezan sesini protesto etme cüretini göstermek ülke insanımıza ve tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlıktır. Ezan sesi üzerinden yapılan bu tahammülsüzlük kesinlikle kabul edilemez. Halkı provoke etme amaçlı bu protestoyu gerçekleştirenler derhal büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiye halkından ve tüm dünya Müslümanlarından özür dilemeli, haklarında halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekten gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır." dedi.

TAHAMMÜL SINIRLARINI ZORLUYORLAR

Evsen, "Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yüzyıllar boyunca birçok inanç ve kültüre sahip insanlarla birlikte kardeşçe yaşamayı başarmış, diğer inanç sahiplerine saygıda kusur etmemiş bir halkın bu gün kendi ülkesinde ezanına tahammül edilememesi üstelik de bu tahammülsüzlüğün protesto ile gösterilebilmesi bizlerinde tahammül sınırlarını zorlamaktadır." ifadelerine yer verdi.

"Ezanımıza yapılan saygısızlığa seyirci kalmayacağız." diyen Evsen, "İslami değerlerimize saldırı halinde olan insanlar arasında kin ve düşmanlığı alenen tahrik etme ve kamu barışını bozma amacıyla yapılan bu protestoyu inanç özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmemiz mümkün değildir. Maalesef bu olayın tamamen bilinçli ve kurgulanmış bir durum olduğunu müşahede ediyor ve kesinlikle olayı sonuna kadar takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz." diye belirtti.

BU OYUNLARA PRİM VERİLMEYECEK?

Evsen, açıklamasının devamında şu değerlendirmede bulundu: "Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Müslümanları namaza çağıran evrensel mesaj ezan sesini protesto etmek toplumumuzdaki kardeşlik duygularını yıkmaya yönelik birlik ve beraberliğimizin çimentosu dinimiz ve ezanımız üzerinden ayrılık tohumları ekmeye çalışmaktır. Aziz milletimiz bu tür oyunları gayet iyi bilmektedir. Kimse bu oyunlara prim vermemeli sağduyu ile hareket etmeye devam etmelidir."

Kimi zaman tahrik, kimi zaman siyasi dengeler nedeniyle gerçekleştirilen bu tür provokatif girişimler karşısında Müslümanları sağduyulu davranmaya, tepkilerini hukuk ve İslam geleneğinin öğrettiği naiflik ölçülerinde göstermeye davet eden Evsen, Diyanet-Sen olarak hukuk çerçevesinde 85 bin üyeleriyle bu olayın takipçisi olacaklarını kaydetti.
Etiketler: | |