Görüş Bildir

Sivil polisler yanıbaşında

Sivil polisler yanıbaşında

Toplu taşıma araçlarına yolcu gibi binen sivil polisler, 8 ayda 140 bin 84 sürücüyü denetledi, 20 bin 228 cezai işlem uyguladı ve 936 aracı trafikten men etti

DİYARBAKIR-Toplu taşıma araçlarına yolcu gibi binen sivil polisler tarafından marttan ekime kadar 140 bin 84 sürücü denetlendi, 20 bin 228 cezai işlem uygulandı ve 936 araç trafikten men edildi.

Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanlığından alınan bilgiye göre, ulaşımın kesintisiz, sorunsuz ve güvenli yapılabilmesi, trafik kazalarının ve yolculara karşı nahoş tutum ve davranışların önlenmesi, sürücülerin karıştığı olumsuz örnekler ve üzücü olayların önüne geçilmesi amacıyla sivil denetimler sürüyor.

Bu kapsamda 81 ilin emniyet müdürlüklerine talimat verilerek, otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma faaliyetinde bulunan araçlar ve şoförlerin sivil personelce denetlenmesi istendi.

Sivil polislerce marttan ekim sonuna kadar 140 bin 84 araç ve sürücüsü denetlendi, 20 bin 228 cezai işlem uygulandı, 936 araç trafikten men edildi.

EN ÇOK İHLAL EDİLEN 5 TRAFİK KURALI

Denetimlerde taşıma sınırının üzerinde yolcu almaktan 5 bin 352, yolcu indirme-bindirme kurallarına uymamaktan 3 bin 583, araçların muayene süresini geçirmekten bin 547, seyir halinde cep telefonu kullanmaktan bin 151 ve kırmızı ışıkta geçmekten 938 trafik cezası uygulandı.

Sivil denetimlerde "yakalanma düşüncesi"nin artırılması amacıyla ilgili meslek odaları ve yolcular, daha güvenli yolculuk için yapılması gerekenler hakkında bilgilendirildi.

DENETİMLER SONUCU KURAL İHLALLERİ AZALDI

Toplu taşıma araçlarına yolcu olarak binen sivil ekiplerce yapılan denetimler olumlu etki sağladı, kural ihlalleri asgari düzeye indi ve yolculardan gelen şikayetler azaldı, sürücüler daha dikkatli hareket etmeye başladı.

Ayrıca, şoförler ve görevli personelin yolculara karşı tutum ve davranışları olumlu yönde değişti, yolcu yoğunluğunun arttığı saatler tespit edildi ve araç sefer sayılarının arttırılmasına yönelik bilgi paylaşımında bulunuldu.

Yetkililer, olumlu tepkiler alındığını, bu doğrultuda yolcu taşıyan araçların denetimine devam edileceğini belirtti.