Görüş Bildir

Skandala çifte soruşturma!

VAN'ın Gürpınar İlçesi'ne bağlı Yalınca Köyü'nün kardan günlerdir yolu kapalı olan Çalık Mezrası'ndan hastaneye götürülemeyince hayatını kaybeden 1.5 yaşındaki Muharrem Taş'ın cenazesinin çuval içinde sırtta taşınması görüntüleri geniş yankı uyandırdı.

Skandala çifte soruşturma!

'Sağlık skandalı' olarak değerlendirilen olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılırken, oğulları Muharrem'in ölümüyle yıkılan Halise ve Abdulvahap Taş çifti de taziyeleri kabul ederken yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı.

Doğan Haber Ajansı'nın çarpıcı görüntülerle ortaya çıkardığı sağlık skandalı 1 Şubat günü meydana geldi. Terör nedeniyle yıllar önce boşaltılan Yalınca Köyü'nün Çalık Mezrası halkı, köye dönüş projesi kapsamında bir kaç yıl önce yerleştikleri Van'dan mezradaki evlerine dönüş yaptı. Ailelerin büyük bölümü yazları mezrada kalıp kış mevsimini Van'da geçirirken, Taş Ailesi de bir kaç aileyle birlikte yaz kış mezrada oturmayı tercih etti.

MUHARREM HASTALANDI

Bu yıl bir kez kardan kapanan yolu açılan Çalık Mezrası'nın, iki hafta önce şiddetli kar yağışının ardından çevreyle ulaşımı tamamen kesildi. Mezrada mahsur kalan bir iki aileden Halise ve Abdulvahap Taş çiftinin hastalanan çocukları 1.5 yaşındaki Muharrem hastalandı. Yolun kardan kapalı olması nedeniyle ailesinin doktora götüremediği Muharrem'in durumu 1 Şubat akşamı kötüleşti. Bölgede yoğun tipi vardı, göz gözü görmüyordu.

Ne yapacaklarını şaşıran Halise ve Abdulvahap Taş çifti, telefonla en yakındaki Yalınca Jandarma Karakolu’nu arayıp yardım istedi. Karakoldaki görevliler sağlık ekibi gönderilmesi için 112 Acil Servis'e, yolun açılması için de İl Özel İdaresi yetkililerine durumu iletti. Ancak kardan kapalı yol açılamadı, paletli araç ya da hava ambulansı da gitmeyince Muharrem aynı gece saat 02.00'de yaşamını yitirdi.

Van'daki yakınları telefonla ölüm haberini alınca hemen yola çıktı. Sabah saatlerinde Gürpınar'a 80 kilometre uzaklıktaki Yalınca Köyü'ne gelen yakınlarından bazıları, köyden 16 kilometre uzaklıktaki Çalık Mezrası'na karda bata çıka yürüyerek 4 saatte ulaştı. Muharrem'in cenazesi çuvala konulup, yakınlarının sırtında yine karda bata çıka Yalınca Köyü'ne getirildi, oradan da araçla Van'a ulaştırıldı. Yapılan otopsinin ardından Muharrem'in cenazesini teslim alan ailesi ve yakınları onu Şabaniye Mezarlığı'nda toprağa verdi.

ZATÜRREDEN ÖLMÜŞ

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan otopside, minik Muharrem'in zatürreden öldüğü saptandı.

Yetkililer minik çocuğun ölüm nedeninin Trabzon Adli Tıp Kurumu'na gönderilen örneklerin incelenmesinin ardından kesinleşeceğini söyledi.

AİLE TAZİYELERİ KABUL EDİYOR

Oğulları Muharrem'in cenazesini Van'a getirip toprağa veren Halise ve Abdulvahap Taş çifti, Şabaniye Mahallesi'de oturan kardeşinin evinde taziyeleri kabul ediyor. Minik Muharremle birlikte 5 çocuğu olan ve köyde hayvancılık yaptığını söyleyen Abdulvahap Taş ve eşi Halise, yaşadıklarını gözyaşları içerisinde anlattı.

Gereken yerleri arayıp yardım istediklerini, ancak oğlu Muharrem'in sağlık skandalına kurban gittiğini söyleyen Abdulvahap Taş, bu ihmalin sorumlularından şikayetçi olduğunu söyledi.

MEZARLIKTA HÜZÜN

Minik Muharrem'in cenazesinin defnedildiği Şabaniye Mahallesi'ndeki mezarlıkta da hüzün vardı. Muharrem'in minik bedeninin toprağa gömüldüğü mezarlığı ziyaret eden amca Mehmet Ali Taş ile ortaokul öğrencisi olan ablası Remziye mezar başında dua okuyup gözyaşı döktü.

ÇİFTE SORUŞTURMU

Henüz 1.5 yaşındaki Muharrem'in ölümünde ihmal iddiaları üzerine hem Gürpınar Cumhuriyet Başsavcılığı, hem de Van Valiliği soruşturma açtı. Savcılık, Muharrem'in ailesinin telefonla yardım talebinde bulunduğu jandarma karakolunda yapılan işlemleri soruşturuyor.

Etiketler: