Görüş Bildir

Taziyeyi şikayet ettin dayağı!

Çüngüş ilçesinde 1’i başhekim 3 sağlık çalışanı, taziye yerinin fotoğrafını çekip jandarma ve kaymakamlık ekiplerine gönderdikleri gerekçesiyle taziye sahipleri tarafından darp edildi.

DİYARBAKIR'ın Çüngüş ilçesinde bir grubun, koronavirüs tedbirleri gereği yasak olan taziyeyi fotoğraflayıp güvenlik güçlerine bildiren filyasyon ekibine, taziye sahipleri saldırdı. Olayda, biri başhekim olmak üzere filyasyon ekibinden 3 kişi yaralandı. Saldırı sağlık camiasında büyük tepki çekti.

Çüngüş Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Volkan Bahadır ve beraberindeki Dr. İhsan Yüce ve tekniker İbrahim Halil Güleli ile birlikte köyde filyasyon çalışması gerçekleştirdi. Korona virüs vak'asının bulunduğu evin hemen ilerisinde kalabalık bir grupla taziye yapıldığını gören Uz. Dr. Bahadır, yasak olması nedeni ile bölgenin fotoğrafını çekip jandarma ve kaymakamlığa iletti. Daha sonra başka bir korona virüs vak'asına geçen ekibin yolu, taziye sahipleri tarafından dönüşte kesildi. Burada kapıları açılan ekip şikayet edildikleri gerekçesiyle taziye sahipleri tarafından darp edildi. Uz. Dr. Bahadır ve beraberindekiler araçlarına binerek olay yerinden uzaklaştı. Sağlık görevlileri olayın ardından darp raporu alarak şahıslar hakkında şikayetçi oldu.

ŞİKAYETÇİ ALDILAR

Çüngüş Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Bahadır, korona virüs vak'ası olduğunu öğrendikleri mahalleye ekiple birlikte gittiklerini söyledi. Uz. Dr. Bahadır, “Dün saat 12.00 sularında. Vak'anın filyasyonunu yaparken, genişçe bir arazinin ortasında bir evde taziye düzenlendiği bilgisini aldık. Bölge çok kalabalıktı. 40-50 araçlık konvoy vardı. Kalabalıktı, pandemi döneminde kamu sağlığı tedbirleri açısından bu kalabalığın olması normal değil, yasak hatta. Bu durumun olmaması için ilgili mercilere olayı uzaktan fotoğraflayıp bildirdim. Niyetimiz orada bulunanların uyarılmasıydı. İlçe jandarma ve kaymakamlıkla fotoyu paylaştık” dedi.

DÖNÜŞ YOLUNDA DARP

Daha sonra köye yakın bir mesafede olan başka bir köye geçtiklerini aktaran Uz. Dr. Bahadır, “Yaklaşık yarım saat sonra aynı güzergahtan dönüş sağlarken 12.15 sularında önümüz kesildi bir grup tarafından. Neden fotoğraflarını çektiğimizi, şikayet edildiklerini sordular. Daha sonra küfür edip tehdit ettiler bizi. Biz kendilerine baş sağlığı diledik ve yolumuza devam etmek istedik. Yaklaşık 50 metre sonra aracımızı durdurduk o bölgede jandarma ekiplerinin uyarı amaçlı geldiğini gördük. El işareti yaparak konuşmak istediğimi söyledim. Tam olayı anlamadan aracımızın arkası sarıldı. Kapılarımız zorlandı. Kapım açıldı, isimlerini bilmediğim şahıslar tarafından darp edildik. Daha sonra ben hızlıca aracı sürerek oradan uzaklaştım ve en yakın karakola başvurdum şahıslar hakkında şikayetçi oldum. İlgili mercilere suç duyurusunda bulunduk, darp raporu aldık. Bu durumdan dolayı çok üzgünüz. Çok şükür sağlık durumumuz iyi ama yaşanan bu hadise motivasyonumuzu bozmadı, vatandaşımız için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

VALİ YARDIMCISI KONUŞTU

Sağlık çalışanlarının her daim yanında olduklarını belirten Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu, "Maalesef vatandaşlarımızdan bu şekilde saldırılar gelince arkadaşlarımızın da çalışma azmi kırılıyor. Birkaç kişiyi gözaltına almışlardı. Başhekimimiz şikayetçi olmuştu. Bizzat filyasyona çıkıyor, katılıyor, özveri gösteriyor. Arkadaşlarına yardımcı olmaya çalışıyor ama maalesef saldırıya uğruyor. Arabaları tekmeleniyor. Arkadaşların üstü başı yırtılmış maalesef. Olayı takip ediyoruz" dedi.

'ARKADAŞLARIN ÜSTÜ BAŞI YIRTILMIŞ'

İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ile birlikte Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne giderek, sağlık çalışanlarının yanında olduklarını ve soruşturma kapsamında bazı şüphelilerin gözaltına alındığını belirten Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu, şöyle konuştu:

"Olayın peşini bırakmayacağız. Bu son olsun diyoruz ama maalesef her gün hekime, hemşireye veya sağlık çalışanlarına şiddet devam etmekte. Yani şu süreçte bile sağlıkçılarımıza şiddet uygulanıyorsa, normal zamanı düşünemiyoruz. "

'HİZMET VERMEYE ÇALIŞIYORUZ'

İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin de il genelinde yaklaşık 200 filyasyon ekibinin günlük olarak aktif bir şekilde sahada olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Mart'tan bu yana hesap ettiğimizde 8 aylık bir süreç geçti. Bu süreç içerisinde sadece sağlık çalışanlarımız değil, tüm kamu kurum ve kuruluşları, vatandaşımız da dahil olmak üzere süreç uzadıkça yoruldu insanlar. Biz bütün bunlara rağmen, kendi çoluk çocuğumuzu ihmal ederek ya da hastalanmayı göze alarak bu işleri gerek sahada gerek evlerine giderek gerekse sağlık kuruluşlarımızda yerinde hizmet vererek yerine getirmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımız da bu konuda biraz duyarlı olup, bu ekiplerimize biraz daha hoşgörülü davranabilirlerse çok daha iyi sonuç alırız. Ekibimiz, bir taziyede çok büyük bir kalabalığı görünce denetim için ihbarda bulunmuşlar ki yapmaları gereken hadiselerden bir tanesi de budur. Bizim temel amacımız toplu bir araya gelişleri engelleyip virüsün yayılım hızını düşürmek. Böyle bir talepte bulundu diye ekibin önünü kesip de bunlara fiili saldırıda bulunmak en iyimser cümleyle nahoş bir tablodur. Vatandaşlarımızın sağlık personelimize özellikle şu dönem içerisinde olabildiğince yardımcı olması ve destek olması noktasında rica ediyorum. İnşallah bu süreci hep beraber atlatacağız. Diyarbakır ili olarak sağlık teşkilatı açısından herhangi bir eksiğimizin herhangi bir noksanlığımızın olmadığını da ifade etmek istiyorum. Her durumda biz hazırız."