Türkiye'nin ilk Kürtçe çocuk kanalı Zarok TV yayına başladı

DİYARBAKIR'da, özel Kürtçe çocuk kanalı olan Zarok (Çocuk) TV, nevruzda yayın hayatına başladı. Türksat uydusundan yayına başlayan kanal yayınında bir çok ünlü çizgi film karakter Kürtçe'nin Kurmanci, Zazaki ve Sorani lehçelerinde konuşuyor.

Türkiye'nin ilk Kürtçe çocuk kanalı Zarok TV yayına başladı
Kanalın Genel Yayın Yönetmeni Dilek Demiral, çok olumlu tepkiler aldıklarını söyledi. Merkezi Diyarbakır'da bulunan Kürtçe çocuk kanalında, çizgi filmlerin yanı sıra çocuklara yönelik programlar da yer alıyor.
Türkiye'nin ilk özel Kürtçe çocuk kanalı 'Zarok TV' Diyarbakır'da 21 Mart nevruz bayramı ile birlikte yayın hayatına başladı. Türksat'tan 24 saat yayın yapan çocuk kanalı sayesinde çocuklar artık dünyaca ünlü çizgi film karakterlerini Kürtçe dinliyor ve izliyor. Türkiye'nin ilk özel Kürtçe kanallarından biri olan Denge TV'nin sahibi Behçet Sevim tarafından açılan kanalda, çizgi filmlerin dublajları ise profesyonel tiyatrocular tarafından gerçekleştiriliyor. Kürtçe'nin Kurmanci, Zazaki ve Sorani lehçelerinde yayın yapan Kürtçe çocuk kanalında çizgi filmlerin yanı sıra programlar da yer alıyor. Türksat'tan yayın yapması nedenin ile yaklaşık 42 ülkeden izlenebilen Zarok Tv'nin yayın yaptığı ilk 4 günde özellikle sosyal medyada çok olumlu tepkiler aldığı belirtildi.
Kanalının Genel Yayın Yönetmeni Dilek Demiral, 21 Mart'ta yayına başladıklarını, hazırlık sürecinin 1 yıla yakın sürdüğünü sadece çizgi filmler değil, yaptıkları programları da yayınladıklarını belirterek, "Zrokistan diye bir programımız var. Çocuklar bu program ile yaşadıkları coğrafyanın tarihi kültürel özelliklerini yine kendileri tanıtıyorlar. Bir programda Kürt masallarını derledik, çocukların uyku saatlerinde yayınlanıyor. Yine çocuklar bir program ile evde bulunan malzemeler ile el işlerini yapabiliyor. Hazırlık süreci bizim için zevkli ve heyecanlıydı. Hazırlık sürecinde bizi dublaj konusu biraz zorladı" dedi.
Demiral, çok olumlu tepkiler aldıklarını ve evlerde artık yetişkinlerin kumandayı çocuklardan alamadıklarını ifade etti. Demiral, televizyonun tek başına çocuğun ana dilini öğrenmesi, geliştirmesi ve kişiliğinin oturmasından yeterli olmadığını bunu mutlaka beslemek gerektiğini ifade ederek, "Ama bir adımdır o anlamda olumlu olduğunu düşünüyoruz. Çocuklar en azından bizim gibi Kürtçe'yi unuttuğumuz gibi unutmayacak" dedi.

Kaynak: Diyarbakır Söz