Ulaşımlarını at ve eşeklerle sağlıyorlar

Başkale ilçesine bağlı Kesendere Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, mahalle yolunun araç geçemeyecek duruma gelmesi nedeniyle yaklaşık 5 kilometrelik yolu at ve eşek sırtında geçmek zorunda kaldıklarını ileri sürdü

Ulaşımlarını at ve eşeklerle sağlıyorlar

VAN - Van'ın Başkale ilçesinde yolun tahrip olması nedeniyle araçlarla ilçeye veya evlerine gidemeyen vatandaşlar, her gün yaklaşık 5 kilometrelik yolu at ve eşek sırtında gitmek zorunda kaldıklarını iddia etti.

Kesendere Mahallesi muhtarı Fahrettin Üçer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Başkale'ye 50 kilometre uzaklıktaki 30 haneli, 250 nüfuslu mahallenin yolunun karların erimesiyle çamur deryasına döndüğünü, bu nedenle mahalle sakinlerinin ilçe merkezine giderken veya ilçeden evlerine dönerken zorluklar yaşadığını anlattı.

Üçer, yıllardır aynı problemle uğraştıklarını belirterek, yolun sadece 4 ay ulaşıma açık olduğunu söyledi.

HANGİ ÇAĞDAYIZ

Kış şartlarının çetin geçmesi nedeniyle ilçe merkeziyle bağlarının kesildiğini aktaran Üçer, şöyle devam etti:

"Mahallemize ulaşımın son 4-5 kilometrelik kısmı bahar aylarında da çamur deryasına dönüşüyor. Belediyeye defalarca konu hakkında başvuruda bulunmamıza rağmen kısmi bir müdahale bile olmamıştır. İl Özel İdaresi'nin belediyelere geçmesinden sonra Başkale Belediyesi'ne yazılı dilekçe verdim. İki yıl oldu fakat herhangi bir girişim olmadı. Yol çilemiz devam ediyor. İlçeden mahalleye bir saatte araçla kalan çamurlu yolu da bir saatte bu şekilde gidebiliyoruz. 50 kilometrelik yolu 2 saatte ancak bitiriyoruz. Belediye yetkililerinden bize yardım etmelerini istiyoruz."

Mahalleye ulaşımın sağlandığı tek yolun kışın kar nedeniyle kapandığını, bahar aylarında ise ortaya çıkan çamur nedeniyle araçlarla gidilemeyecek hale geldiğini ifade eden mahalle sakinleriyse belediye yetkililerine bildirimlerine rağmen hiçbir çalışma yapılmadığını ileri sürdü.

AT VE EŞEKLERLE

Ulaşım sorunu nedeniyle araçlarını Dereiçi Mahallesi'nde bırakarak, kalan yaklaşık 5 kilometrelik yolu at ve eşek sırtında veya yürüyerek gitmek zorunda kaldıklarını anlatan vatandaşlar, hastaları olduğunda zor anlar yaşadıklarını, hastalarını bu durum nedeniyle ancak ambulans helikopterle merkeze gönderebildiklerini vurguladı.

Başkale Belediye Başkanı İhsan Güler ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kesendere Mahallesi yolunun programa alındığı belirterek, "O mahalleye benzer birçok mahallemizin yolu aynı durumda. Önümüzdeki günlerde belediye olarak bu mahallelerde yol yapım çalışmalarına başlayacağız" dedi.

Kaynak: Diyarbakır Söz