Görüş Bildir

Uzmanlar: 'Ucuz gıda' deyip sorgulamadan almayın

Gıdalardaki katkı maddelerinin zararlarına dikkati çeken uzmanlar, mümkün olduğunca doğala yönelmek gerektiğini vurguladı.

Hazır gıdalarda bulunan katkı maddelerinin pek çok hastalığa neden olduğu biliniyor. Gıda katkı maddelerinin insana faydası olmadığını ve bunların tüm hastalıklarla ilişkili olduğunu tekrar hatırlatan uzmanlar, bu maddelerin ‘tat bağımlılığı’ yapması için kullanıldığına dikkati çekti. Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, vatandaşları doğal gıdaya yönelmeleri ve ucuz olan gıdaları sorgulamaları konusunda uyardı.

Dr. Ümit Aktaş, hemen hemen her gıdanın içine çeşitli nedenlerle konulan gıda katkı maddeleri hakkında tüketicilere uyarılarda bulundu. Dr. Aktaş, “Gıda katkı maddeleri çeşitli amaçlarla gıdanın içine konulmuş normalde içinde bulunmayan maddelerdir. Raf ömrünü uzatmak, belli bir lezzeti tutturmak veya tat bağımlılığı yapmak için kullanılıyor. İnsanlar o ürünü tükettiklerinde başka bir ürünü yemesinler diye içine katıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Salçanızı kendiniz yapın”

Salça yapımına yönelik de açıklama yapan Ümit Aktaş, ev usulü domatesin kaynatılıp salça yapılmasına kimsenin itirazının olmadığını söyledi. Aktaş, “Evde yapılmış salça sağlığınız için faydalıdır. Ama 5 kilosu 16-17 liraya satılan marketten salça alıyorsanız bilin ki o salça salça değildir. 5 kilo salça için 50-60 kilo domates kaynatmak gerekiyor. Onu kaynatıp, ambalajına koyup kârını ekleyince, üstüne bide marketin kârı ekleniyor nasıl 15 -16 liraya satılıyor. Bunun içinde belli ki hileler var. Bu artık salça görünümünde yabancı maddedir” dedi.

“Sorgulamadan almayın”

Aktaş, “Ucuz gıda deyip, kökenin sorgulamadan gıda almayın. Annenizin yaptığı gibi kendi salçanızı, turşunuzu, yoğurdunuzu kendiniz yapın. Çoluğunuza çocuğunuza hazır gıda yedirmeyin. Hazır gıdalar bağışıklık sisteminizi bozar. Gıda katkı maddeleri insana zarar verir ve hastalıklara sebep olur” diye konuştu.

Bu maddelerin yapay olduğunu hatırlatan Dr. Aktaş, “Dışarıdan birtakım kimyasallar ekliyorsunuz. Bu kimyasalların insan sağlığına bir faydası yok. Endüstrinin daha fazla kâr elde edilmesi için bu kimyasallar kurulmuş” diye konuştu.

Endüstri ‘tat bağımlılığını’ arttırmak için çalışıyor

Tat bağımlığına dikkat çeken Dr. Aktaş, “Bağımlılık yapan her madde insan sağlığına zararlıdır. ‘Hocam falanca marka çikolatadan akşam bir kavanoz yemeden uyuyamıyorum, bana sadece onu verin” diyen hastalarının olduğun belirtti.

Hastalarına “Falanca marka yiyince oluyor da filanca markayı versek olmuyor mu?” dediğinde “Onu yiyemem hocam özellikle falanca marka olacak” yanıtını aldığını söyleyen Aktaş “Bu tat bağımlılığı endüstrisi müşteriyi kendisine bağlamaya çalışıyor. Bu da aşırı gıda tüketimini getiriyor. Aşırı gıda tüketimi obeziteye, diyabete en önemlisi kalp damar hastalıklarına yol açıyor” dedi.

“En doğru gıda doğal gıdadır”

En doğru gıdanın doğal gıda olduğunu aktaran Dr. Aktaş, “Gıda katkı maddelerinin ilişkili olmadığı hastalık yok. Gıda katkı maddeleriyle alakalı elimizde ciddi bilimsel veri yok. Örneğin bu maddelerin kanserle ilişkisini gösteren dünya üzerinde ciddi bir yayın yok. Birileri bunun gösterilmesini istemediği için gösterilmiyor. En doğru gıda doğal gıdadır. Yerli tohum ve geleneksel tarımla üretilmiş ürünleri tercih etmeniz lazım” ifadelerini kullandı.
Etiketler: | |