(Video) Milyonlarca hacı adayı Kâbe’de

Salgın hastalık ve sonrasındaki 2 yıllık pandemi tedbirleri sebebiyle, sınırlı imkânlarla gerçekleşen hac ibadeti, bu sene 2019 yılı öncesindeki normal rakamlarına döndü.

(Video) Milyonlarca hacı adayı Kâbe’de

Suudi Arabistan yönetiminin, önceki 2 yılda pandemi tedbirleri çerçevesinde kontenjanları azaltması ve 65 yaş sınırlaması sebebiyle, bu sene ülkelere ilave vizeler verdi. Türkiye’nin binde 1 oranında olan 83 bin 430 kişilik sabit hac kontenjanına ilave 5 bin kişiye daha vize imkânı sağladı. Böylece 2023 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile gelen hacı sayısı 88 bin 430 oldu. Ancak Türkiye’den kasap, teknik personel gibi vizeler ile gelenlerin bu sene yoğun olduğu gözleniyor. Yaklaşık olarak 120 bin Türk vatandaşının 2023 yılında hac yapması bekleniyor. Mekke-i Mukerreme’de hac için mevcut fiziki şartlar sınırlı olduğu için Suudi yönetimi, hac zamanı en fazla 4 milyon kişiyi şehre alabiliyor. Bu sebeple ülkelere hac vizesi için kota uyguluyor.

Pandemi sonrasında Müslümanlar hac vazifesini yerine getirebilmek için bu sene bütün imkânlarını seferber ederek mübarek beldelere ulaştı. Mübarek beldelere gelenlerin sayısı 2 milyonu buldu. Mübarek beldeye ihram ile girebilen hacı adayları umre tavafı ve say’ını yapıp tıraş olarak ihramdan çıkıyor. Uzak ülkelerden gelenler Cidde Havalimanı’na uçak ile ulaşırken Afrika ülkelerinin Arabistan Yarımadasına bakan ülkelerinden gemilerle de seferler oluyor.

Kaynak: Diyarbakır Söz