Yerelsiz, yerel medya çalıştayı

Yerel Medya’sız “Yerel Medya Çalıştayı”na GYGD’den tepki geldi. "Tavrın mahiyetini öğrenmek istiyoruz. Neden?"

Yerelsiz, yerel medya çalıştayı

İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejik Daire Başkanlığı, Diyarbakır’da  “Yerel Medya Temsilcileri ve Güvenlik Bürokrasisi Çalıştayı” düzenlendi.  Dün başlayan ve Anadolu Ajansı Diyarbakır Bölge Müdürlüğü ile Diyarbakır Valiliği’nin katkı sunduğu çalıştay, bugün de devam edecek.  Diyarbakır’da gerçekleştirilen çalıştaya, Şırnak, Mardin, Batman ve Siirt illerinden yerel medya temsilcileri çağrılırken, kentteki biç bir yerel medya kuruluşunun davet edilmemesi dikkat çekti. Söz konusu duruma teki gösteren kentteki Yerel Medya temsilcileri, Diyarbakır’da organize edile bir programa şehirdeki gazetecilerin davet edilmemesine bir anlam veremediklerini söyledi.

GYGD’den tepki

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Güneydoğu Yerel Gazeteciler Derneği (GYGD), Diyarbakır’da düzenlenen çalıştaya kentteki yerel medya mensuplarının davet edilmemesini eleştirdi.  Açıklamada, “İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejik Daire Başkanlığı’nın 25-26 Temmuz tarihlerinde Diyarbakır’da Anadolu Ajansı ve İl Valiliğin de katkılarıyla organize edilen, “Yerel Medya Temsilcileri ve Güvenlik Bürokrasisi Çalıştayı”na kentte yayımlanan yerel gazete, televizyon ve internet siteleri temsilcilerinin büyük çoğunluğunu çağırılmamasını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız” denildi.

“Bu tavrı reddediyoruz’

“Konumu itibarıyla Doğu ve Güneydoğu Bölgesinin, gerek siyasi, tarihi, kültürel ve ekonomik alandaki zengin varlığının marka değerleri olan Diyarbakır'daki Yerel Gazetelerin ve Temsilcilerinin "yok" sayılması, göz ardı edilmesine yönelik ortaya konulan bu tavrı öncelikle reddediyoruz” denilen açıklamadı şu ifadeler yer aldı;

“Bünyesinde yerel gazetelerin yüzde 80'nini barındıran bir örgütlü kuruluş olarak, kendi kentinde, kendi adına organize edilen bir çalıştaya davet edilmemek, iştirak etmede birileri tarafından, engel oluşturulmasına anlam veremediğimiz gibi; tavrın mahiyetini de öğrenmek istiyoruz.

“Üzüntümüzü ifade istiyoruz”

Ki böylesi çalıştayların özellikle yer medyanın gelişmesine katkı sunacağı, ileriye dönük projelere de öncülük edeceğine inandığımız gibi, doğru ve ilkeli diyalogları da sağlayacağına inanıyoruz. Umarız ki, “biz”siz gerçekleştirilen çalıştay, doğruları içeren bir sonuca teşkil eder. Bu vesileyle bir kez daha üzüntümüzü ifade ederek, kentin değerleri olan yerel gazetelerin gelişmesine tüm kurum, kuruluş ve yerel dinamiklerin de gereken hassasiyeti göstereceğini umduğumuz gibi, bekliyoruz.”

Kaynak: Diyarbakır Söz