Görüş Bildir

Yerinde dönüşüm!

Yerinde dönüşüm!

Sur Belediyesi, yerinde dönüşüm çalışmaları kapsamında Abdal Dede Mahallesi’nde dış cephelerinde tadilat, iyileştirme ve yenileme çalışması yapılan Göksel Sokak’ın açılışını gerçekleştirdi.

Sur Beledisi Başkanı Filiz Buluttekin ve Yardımcısı Cemal Özdemir, HDP milletvekilleri Garo Paylan ve Remziye Tosun, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Uyanık Alökmen ve Sur Belediyesi Meclis üyeleri ile halk katıldı.

Sur birçok medeniyetin ortak yaşam alanıdır

Belediye Başkanı Filiz Buluttekin, Sur’da 4 yıl önceki yıkımları anımsatarak, “Sur’da yakmadan, yıkmadan ve zorunlu göçle mağdur etmeden, halkı da sürece dahil ederek yerinde dönüşümün güzel bir örneğini hayata geçirmek için buradayız. Birçok medeniyetin burada yaşam bulmuş olması, Sur’un da bu medeniyetlerin ortak yaşam alanı olması önemlidir. Biz bu sokakları tekrardan hayata dönüştürmeyi ve geleceğe nasıl taşınacağı anlamında küçük bir proje çerçevesinde bu sokağın sağlıklaştırmasını yaptık. Bu konuda hem gönüllü hem de TMMOB gibi mesleki odalarının ve halkın desteği oldu. Belediyemizin katkısıyla da bu sokağımızı bu şekilde dizayn ettik. Bundan sonra ki süreçlerde de buna benzer sokakları talana ve yıkıma uğratmadan dönüştürmeye ve onarmaya devam edeceğiz” diye konuştu

"Sur’u Toledo yapacağım diyenler Sur’u yerle bir ettiler"

HDP Milletvekili  Garo Paylan da konuşmasında, “Bu iktidarın insana, kimliklerimize, inançlarımıza, irademize saygısı yok. Tüm bunlara saygısı olmayanların tabi ki tarihimize, hafızamıza, hatıramıza ve kentlerimize de saygısı yoktur. Onlar şehrimizi yıktılar ve yerle bir ettiler ve kalan binlerce yıllık taşlarımızı hatıralarımızı, sokaklarımızı da dozerler ile kamyonlara doldurup maalesef Sur’dan götürdüler. Umarım ki bu sokaktaki uygulamaları bütün Sur’a taşırız.  Ve Sur halkı yerinde dönüşüm ile evlerinde yaşarlar daha düzgün daha yaşanılabilir bir şehirde hep beraber bir arada yaşamak için tüm halkların bir arada yaşaması için örnekleri ortaya koyabiliriz” dedi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi toplu katılımla kesildi. Kurdela kesimi sonrası barışı sembolize eden güvercinler uçuruldu. Sokağın eski halinin fotoğraflarının yer aldığı sergiyi gezen katılımcılar, daha sonra yenilenen Göksel Sokağı’nı gezdi.
Etiketler: | |