24

350 yöresel yemek 4 dilde

Diyarbakırın zengin yemek kültürünün Türkiye ve dünyaya tanıtılması amacıyla 4 farklı dile ait 350 Diyarbakır yemeği gün yüzüne çıkarıldı.

350 yöresel yemek 4 dilde

DİYARBAKIR-Diyarbakır'da Aile Ekonomisi ve Beslenme üzerine 30 yıl çeşitli eğitim alanlarında çalışmalar yürüten Eğitimci Filiz Parlak bu kez Diyarbakır yöresine ait Ermenice, Arapça, Kürtçe, Zazaca dillerinde ve Diyarbakır lehçesine ait tariflerinde yer aldığı 350 yöresel yemeği Hevselin Bereketi kitabında bir araya getirdi.

YÖRESEL YEMEK

TOBB Diyarbakır İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi, Diyarbakır Hevsel Mutfağı Araştırma ve Tanıtma Derneği Kurucu Başkanı Filiz Parlak Diyarbakır Tarihi Zerzevan Konağında, Diyarbakır'ın yemek kültürü üzerine bir söyleşi düzenledi. Söyleşide tarihten günümüze Diyarbakır'ın mutfak kültürü ele alınarak yöresel yemeklerin tarifleri verildi. 1964 Diyarbakır Doğumlu Emekli eğitimci iş kadını Filiz Parlak, Diyarbakır'da 30 yıl çeşitli eğitim alanlarında yapmış olduğu çalışmalara bir yenisini daha ekledi. 2002 Yılında Diyarbakır'a ait Meftune isimli kültürel yemek kitabını yazan Parlak,2004 yılında Meftune-Diyarbakır mutfağının geliştirilmiş ikinci kitabını çıkardı. Aradan geçen 17 yılın ardından bu kez 4 farklı dile ait Diyarbakır'a has 350 farklı yemeği gün yüzüne çıkardı.

EĞİTİM KALANI                 

Diyarbakır'da uzun yıllar eğitimci olarak görev yapan Parlak, Diyarbakır'ın ülkemizin tarihi, kültürü ve yöresel zenginliği ile adını sıkça duyurmuş kentlerinden biri olduğunu belirterek, ''Bir hayli uzun bir geçmişinin ve dolu bir tarihinin olması şehir hakkında merak edilen de birçok şey olduğu anlamına geliyor. Özellikle Diyarbakır mutfağı yöresel lezzetleri deneyimlemek için tercih edebileceğiniz en dolu mutfaklardan biridir. Diyarbakır'ı yöresel lezzetleri ile bu kadar ünlü yapan birçok faktör bulunuyor. Bu faktörlerden ilki ise şehirde uzun yıllardır yaşamın sürüyor olmasıdır. Bundan yüzyıllar öncesinde dahi yaşam izleri olduğu bilinen Diyarbakır oldukça yoğun bir kültüre sahip. Birçok kültüre ev sahipliği yapan bu toprakların her kültürden aldığı bazı izler de bulunuyor. Diyarbakır'ın yöresel lezzetleri de bu nedenle oldukça zengindir. Hevselin Bereketi kitabımda bu topraklarda yaşam sürmüş Ermenice, Arapça, Kürtçe, Zazaca dillerinde ve Diyarbakır lehçesine ait 350 yemeğimizin yanı sıra yerel ürünlerle yapılan yeni reçeteleri de ele aldım'' dedi.

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.