Görüş Bildir

ÇATOM ile yaşamları değişti

ÇATOM ile yaşamları değişti

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında kadın istihdamı ve girişimciliğini artırma amacıyla kurulan Çok Amaçlı Toplum Merkezleri (ÇATOM), çok sayıda kadının yaşamını değiştirdi.

GAP'ın uygulandığı bölgede 20 yıldan bu yana hizmet veren ÇATOM'un hedef kitlesini daha çok kadınlar ve genç kızlar oluşturuyor. Bugüne kadar bölgedeki 9 ilde bulunan 44 ÇATOM bünyesinde gerçekleştirilen kurslardan 250 bin kişi yararlandı.

ÇATOM'da eğitim, sağlık, meslek edinme, okul öncesi eğitim, çocuk okuma odaları, sosyal destek ve sorumluluk ile kültürel programlar uygulanıyor.

- Batman'da ÇATOM'a yoğun ilgi

Batman'da birçok kadın ÇATOM'da öğrendikleri mesleklerle aile ekonomisine katkıda bulunuyor. 19 Mayıs ÇATOM sorumlusu Şükran Altun, bugüne kadar eğitimden yoksun kalmış genç kızları tespit edip evlerinde ziyaret ederek, onları merkeze davet ettiklerini söyledi.

ÇATOM'a gelen genç kızların hayata bakışlarının değiştiğini ifade eden Altun, "Buraya gelen kadınların sosyal hayatları değişiyor. Ekonomik alanda kendilerine olan güvenleri artıyor. Okula gönderilmeyen kızlara burada birinci ve ikinci kademe okuma yazma öğretiliyor. Açık öğretim kayıtları yaptırılıyor. Meslek kazandırdıktan sonra onları iş yerlerine yerleştiriyoruz" dedi.

Genç kızların zaman zaman duygularını kendilerine gönderdikleri mektuplarda dile getirdiğini ifade eden Altun, şunları belirtti:

"Mektuplarda, 'Hayatın bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum. Artık her şeyi yapabileceğime inanıyorum. Ayaklarımın üzerinde durabiliyorum. Çok güzel bir anne olacağımı hissediyorum' ifadelerinin yer alması bizleri son derece mutlu ediyor. Bir kadını kurtardığımızda o bir mahalleyi kurtarıyor. Çünkü o çevresindeki arkadaşına anlatıyor, arkadaşı da bir başkasına söylüyor. Bugüne kadar evde sıkıntı yaşayan genç kızlarımız merkeze geldikten sonra hem eğitim alıyor hem de meslek sahibi olarak para kazanmaya başlıyor."

- "Okumayı ÇATOM'da öğrendim"

Kursiyer Hatice Demir, okula gidemediğini, bir arkadaşının vasıtasıyla geldiği ÇATOM'da bu eksikliği giderdiğini söyledi.

Okuma yazma kursunu tamamladığını kaydeden Demir, "ÇATOM'da okuma yazma öğrendim, açık öğretime kaydımı yaptırdım. Kuaförlük kursunu tamamladım. Şimdi de iş yeri açmayı düşünüyorum" diye konuştu.

Gamze Eroğlu da ÇATOM'da katıldıkları kurslar sayesinde meslek öğrendiğini anlattı.

"Buraya geldikten sonra hayatım değişti" diyen Mizgin Uçar ise "Artık ayaklarımın üstünde durabiliyorum. Burada el sanatı öğrendim. Eğitimimi tamamlayacağım. ÇATOM sayesinde yaşamayı, hayatı sevdik, artık çok daha farklıyız" dedi.


Etiketler: | | |