Görüş Bildir

GAP karpuzu bereketlendi

GAP karpuzu bereketlendi

Güneydoğu çiftçisinin binlerce yıllık kurak topraklarının bereketlenmesine Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) bir dönüm noktası oldu. Yıllarca susuz kalan verimli topraklar, berekete susamışçasına ürün veriyor. GAP çiftçisi, topraklarından yıllarca kazanamadığı parayı, sulamadan sonra beklenenden fazlasıyla almaya başladı.

Yıllarca suya hasret kalmış ovaların suya kavuşmasıyla; tarla, bahçe ve sebze çeşitleri rekolte rekorlarını kırıyor. En çarpıcı örnek karpuzda yaşanıyor. Daha önce Çukurova'da yetiştirilip tüketiciye sunulan karpuzun yerini, GAP karpuzu aldı. GAP’ın suya açılan bölgelerinde ekolojik olarak yetişen GAP karpuzu, Ortadoğu pazarlarına gönderilmeye başlandı. Pazarlarda Adana-Ceyhan karpuzunun yerini aroma ve damak zevki bakımından, özel bir tadı olan GAP karpuzu aldı.

KARPUZ ÜRETİMİ ARTTI

Konuyla ilgili açıklama yapan ziraat mühendisi Mehmet Tekçe, ”GAP’ın sulamaya açılan alanlarında yetiştiriciliği yaygınlaşan GAP karpuzundan yüksek rekoltede ürün elde edilmeye başlandığını söyledi. Tekçe, her biri 15–20 kilogram arası gelen GAP karpuzunun, bölgede alternatif ürün olarak yetiştirildiğini kaydetti.

BÖLGEDE SULU TARIMA

 

GAP ile beraber tarım ürünleri çeşitliliğinin yaşandığını dile getiren Tekçe, "Tüketiciler, Şanlıurfa`nın Bozova ilçesine bağlı Yaslıca ve Yaylak beldelerinde yetiştirilen GAP karpuzunun piyasaya çıkmasını dört gözle bekliyor. Tamamen doğal olarak yetiştirilen GAP karpuzu TIR'larla Orta Doğu ve Arap pazarlarına gönderiliyor. Bölgenin ekolojik şartları, suyu, havası ve güneşi bakımından karpuz Mezopotamya coğrafyasında çok iyi yetişiyor." dedi.

KARPUZ ÜRETEN ÇİFTÇİ

Şanlıurfa’nın Tektek bölgesinde karpuz ektiğini aktaran üretici Mehmet Ölmez, konuyla ilgi şunları söyledi: "Normalde dönüme 4–6 ton arası karpuz alınırken bizim bereketli topraklarımızdan 8 ton karpuz alıyoruz. Karpuzumuz Türkiye’nin her tarafına ve Irak’a gidiyor. Karpuzumuz Adana karpuzu gibi kabak aşılı değildir. Tadı bakımından karpuzumuzun üstüne karpuz yok.”
Etiketler: |