Görüş Bildir

SAĞLIĞIN SESİ

Prof.Dr.Mustafa Kemal ÇELEN

mkcelen@hotmail.com

Taşıyıcılık mı? Bulaştırıcılık mı?

Değerli okurlarım, bugünkü yazımda son bir hafta içerisinde sizden gelen soruların bir kısmına değinmek istiyorum. Pek çok okurumuz; bulaştırıcı mıyım? Yoksa taşıyıcı mıyım? Şeklinde sorular sormakta. Siz değerli okurların merak ettiği bulaş yollarını tekrar irdelemek istedim. Hepatit B’de kan yolu ile bulaşma özellikle gelişmiş ülkelerde damardan yasa dışı ilaç kullananların, kullandıkları iğnelerin bir şekilde diğer insanlara yayılması ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yine bu kişilerin kullandıkları eşyaların diğer kişilerce kullanılması da bulaşmayı sağlar. Ancak dünya üzerinde hepatit B açısından oldukça yüksek riskli bir grup olan sağlık çalışanları açısından iğne yolu ile bulaşma son derece önemlidir. Çeşitli sağlık birimlerinde çalışan sağlık personeli özellikle kaza sonucu iğne batması ile hepatit B ye yakalanmaktadırlar. Sağlık çalışanları hasta kişilerin kanının bulaştığı bir cisimle yine kaza sonucu yaralanır veya temas ederlerse yine hepatit B ye yakalanabilirler. Yine normal popülasyon ve sağlık çalışanları için kan nakli sonucu bu hastalığa yakalanma riski vardır. Gelişmiş ülkeler bu sorunu kan nakilleri sırasında tarama yaparak çözmüşlerdir. Ve bu tür bir bulaşma yolu dolayısıyla ortadan kalkmıştır. Cinsel ilişki sırasında hepatit B ile enfekte bir kişinin vücut sıvılarının diğer partnerin vajina, makat(rektum, özellikle ters ilişki) idrar kanalı (üreterler) ve ağızdaki yaralı veya çizik bölgelere teması ile hastalık geçer. Ülkemiz ve tüm dünyada dövme (tattoo) ve piercing sırasında kullanılan iğnelerin yeterince steril ve temiz olmamasından dolayı kişiye bulaşması söz konusudur. Hastalıklı kişilerin kullandığı ve kan bulaşmış ustura, traş fırçası ve diş fırçalarının kullanılması ile hepatit B bulaşabilir. Doğum sırasında anneden çocuğa hepatit B mikrobu geçmesi sonucu ortaya çıkan durum perianatal geçiş olarak tanımlanmaktadır. Normal olarak 45-180 gün arası değişen bir kuluçka süresi olan bu hastalık ortalama olarak 60-90 gün arasında toplumun büyük kesiminde hastalığın ortaya çıkması için gereken kuluçka süresidir.

KULUÇKA EVRESİNDE HEPATİT B BULAŞIR MI?

Doğal olarak akla gelen ilk soru hastalığın kuluçka süresinde bulaşıcı olup olmadığıdır. EVET...kuluçka süresince özellikle vücut sıvıları oldukça bulaşıcıdır. Vücutta hepatit B ye karşı antikor (mikroplara karşı vücut tarafından oluşturulan protein kökenli koruyucu maddeler) oluşumuna kadarki evrede hastalık son derece bulaşıcıdır.

SALYA HEPATİT B AÇISINDAN BULAŞICI BİR RİSK FAKTÖRÜMÜDÜR ?

EVET...bir hafta dahi kuruyarak kalan kan ve salya hepatit hastalığının bulaşması için yeterli. Bu sebeple çok dikkatli olunması gerekir. Ancak bu yolla bulaş olabilmesi için doğrudan açık yara veya kan teması gerekmektedir.

PEKİ KRONİK HEPATİT B HASTALARI HASTALIĞI BULAŞTIRIR MI? EVET...özellikle kronik hepatit B taşıyıcısı olan kişilerle yaşayan ve bu kişilerin seks partnerleri açısından hastalığın bulaşama riski vardır. Bu yüzden aile içi taşıyıcı veya kronik hepatit hastası olanların aşılama yönünden mutlak suretle değerlendirilmesi gerekmektedir.

Saygılarımla…

Yorumlar (5)

 1. Gülçin kaçar Gülçin kaçar

  İkiside aynı kapıya çıkmıyor mu ??? Taşıyıcı SAN aynı zamanda bulaştıransın ...

 1. Gülçin kaçar Gülçin kaçar

  Tebrikler sayın hocam anlayışınız ve inceliğiniz için Benim yorumlarımı Diyarbakır yerel gazeteler hiç yayınlamıyor Ben bir İzmirli olarak oysa sizleri çok seviyorum.. K??R??NAsız günlere ...

 1. Gülçin kaçar Gülçin kaçar

  İnsanları nasıl üzmeden sıkmadan yasak koymadan Cezalarla tehdit etmeden Yasak ve tehditler bazılarına teşvik edebilir Onun için tehlikenin boyutlarını anlayabilecekleri Dil ve şekilde anlatarak Onları Evlerinde Nasıl tutabiliriz çözümleri üretmek gerek..

 1. Gülçin kaçar Gülçin kaçar

  Din Dil Mezhep Milliyet Renk Irk İnsan ayırmayın Kim olursa olsun İnsan insandır Sizde Kürt doğabilirdiniz PKK başka Kürt halkı başka Bunu ayıramayacak kadar Kıt düşüncelimizsiniz Üstelik birde Kadın olacaksınız Birleştirici olun Ayrıcı değil

 1. AKPALA AKPALA

  Karanlık çok kaldı ülkemizde Güneş doğmalı artık üzerimize ...


Yorum Yap

Yazarın Önceki Makaleleri
Taşıyıcılık mı? Bulaştırıcılık mı? | 25 Ağustos 2020 Salı
ORTAK DİŞ FIRÇASI KULLANIMI HEPATİT BULAŞI İÇİN BİR RİSK MİDİR? | 20 Ağustos 2020 Perşembe
Hepatit C Bitti mi? | 4 Haziran 2018 Pazartesi
“Hepatit C ve Yağlı Karaciğer” | 29 Mayıs 2018 Salı
Hepatit C kontrol altına alınabilir mi? | 21 Mayıs 2018 Pazartesi
HCV’de risk faktörleri | 17 Temmuz 2017 Pazartesi
Tüm Yazıları