Görüş Bildir

KALEMİN DİLİ

Ömer Büyüktimur

omerbuyuktimur@hotmail.com

RÜŞVETİN BELGESİ Mİ?..

Olur mu?.. Vaki değil.. Ama "rüşvetin" çarkını döndüren, etkenler de yok değil.. İşte o etkenlere "şeffaf ve salih, temiz, gerçekçi" bakılırsa; "rüşvet" belgelenmiş olur…

***

Neyse!.. Ak Parti eski Milletvekili Abdurrahman Kurt.. Dile getirdi; DSİ'deki "kadroların" 80 bin lira rüşvet karşılığı "peşkeş edilip, satıldığını, buna dur denilmesi mahiyetiyle "ed-i bese" dedi..! Dün buradan kısmi olarak mevzuya müdahil olup, yazmıştım..

***

Ki, "kadroların" para karşılığı satışının yapıldığı yönünde "efsaneleşen" fısıltı gazetesinin yayımını, Diyarbakır'da duymayan yok.!! Herkes konuşuyor.. Hani bir söz vardır; "ateş olmayan yerden de duman çıkmaz.!" Kurt'un sosyal medya paylaşımıyla, biz de "yüksek sesle" buradan aktardık..

***

Mevzuu, gündemleşti.. İki gündür konuşuluyor.. AK Parti İl Başkanı Serdar Budak açıklama yapmış.. Diyor ki; "Eğer bu işi yapan varsa, belgelerle ortaya konulursa lanetlemek lazım.. Ama ortada belge yoksa bu tür mesajlar havaya laf söylemektir.. İspatlamazsa iftira atılmış demektir.."

***

Budak kendi penceresinde üstlendiği misyon açısından "siyasi" söylem itibariyle haklılık derecesi var.. Ama şunu da bilmelidir; "rüşvetin" belgesi, olmayacağını!.. Ancak, "rüşveti" işleten etkenlerin var olduğu…!

***

Kurt'un "tezini" savunma, rüşvetin "illa ki varlığını" iddia etme gibi bir düşünce hasıl olmasın.. Ama beklerdim ki, Budak "biz bu iddiaları, tetkik edeceğiz. İlgili ve yetkili birimleri uyaracağız.. Ve konuya dair idari ve adli işlemin de ivedilikle, başlatılmasını bekliyoruz" deseydi..

***

Kurt'la bu "durumu" istişare edip, görüşecekmiş?..  Neyse!..  Bakalım seyir DSİ yönünde nasıl bir netice doğurur?.. Çünkü, İŞKUR "aracılığıyla" kadro tahsisinin, uzun bir zaman dilimidir sürekli "şaibeli ve akçeli" mevzularla anıldığını, "sağır sultan bile duyup, bilmiştir..!"

***

MEMİŞ'İN İKİ TALEBİ..

Milli Eğitim ve Eğitim Bir Sen ekseninde "yaşanan" ve giderek "ahlaksızlıkça" boyut kazanan, çekişmeyi dün kaleme almıştım.. İlgili ve yetkili "zevat" artık bu gidişata dur denilsin.. Çünkü vakıa, "ateş" topuna döndüğü gibi belden aşağı, saldırılar "ailesel" çıkmaz oluşturuyor..

***

İşte bu noktada, dün Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yunus Memiş'ten iki "talep" içeren, belge ulaştırıldı bana!… İki belgede, "kendisi hakkında" sosyal medyada sahte hesaplarla servis edilen "taciz, tecavüz ve tehdit" iddialarına ilişkin, avukatı aracılığıyla Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı başvuruları içeriyor..

***

Birincisi!… "Taciz ve tehdit" suçu işlediğine dair, hakkında herhangi bir soruşturma kaydının olup olmadığı!… Savcılıkça verilen cevapta "UYAP kayıtlarımızın tetkikinde Yunus Memiş hakkında belirtilen yıllara-2017-2018 ve 2019'a ait konu olayla ilişkin soruşturma kaydına rastlanılmadığı anlaşılmıştır…

***

İkincisi… Sosyal medya üzerinden Yunus Memiş'in kendisine "taciz, tecavüz ve tehditte" bulunduğunu iddia ederek, paylaşımda bulunan ve devlet büyüklerini etiketleyen, paylaşımda bulunan "kişi ve kişiler" hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı, "suç duyurusu" başvurusu…

***

Doğrusu!… Memiş.. Ve tabi ki, mevcut Milli Eğitim İl Müdürü Feysel Taşçıer.. İki tepe isim ekseninde, 3-4 aydan beridir özellikle sosyal medya üzerinde "gelişen" ve birbirlerini itham eden, birilerinin de avuç ovarak, "gayri ahlaki" paylaşım ve iddiaların yaşanılır olması; "ahlaki çürümüşlüğün" dibidir….

***

Dün de dile getirmiştim.. Yaşananlar "iki taraf için de" birer itibarsızlaştırma "suikastıdır..!" Ana temel etken de; "ranttır, kurumsal gücün üstünlüğünü, karşı taraf üzerinde egemen kılma" hesaplarının, güdülmesidir… Lakin "iş zıvanadan" çıktı.. Çünkü "belden aşağı, aile müessesesi vurulmaya" başlanılıyor olunması; kabul edilemezdir..  Denir ya; "herkes aklını başına" almalı!...

***

 

"ÇAKAR'IMIZ" OLSUN..

Vekiller ayrıcalık istemiş.. Bizim de "çakar lambamız" olsun.. Kırmızı ışıkta geçebilelim.. Geçiş "önceliklerimiz" olsun, park alanlarında "önceliğimiz" olsun!.. Yani bu minvalde, "bir yasa tasarısı" torbaya konulmuş.. Meclisten geçildi.. Gece yarısı operasyonu..! Malum, bugüne kadar görülmüş değil; "vekillerin" ayrıcalıklarına dair bir yasanın "veto" edilmesi!... Ne mümkün?

***

Diyorum ki, hazır "filtre" vetosuyla, bir aşinalık oluştu ya!.. Reis, Vekilleri "halktan" koparan, aralarına "mesafe ve ayrıcalık" koyan, bu "çakar ve park, geçiş" önceliğine de; "bi saniye, siz vekilsiniz. Asilden nasıl ayrıcalığınız olur.. Herkes bir" deyip; Veto'yu çaksa!.. Ne güzel olur değil mi?.. Öyle ya; "bazı vekillerin" o kibir ve tepeden inmeci bakışları da; "son bulmuş" olur…

***

Kritik süreçte, gerilimin "asilde" vücut bulduğu bir dönemde "yumuşama" sağlar derim!..

***

GÜNÜN SÖZÜ

Makamları hasım kılan, koltuktaki zat'ın "kibiridir..!"

 

Yorumlar (1)

  1. mehmet mehmet

    sayın ömer bey hafta sonu bir misafirimi otgara goturdum orda guvenlik görevlilernin afgan göcmenleri olgugunu sonradan öğrendigim yaşları 15 ile 25 yaşları arasında olan yaklaşık 20 kişiyi otogar salonundan gece saat 01 de dışarı zorla çıkardıklarına tanık oldum dışarısı çok sogukta tartıştım bana verilen emir oldugunu kendilerininde içlerinin yanmasına ragmen bunu yapmak zorunda olduklarını soyledi.sayın ömer bey bu olay insanlık dişi lutfen bana inanmayın gece saat 12 den sonra otogara muhabir gönderin ve bu sogukta dısarda hayvan yavruları gibi birbirlerne sarılmiş yatan insanlar resmedin ve yazın ALLAH için bunu yapın trajedi bu .lutfen bu konuya el atın ALLAH rızası için.


Yorum Yap

Yazarın Önceki Makaleleri
13 İLÇE BAŞKANI NE OLDU?.. | 25 Eylül 2020 Cuma
125 BİN “KATİL ADAYI” ARAMIZDA!!!… | 24 Eylül 2020 Perşembe
BÜROKRASİDEKİ DEĞİŞİM! | 23 Eylül 2020 Çarşamba
O BİRİLERİ VAR YA?.. | 22 Eylül 2020 Salı
KURUM'DAN MÜJDELER? | 21 Eylül 2020 Pazartesi
SALGIN BİTER Mİ? | 19 Eylül 2020 Cumartesi
Tüm Yazıları