Görüş Bildir

KALEMİN DİLİ

HISIM İKEN, HASIM OLDULAR?!…

“İyi Parti ile CHP’nin” yaşam hikayesi de tıpkı böyle!.. Dün nasılda sarmaş-dolaş idiler.. Yedikleri, içtikleri ayrı gitmezdi.. Ama bugün; ellerinde ihanet hançerleriyle, düşman kesilmişler!.. Sürekli hançer kılından çekilir vaziyette pozisyon alıyorlar!..

***

Görünen o ki, 31 Mart Mahalli Seçimleri İyi Parti ile CHP’nin hür ve müstakil siyaset ekseninde, çetin bir çatışma atmosferinde geçecek.. Önceki günkü İyi Parti grup toplantısını dinlerken, Meral Akşener’in ağzından dökülen sözcükler noktasında, bu kanıya vardım!.. İş bilindiği gibi değil…

***

CHP’nin devrik lideri Kemal bey!.. Malum Parti’nin başından brütüsler tarafından gönderildiğinde “sırtından hançerlendiğini” söylemişti.. Ki bu laf hem parti içi, hem de İyi Parti Lideri Meral Akşener’e dairdi.. “Sırtımdan siz vurdular bizi” diye…

***

Akşener bu lafa öylesine içerlenmiş ki, ağzından çıkan sözcükler, çok şey söyletir cinsten!.. Ne dedi; “Eğer bensem o, bu güne kadar hiç kimsenin arkasından hançer vurmadım. Ben herkesin hak ettiği takdirde hançeri kalbine vururum.. Sırtından değil..”

***

Gelirsek, Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’a Akşener’in dedikleri.. Malum Cumhurbaşkanlığı seçiminde Akşener İmamoğlu ile Yavaş arasında ikinizden biri aday olsun az mekik dokumadı.. Ama teklife gelmediler.. Ki, ikisinin de oturduğu koltuğun İyi Parti sayesinde olduğunun altını çizmesine rağmen!…

***

Parti grup toplantısında “açtı ağzını, yumdu gözünü..” Akşener belediyecilik anlamında kullandığı cümle şu.. “Her seçimden önce Berlin'i, Paris'i vadediyorlar ancak Delhi'nin, Cakarta'nın kaosuna mahkûm ediyorlar..” Bu laf, Ankara ve İstanbul’u mevcut haliyle çeyrek asır geriye götüren ikiliye “Osmanlı silesi” gibi.. Yok artık abla..

***

CHP’yle “bir daha aynı yolda yürümeyiz” deyip ittifaklarına kapısını kapatan “hür ve müstakil” olarak seçime gireceklerini ilen eden Akşener, kendisine göndermede bulunan Yavaş’a, şiirle verilen yanıt.. Öyle ya Yavaş kendisini yarı yolda bıraktığını ima ettiği Akşener’e hısımlık bu mu demişti.. Gelen yanıt.. “Kopunca bir büyük savaş, Er tez gider, korkak yavaş..” 

***

Yavaş’a korkak diyen, Akşener’in bu cümlesinde elbette ki, haklılık payı yok değil.. İyi Partinin açık çekine, sınırsız limitine karşılık, gel cumhurbaşkanı adayı ol demesine rağmen, cesaret gösterememişti.. Kılıçdaroğlu’na biat edip, 9 kişilik yardımcı kadrosundan birine razı olmuştu..

***

Netice itibariyle, Özgür Özel eski dost düşman olmaz dese de!.. İyi Parti’den kendilerine hür ve müstakil bir stratejiyle, “size artık ne ekmek var, ne de su var?”.. Neyse kavga büyüyecek!… Hele ki, CHP medyasının, Akşener hakkındaki söylem ve eylem ile yorumları sineye çekilmez düzeyde!..

***

İttifakı red ettikleri için son bir haftadır ağır ithamlara maruz bırakılan Akşener ve İyi Parti kadroları.? Ki, parti tabanı da dahil olmak üzere.. “Yenilir yutulur cinsten değil.?” Çabucakta unutulmaz, bir özürle, bir çay içmeyle geçiştirilemez!..

***

Hani bir söz vardır!.. Halk deyimi olarak hep kullanırız.. “Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz..” İyi Parti’de mevcut hale karşı süreci atlatır, ama yapılanları, söylenenleri hiç ama hiç unutmaz, karşılığını verir!… Akşener’in beyanlarına “CHP mahallesinden yükselen ses hiç üstüme alınmadım..” Sahi kim üstüne alınacak?..

***

ÇOK SAMİMİLER DEĞİL Mİ?..

Bu resim.. Sekiz metrekarelik daracık oda.. Ve yüz yüze yapılan görüşme.. Yansıyan soğuk, renksiz ve yüzlerdeki çok şey söyleten ifadeler!.. Hepsi bir yeküniyetle “o sırtımdan yediğim hançerin acısını hiç unutur muyum” dedirtiyor..

***

Kemal beyin, objektife bakışı.. Özel de ki mahcubiyetin, tebessümün!.. Ortada sert bakışlı, asık yüz zat.. Ve bir bardak çayın bile olmadığı bir sehpa!.. Ziyaretin kısası makbuldur dercesine!.. Kaldı ki ikilinin görüşme sonrasında, ağızları bıçak açmadı?.. Tek bir cümlelikte olsa, beyanat verilmedi?…

***

KİM ADAY?..

Diyarbakır için; kim aday sorusu henüz yanıt bulmuş değil!.. Görünen o ki bir süre daha gizemliliğini koruyacak.. Ne AK Parti cephesinde, ne de HEDEP cephesinde; netleşen bir şey yok!.. Kulis bilgisi çok.. Zikredilen isim sayısı da, az değil.. Hele ki, yaz-bozlu sosyal medya mecrasında, kimi derseniz?. Neyse, iddialı iki partinin Büyükşehir belediye Başkan adayı kim olacak sorusuyla, bir süre daha meşgul olacağız..!

***

ADD’DEN DAVA MI?…

Kısa adı Atatürk Düşünce Derneği olan ADD.. Rahatsız olmuş; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin“Çevre yolu, bulvarına Şeyh Said isminin verilmesine.. Sözde bu durum toplumda infial(!) yaratmış… Bu nedenle de; Diyarbakır Belediyesi Kayyımı hakkında kamu davası açılmasını istemiş!…

***

Söylenecek söz net!?.. Ki onu da Belediye’nin kendi öz beyanı ve paylaşımında var..  Yanıt şöyle.. “Biz isme değil hizmete kabarız..” Peki ahali olarak, Kürtler olarak biz ne deriz; bu tutuma!!.. “Yetmedi mi, sizin İslam’a karşı hasımlığınız, ırkçı, şoven, inkar ve asimilasyon dayatmanız..”

O ki, İttihad Terakki zihniyetinin zulüm furyasına karşı durmanın bedelini değerli canıyla ödedi"

***

METROPOL ANKETİ

Türkiye yerel seçim atmosferine iyiden iyiye girmişken anket şirketleri de çalışmalarını kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor.  Metropoll Kasım Ayı Türkiye’nin Nabzı Araştırması'nın sonuçlarını paylaştı.  15-19 Kasım 2023 tarihleri arasında 1800 kişiye 'Bu pazar bir milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?' diye soruldu.  14-28 Mayıs seçimlerine oranla partilerdeki oy değişimi de dikkat çekti. 

***

AK Parti: Yüzde 38.8

14 Mayıs 2023 seçim sonuçları: Yüzde 35.32

CHP: Yüzde 23,4

14 Mayıs 2023 seçim sonuçları: Yüzde 25,41

MHP: Yüzde 9,9 

14 Mayıs 2023 seçim sonuçları: Yüzde 10,4

İYİ Parti: Yüzde 9,0 

14 Mayıs 2023 seçim sonuçları: Yüzde 9,9

***

HEDEP: Yüzde 11,3

14 Mayıs 2023 seçim sonuçları: Yüzde 8,79

Yeniden Refah Partisi: Yüzde 1,8

14 Mayıs 2023 seçim sonuçları: Yüzde 2,86

Zafer Partisi: Yüzde 1,8

14 Mayıs 2023 seçim sonuçları: Yüzde 2,28

TİP: Yüzde 1,3

14 Mayıs 2023 seçim sonuçları: Yüzde 1,72 

Diğer Partiler: Yüzde 2,7 

***

GÜNÜN SÖZÜ…

Özüyle bütünleşmeyenin, değer ölçüsü çöplükteki artık kadardır..


Bu Makale 4269 kere okunmuştur.