Görüş Bildir

HDP HABERLERİ

Cezaları belli oldu

Cezaları belli oldu

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması kapsamında Demirtaş'a 43 yıldan 142 yıla, Yüksekdağ için de 30 yıldan 83 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.
HDP'nin tutuklu vekiline 103 yıl hapis istemiyle dava

HDP'nin tutuklu vekiline 103 yıl hapis istemiyle dava

ŞIRNAK Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında açılan soruşturma nedeniyle tutuklanan ve dava dosyası görevsizlik kararı verdilerek Diyarbakır'a gönderilen HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'a 103 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Kürdistan polemiği!

Kürdistan polemiği!

HDP'nin, basın özgürlüğü ile ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin önerisi kabul edilmedi.
HDP Milletvekili Nursel Aydoğan'a 4 yıl 8 ay hapis cezası

HDP Milletvekili Nursel Aydoğan'a 4 yıl 8 ay hapis cezası

ŞIRNAK Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı başka bir davada, 'terör örgütü üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işlemek' suçundan 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Demirtaş yargılandı

Demirtaş yargılandı

Edirne F tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama' suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılamasına Diyarbakır'da başlandı. Demirtaş'ın avukatı Mehmet Emin Aktar'ın, yargılamanın durdurulması talebi mahkemece reddedildi.
Savcıyı bilmiyoruz

Savcıyı bilmiyoruz

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi ile ilgili Diyarbakır'da yürütülen soruşturma kapsamında Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.
HDP Hakkari milletvekillerinin dosyası Diyarbakır'a alındı

HDP Hakkari milletvekillerinin dosyası Diyarbakır'a alındı

HAKKARİ'de, haklarında dava açılan tutuklu HDP milletvekilleri Selma Irmak, Abdullah Zeydan ve Nihat Akdoğan'ın dosyaları güvenlik gerekçesiyle Hakkari'den Diyarbakır'a alındı.
Irmak dosyası Diyarbakır'da

Irmak dosyası Diyarbakır'da

HAKKARİ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 4 Kasım'da tutuklanan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın 105 yıl hapis istemiyle yargılandığı dava, güvenlik gerekçesiyle Hakkari'den Diyarbakır'a alındı.
Altan Tan: Kürtler PKK'nın oyununa gelmedi

Altan Tan: Kürtler PKK'nın oyununa gelmedi

‘Hendek döneminde Kürtler sokağa çıkmadılar ve oyun bozuldu’ diyen HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, “Türkiye’nin batısında da bu iş yapılmak istendi. Çok şükür, Kürdü ile Laz’ı, Çerkez’i ile Türkiye bu oyuna gelmedi” dedi.
5 yıl istendi

5 yıl istendi

DİYARBAKIR'da 4 Mart 2016 günü Sümerpark'ta kıldırdığı sivil cuma namazında verdiği hutbede 'örgüt propagandası' yaptığı iddiasıyla hakkında dava açılan HDP Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş'un yargılanmasına başlandı. Esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, Erdoğmuş'un 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.
Dicle kaçtı mı?!

Dicle kaçtı mı?!

Cumhuriyet başsavcılığınca yürütülen PKK/KCK terör örgütü soruşturmaları kapsamında HDP Eş Genel Başkanlarının da aralarında olduğu 11 HDP'li Milletvekili ve 70'ten fazla DBP'li Belediye başkanının tutuklandığı süreçte, kamuoyu önünde olmayan DTK Eş Başkanı Hatip Dicle'nin yurt dışında olduğu ortaya çıktı.
CHP ve HDP’den  2010 taktiği!

CHP ve HDP’den 2010 taktiği!

Anayasa değişikliği teklifi yarın TBMM'ye gelecek. 15 gün sürmesi beklenen görüşmelerde AK Parti, CHP ve HDP’nin 2010’da olduğu gibi oylamaya katılmayabileceğini savunuyor.
PKK sempatizanı değilim!

PKK sempatizanı değilim!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 9 Eylül 2015 tarihinde Diyarbakır'da yaptığı konuşmada "Akan kanla ilgili HDP'nin zerre-i miskal siyasi sorumluluğu yoktur. Siyasi kararı alan Cumhurbaşkanı ve Başbakan ikilisidir" dediği için hakkında açılan, 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' soruşturmasında ifade verdi.
HDP: İzmir'deki saldırıyı kınıyoruz

HDP: İzmir'deki saldırıyı kınıyoruz

HDP Genel Merkezi, İzmir'de gerçekleşen terör saldırısını kınayarak, "İzmir'de Adliye önünde yapılan saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz. Saldırıda yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz" dedi.
HDP'li Bilgen'den skandal sözler!

HDP'li Bilgen'den skandal sözler!

HDP Sözcüsü ve Ardahan Milletvekili Ayhan Bilgen, "Dün (önceki gün) gece onaylanan OHAL kararı bize göre hukuken sakattır, siyasi etik açısından kabul edilemezdir" şeklinde skandal ifadeler kullandı.
HDP'li Nursel Aydoğan'ın yargılanmasına devam edildi

HDP'li Nursel Aydoğan'ın yargılanmasına devam edildi

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın, 'terör örgütü üyesi olmak' ve 'örgüt propagandası yapmak' suçlamalarıyla yargılandığı davanın duruşmasına devam edildi. Dava ile ilgili karar verileceğini söyleyen mahkeme başkanı, avukatların savunma yapmak için süre istemeleri üzerine duruşmayı 10 gün sonraya erteledi.
HDP hükümeti istifaya çağırdı

HDP hükümeti istifaya çağırdı

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Reina’daki saldırıdan hükümeti sorumlu tutarak, “Bu hükümetin ülkeyi yönetmediğini ve istifa etmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
Cezaevi pozu

Cezaevi pozu

Haklarında yürütülen soruşturmalar kapsamında tutuklanarak cezaevine konulan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, eski Milletvekili Ayla Akat Ata ve görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın cezaevinde çektirdikleri ilk fotoğraflar paylaşıldı.
DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Seydi Fırat tutuklandı

DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Seydi Fırat tutuklandı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen PKK/KCK terör örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eş genel başkanlarının yansıra, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Cebbar Leygara'nın bulunduğu 8 şüpheli tutuklandı.
Tuğluk ta cezaevine

Tuğluk ta cezaevine

DİYARBAKIR Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Ankara'da gözaltına alınan ve Diyarbakır'a getirilen HDP Eş Genel Başkan yardımcısı Aysel Tuğluk tutuklanarak cezaevine gönderilirken, diğer 9 şüpheliden 4'ünün adliyedeki sorgulaması devam ederken, 5 kişinin ise Emniyetteki işlemleri sürüyor.